Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cantare pe minus

Mesajde lucky5strike » 02 Iul 2011, 12:49

4 zile de cantar in scadere, nopti cu 10 grade, floarea deschisa 5%....

Dupa prognoze, va fi o saptamana cenusie!

Ce mai e prin tara?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cantare pe minus

Mesajde B-father » 02 Iul 2011, 13:08

sărăcie multă.
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Cantare pe minus

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Iul 2011, 13:25

eu le-am dus martea trecuta la floarea soarelui .
luni seara am vazut-o deschisa 80 % . am crezut ca bolunzesc . albinele stau acasa si floarea deschisa cu albine pe ea CARE NU ERAU ALE MELE . m-am bazat pe prietenul la care le-am dus sa viziteze din cand in cand floarea dar nu prea s-a omorat !!!!!!!!
au cules ceva miercuri si joi , iar ieri dupa-masa m-am uitat la ei .
am familii care au miere de floare pe 3 ,4 rame din cat nu pe toata rama , dar e un inceput .
de cantar nu poate fi vorba inca . va urma intr-o zi cu soare !!!!!
poate improvizez ca si prietenul meu al carui cantar ( de baie cu un suport din lemn ) l-am fotografiat si i-am pus poza pe pagina mea personala .
ma gandesc la stabilitate . mai bate si vantul si n-as vrea sa gasesc stupul de pe cantar transformat din vertical in orizontal !!!!!
nu cred ca este asa de important cat de exact este . sa-mi arate informativ daca creste sau scade !!!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Cantare pe minus

Mesajde Sabin » 07 Iul 2011, 19:51

Buna ziua tuturor, salut domnu lucian. Am prins momentul sa intru si eu putin.Azi am fost afara, am verificat toate familiile si sunt vai mama lor.Nimic mancare ,iar daca vremea nu se imbunatatea de azi era dezastru. Au inceput sa culeaga la floare, care abia acum se deschide, deci am scapat la limita:),Si matca si-a oprit ponta zilele astea din cauza lipsei de cules.Merg si maine sa vad cum merge treaba.In rest toate bune si frumoase.
Sabin
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Iun 2011, 23:28


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori