Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Zmeura

Mesajde cristi-serban » 07 Feb 2013, 10:02

Sunt interesat totul despre zmeura ;mai cred ca face cineva in tara asta miere de zmeura din zona de munte :shock:
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Zmeura

Mesajde cristi-serban » 09 Feb 2013, 18:59

""taieri masive,veri secetoase,nu se genereaza lastaris,aici se adunau zeci de tone,acum nu se mai colecteaza""vorba unui coleg; oare asta este cauza :roll:
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Zmeura

Mesajde dorindafi » 09 Feb 2013, 20:12

anul tecut a mers
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Zmeura

Mesajde cristi-serban » 09 Feb 2013, 21:09

care a fost perioada de cules; care a fost data cand a inceput culesul :shock:
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Zmeura

Mesajde dorindafi » 09 Feb 2013, 23:14

anul trecut a fost mai devreme decat normalul anilor tecutzi 5/10- 07
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Zmeura

Mesajde Calin1987 » 20 Ian 2014, 16:20

Buna ziua. Detin o plantatie de zmeura de aprox 3 Ha. In apropiere, la vreo 300 m se afla o padure de salcam de vreo 15 ha, fara a pune la socoteala livezile de pomi fructiferi. Cam cati stupi pot amplasa in conditiile in care nu o sa fac pastoral?
Calin1987
 
Mesaje: 27
Membru din: 14 Ian 2014, 03:07
Localitate: Beius, Bihor

Re: Zmeura

Mesajde cocos » 30 Ian 2014, 15:35

In cartea de Baza Melifera scrie ca productia de miere este situata intre 50-200 kg de miere la Ha, zmeurul produce si polen de o calitate f buna.
Personal cred ca daca ai avea cam 3-5 stupi la Ha ar fi super bine pentru polenizare.
Acum depinde si de soiul de zmeur , de sol si umiditatea sa pentru ca planta sa produca nectar destul.
Cred ca ar trebui sa iti faci calcul sa scoti miere de la salcam iar zmeura sa iti asigure doar un cules de intretinere.
Spor
C
cocos
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Mar 2013, 15:48

Re: Zmeura

Mesajde paul » 03 Iun 2014, 23:52

Mi-am aranjat o "combinatie"la un canton silvic sa-mi duc stupii la zmeur. Partea proasta-i ca infloreste peste vreo 10 zile, 2 saptamani si se suprapune cu teiul ...
Cei care ati mai fost la zmeur, ce ziceti, se merita sa las teiul pentru zmeur, cunoscand "toanele"teiului ??? Zmeurul e la fel de pretentios ???
Multumesc pentru raspuns !
LE ... as face 2 echipe. Una la tei si cealalta la zmeur. Numai ca,distanta dintre cele doua locatii mi se pare cam mare, peste 80 km, si sa fac naveta intre ele, nu ma prea tine ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Zmeura

Mesajde Trantorul@ » 04 Iun 2014, 00:20

paul scrie:Mi-am aranjat o "combinatie"la un canton silvic sa-mi duc stupii la zmeur. Partea proasta-i ca infloreste peste vreo 10 zile, 2 saptamani si se suprapune cu teiul ...
Cei care ati mai fost la zmeur, ce ziceti, se merita sa las teiul pentru zmeur, cunoscand "toanele"teiului ??? Zmeurul e la fel de pretentios ???
Multumesc pentru raspuns !
LE ... as face 2 echipe. Una la tei si cealalta la zmeur. Numai ca,distanta dintre cele doua locatii mi se pare cam mare, peste 80 km, si sa fac naveta intre ele, nu ma prea tine ! ;)


:lol: :lol: :lol:
Numa o combinatie esti , da cu salcamul ce facusi bre , pune poze sa vedem si noi sau pui la anu ? La mine in gradina zmeurul o fost o data cu salcamul ... io nu am fost niciodata la asa ceva da si ala cica nu intra tot timpu ... anu trecut prin zona asta muntoasa de pe la mine cica nu o intrat se plangea lumea mai multe nu stiu...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Zmeura

Mesajde paul » 04 Iun 2014, 00:37

Trantorasule, maine ajung sa vad care-i treaba cu salcamul daca vremea o sa-mi permita, pentru ca pe aici ploua de nu se mai opreste si in special dupa amiaza, cand termin eu serviciul ! :evil: Acum o saptamana, intr-o locatie era ... praf. In cealalta locatie, albisera ceva prin caturi . Poze nu cred sa am timp sa fac pentru ca trebuie sa intru tare in ei. Astazi am fost anuntat ca mi-a plecat un roi si bineinteles ca fiind la serviciu, n-am putut decat sa zic "si te-ai dus dulce minune"! :evil:
In legatura cu zmeurul ... si la mine prin gradini s-a trecut perioada de inflorire. La munte fiind mai frig, mai asteapta pana sa infloreasca.
Si zici ca si asta-i mofturos ???
LE ... cat ma chinui sa combin lucrurile si tot naspa imi ies !!! :lol: :lol: :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Zmeura

Mesajde Trantorul@ » 04 Iun 2014, 00:52

Io iti pot spune doar din auzite din ce se plageau unii care ziceau ca nu mai merg veci la zmeur , anu trecut cica nu o mers prin zona , in alte zone posibil sa fi mers ... e mai bine la zmeur daca da decat la tei zic io , plus ca nu-s nici atat de multe riscuri ca la tei diaree , toxic si ce or mai fi , daca mergi la tei da zmeuru , daca mergi la zmeur da teiu inca nu ai prins spilu :lol: :lol: :lol: asa ii tot timpul pentru unii, altii au noroc si le potrivesc bine , vezi tu cum le potrivesti poate , poate ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Zmeura

Mesajde jonny_it » 04 Iun 2014, 08:32

cristi-serban scrie:""taieri masive,veri secetoase,nu se genereaza lastaris,aici se adunau zeci de tone,acum nu se mai colecteaza""vorba unui coleg; oare asta este cauza :roll:


Zmeurul apare acolo unde cade/se taie padurea, nu creste sub copaci. De exemplu in zona dintre Borsec si Toplita, a fost o vijelie si acum aproape 10 ani au cazut cateva mii de hectare de padure. De cativa ani in fiecare an acolo este plin de stupi. Este plin de zmeur si zburatoare.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Zmeura

Mesajde jenica67 » 04 Iun 2014, 11:43

Paul, vezi ca la zmeur mai are obiceiu sa treaca si ursu. Vezi unde iti plasezi stupii.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Zmeura

Mesajde irina » 20 Iun 2014, 12:11

jenica67 scrie:Paul, vezi ca la zmeur mai are obiceiu sa treaca si ursu. Vezi unde iti plasezi stupii.



Paul, esti bine? :P
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Zmeura

Mesajde modigliani » 20 Iun 2014, 12:14

irina scrie:
Paul, esti bine? :P


:lol: :lol: :lol: :lol: FOARTE TARE !!!!!!!!!!!!!!!!

Mersi Irina ! M-ai distrat la maxim !
modigliani
 

Re: Zmeura

Mesajde irina » 20 Iun 2014, 12:24

modigliani scrie:Mersi Irina ! M-ai distrat la maxim !


Nu l-am mai vazut pe-aici.Eu credeam ca are treaba cu bidoanele de miere.....dar cand am vazut postarea lui jenica, mi-am facut griji. :lol:
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori