Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Air layering - o noua metoda de inmultire a plantelor!

Mesajde delorin I » 04 Noi 2013, 18:16

Salut! Se pare ca am cam ramas in urma cu noutatile la capitolul altoire, inmultire a plantelor! In acest wekend un coleg apicultor mi-a vorbit despre permacultura! Cu acest prilej am descoperit si o noua metoda de inmultire a plantelor! AIR LAYERING!
(air layeringn.
A method of propagating plants by wounding a stem or branch, applying a hormone to the wound, wrapping the stem or branch with damp sphagnum moss and polyethylene plastic to encourage root formation, and finally removing the rooted stem or branch as an independent plant.) Va invit sa dezvoltam subiectul pe masura ce il aprofundam!
Va invit aici :http://www.permacultura.ro/blog/2011/08/06/marcotaj-aerian/ Si de aici mai departe! :)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Air layering - o noua metoda de inmultire a plantelor!

Mesajde delorin I » 04 Noi 2013, 18:22

Aici un prim film!http://www.youtube.com/watch?v=ijsExpq6iL8 Se pare ca are ceva dezvoltare metoda asta!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Air layering - o noua metoda de inmultire a plantelor!

Mesajde ves.lucian.zabrani » 04 Noi 2013, 20:57

metoda este interesanta !!!
are insa un neajuns mare !!!
altoirea se face ca sa ai soiuri productive pe un portaltoi care sa-si faca treaba !!!
exista portaltoi cu vigoare mare , mijlocie , mica si cu vigoare intermediara , in functie ce doresti !!!
vigoarea unui pom este data de portaltoi !!! doar de portaltoi !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Air layering - o noua metoda de inmultire a plantelor!

Mesajde delorin I » 04 Noi 2013, 21:08

Portaltoiul pe care aici il uitam si trecem direct la inmultire! Vreau sa mai vad si alte lucruri despre aceasta metoda! Acum am aflat de la un prieten ca e la mare moda in Italia!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Air layering - o noua metoda de inmultire a plantelor!

Mesajde IonutMioveni » 11 Noi 2013, 22:55

Aceasta metoda de inmultire am studiat-o chiar acum 2 ore la ora de floricultura....pe romaneste marcotajul aerian.
Ce pot sa va spun in materie de flori de camera, care suporta cu succes aceasta metoda de inmultire . Acestea sunt Dieffenbachia, Dracena(majoritatea Dracenelor), Ficus elastica....in general plantele care secreta latex.:)..Mai multe n.am aflat, insa chiar am practicat pe 3 plante aceasta metoda...sa vedem rezultatele. :D
Alte plante potrivite pentru acest tip de inmultire:
Bougainvillea, Camellia, Lămâi, Croton, Cordyline, Arbore de cauciuc, Smochin, Gardenie, Hibiscus, Magnolie, Leandru, Azalee, Schefflera.
Spor la treabă! :mrgreen:
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Air layering - o noua metoda de inmultire a plantelor!

Mesajde delorin I » 10 Feb 2014, 19:57

IonutMioveni scrie:Aceasta metoda de inmultire am studiat-o chiar acum 2 ore la ora de floricultura....pe romaneste marcotajul aerian.
Ce pot sa va spun in materie de flori de camera, care suporta cu succes aceasta metoda de inmultire . Acestea sunt Dieffenbachia, Dracena(majoritatea Dracenelor), Ficus elastica....in general plantele care secreta latex.:)..Mai multe n.am aflat, insa chiar am practicat pe 3 plante aceasta metoda...sa vedem rezultatele. :D
Alte plante potrivite pentru acest tip de inmultire:
Bougainvillea, Camellia, Lămâi, Croton, Cordyline, Arbore de cauciuc, Smochin, Gardenie, Hibiscus, Magnolie, Leandru, Azalee, Schefflera.
Spor la treabă! :mrgreen:




Sunt ceva rezultate pe respectivele plante? A experimentat cineva pe fructiferi?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Air layering - o noua metoda de inmultire a plantelor!

Mesajde IonutMioveni » 11 Feb 2014, 11:42

Din spusele doamnei profesoare de floricultura si din ce am mai gasit pe ici pe colo cautand pe internet exista rezultate foarte bune folosind aceasta metoda la magnolie(vreau sa incerc si eu primavara asta),la smochin ,dracena si probabil ca si la celelalte ,nu stiu sigur.
In cazul pomilor fructiferi stiu ca se preteaza foarte repede pentru obtinerea de portaltoi ai acestora decat in cazul obtinerii unui exemplar direct altoit.
Nu stiu mai multe pentru ca n.am studiat problema si cand am vrut sa obtin un raspuns privitor la acest aspect doamna profesoaara mi-a zis ca mai multe voi afla la pomicultura in anul 3 si ca ea nu stie mai bine la ce flori se aplica aceasta metoda. :cry:
Studiem problema in continuare, iar daca sunt colegi care au mai multe informatii sunt rugati sa le impartaseasca si noua celorlalti doritori, daca se poate desigur. :D
Toate bune!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Air layering - o noua metoda de inmultire a plantelor!

Mesajde delorin I » 11 Feb 2014, 12:33

La ce facultate se fac asa experimante? Nu de alta dar, ma inscriu si eu :))) !
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Air layering - o noua metoda de inmultire a plantelor!

Mesajde IonutMioveni » 13 Feb 2014, 17:10

La Universitatea de Stat din Pitesti....mai exact la specializarea Horticultura din cadrul Facultatii de Stiinte. :D
Te asteptam cu drag daca alta solutie nu ai de ales....la Iasi pe undeva mai aproape de casa.
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Air layering - o noua metoda de inmultire a plantelor!

Mesajde delorin I » 26 Oct 2014, 15:42

Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori