Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mosmonul

Mesajde gabimihai » 22 Feb 2013, 22:44

Exact, scorus e denumirea populara. ceva puieti se pot gasi oare?
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Mosmonul

Mesajde Donbazil » 23 Feb 2013, 00:30

Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Mosmonul

Mesajde gabimihai » 23 Feb 2013, 21:42

Multumesc Donbazil, scorusul e putin altfel.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Mosmonul

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Feb 2013, 22:05

gabimihai scrie:Exact, scorus e denumirea populara. ceva puieti se pot gasi oare?


Gabi , la mine in judet este o pepiniera la Dorobanti unde gasesti mosmon cu 20 de lei !!! ei ii spun HASCUL !!! tinem legatura daca te intereseaza !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Mosmonul

Mesajde CristiTm » 17 Mai 2013, 02:21

acum am vazut ce cautare are am si eu 4 pomi in gradina :) cel mai bine e cum a spus Jenica se culeg fructele dupa prima bruma le inmoaie si se mananca mai usor
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Mosmonul

Mesajde jenica67 » 17 Mai 2013, 07:58

Dupa bruma se culeg, le mai lasi 2-3 saptamani, in fan, sau daca sa fie intinse intr-un singur strat pe ceva. Si apoi incep sa se coaca si sunt super bune.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Mosmonul

Mesajde izavoianu » 17 Mai 2013, 09:49

Nu trebuie neaparat altoit, se poate prinde foarte usor prin marmotaj pentru ca face lastari la baza.
izavoianu
 
Mesaje: 88
Membru din: 09 Iul 2011, 18:01
Localitate: Motru, Gorj

Re: Mosmonul

Mesajde jhoin » 12 Iun 2013, 23:44

denumire: Mespilus Germanica (mosmon,nuspui ,hascul, unii ii spun scorus etc) fructele sunt deosebite, dar nu la toata lumea le plac aceste fructe ,dar sunt foarte sanatoase se foloseau demult si in leacuri babesti + ca in noiembrie decembrie nu prea gasesti fructe decat la magazin ,acestea rezista lejer pana atunci.Pomul nu are nevoie de stropiri fructele fiind bio 100% naturale si in al 2-ilea an de la plantare deja fructifica
Se poate altoi pe Gutui si Paducel (anul viitor o sa incerc sa il altoiesc pe par paduret sa vedem cum se comporta) detalii pe http://jhoin.sunphoto.ro
jhoin
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Iun 2013, 23:03

Re: Mosmonul

Mesajde Florin Dobre » 28 Ian 2015, 15:18

Am intalnit mosmonul la un prieten apicultor in prisaca. Avea fructe...asta toamna.

- Ce-s astea? :o
- Mosmoane. :)
- Ce mosmoande bre? :?


Ma gandeam la vraji, farmece, minuni. :lol:
Foarte mare pomul. Am cules cateva fructe, am dus si in cuib sa guste clanul...asemanator cu gutuile la gust.
In primavara imi da pui din el. Nu mai vazusem nicaieri pomul asta.
Zice ca trebuie altoit...pe gutui. ;)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Mosmonul

Mesajde alexandruCL » 26 Ian 2016, 18:25

Sunt de ceva vreme in cautare de altoaie de mosmon. Daca vreun coleg forumist are disponibil, ofer la schimb altoaie de gutui soiul bereczki sau contra cost.
alexandruCL
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Iun 2012, 09:10
Localitate: modelu, jud. calarasi

Anterior

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori