Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Porumb dubios ajutor

Mesajde varza » 12 Apr 2014, 18:19

Am vazut ca se planteaza in zona mea un porumb destul de ciudat . Semanta care se cultiva este vopsita rosu pentru a nu fi atacata de nustiu ce vierme iar samanta trebuie reinoita la fiecare 2 ani fiind practic imposibil sa cultivi dupa acest termen. Cei care au incercat au zis ca rasare si dupa 2 ani dar nu face roada adica e exect ca o buruiana. Cine cunoaste ceva despre acest porumb si cat e de daunator albinelor eu avand albine la cateva sute de metri sau mai putin de aceste lanuri?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde varza » 12 Apr 2014, 21:39

Este cumva samanta tratata cu neonicotinoide? Imi cer iertare dar nu am mai multe informatii. Orice parere e binevoita.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde PAGANEL » 12 Apr 2014, 21:43

Este porumb modificat genetic. Monsanto. Te-ai pricopsit.Nemernicii astea detin patent pe astfel de plante modificate genetic.Cauta pe net, ca pute netu de reclamatii la adresa lor.
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde varza » 13 Apr 2014, 08:31

Stiu ca porumbul modificat genetic e f toxic din ce am auzit dar din cate am inteles trebuie autorizatie pentru el sau ceva formalitati legale pentru a il cultiva insa am vazut ca aici se vinde direct la plasa fara nicio informare ..... Practic oricine poate sa il planteze fara sa stie nimic despre el.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde Aurel1959 » 13 Apr 2014, 20:35

Nu stiu daca e modificat sau nu, toxic sau nu.O problema sigur este, pentru ca anul trecut m-am confruntat si eu cu o situatie de genul asta pe acelas produs,dar mai sant multe altele.Cand am insistat la vanzator sa-mi dea mai multe informatii despre acea samanta, a dat-o cotita.Am solicitat sa-mi dea ambalajul (sacul de hartie) penru a avea o proba ,dar s-a impotrivt categoric cunoscandu-mi activitatea si probabil intentiile. De unul singur e greu de luptat cu astia.
Daca am fi o tara normala, cu institutii si in care interesul general sa primeze,ar fi suficient ca in asfel de cazuri o simpla sesizare sa elucideze problemele.Nu avem noi atatea asociatii care ne apara interesele??? Ba mai mult avem si o noua lege a apiculturii!!
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde andy1995 » 19 Mai 2014, 09:29

De pe Porumb are ce lua albina?
Avatar utilizator
andy1995
 
Mesaje: 127
Membru din: 06 Feb 2014, 21:15

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde Florin Dobre » 19 Mai 2014, 09:30

Cartea spune de polen...eu nu le-am vazut inca. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde andy1995 » 19 Mai 2014, 09:35

aha :)) o sa vedem!!
Avatar utilizator
andy1995
 
Mesaje: 127
Membru din: 06 Feb 2014, 21:15

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde taranul » 08 Aug 2014, 15:39

Albina culege polen de pe porumb,in legatura cu porumbul dubios,nu e modificat genetic,e poumb hibrid(corcitura intre doua soiuri de porumb) si da, e tratat cu substanta aia rosie pentru protectie, ca sa nu il manance insectele dar dupa ce rasare substanta nu mai are efect.Nu va faceti griji , albinele nu o sa pateasca nimic daca culeg polen de pe el.Samanta de porumb e buna numai 2 ani pentru ca dupaia incepe sa se segrege si revine la "forma parintilor" cum sa spun, liniile parentale ale hibridului de obicei sunt linii slabe, puternic consangvinizate, adica cucuruzii is mici si subtiri.Deaia samanta de hibrid nu mai e buna dupa 2 ani.hibridul se bazeaza pe fenomenul heterozis, deaia cresc bine primii 2 ani.
Daca sunteti curiosi incercati asta


https://www.youtube.com/watch?v=fkkHvsYXens

Aici arata cum se face porumbul hibrid.
Personal nu imi place porumbul hibrid,cultiv doar soiuri.
taranul
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Aug 2014, 15:15

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde varza » 17 Sep 2014, 14:34

Imi cer scuze ca am revenit asa tarziu. Multumesc ca m-ati elucidat . Se pare ca ati avut dreptate nu are un efect toxic cel putin nu imediat.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde jonny_it » 18 Sep 2014, 10:41

varza scrie:Imi cer scuze ca am revenit asa tarziu. Multumesc ca m-ati elucidat . Se pare ca ati avut dreptate nu are un efect toxic cel putin nu imediat.


Acum 2 ani am pierdut toate familiile de pe o vatra. La 200 de metri aveam 1 hectar de porumb modificat genetic.
Un prieten a pierdut si el multe familii in alta zona apropiata dar cu un an inainte.

Stati cu ochii pe ele ca pe butelie daca aveti asa ceva in zona si nu le puteti muta.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde Cristi Ciocoiu » 18 Sep 2014, 12:26

In U.E din care Romania face parte, singura planta modificata genetic care are aprobare pt. plantare este porumbul. Asa ca trebuie sa fim atenti deoarece din punct de vedere juridic nu cred ca putem face ceva.
Cristi Ciocoiu
 

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde varza » 09 Noi 2014, 21:45

Multumesc pentru interventie Jonny. Imi pare sincer rau pentru patania de care ai avut parte :( Po-ti da mai multe detalii te rog care au fost simptomele (au murit toate odata, au fost albine care se tarau,etc) sau s-a manifestat in timp. La fel de interesant ar fi faptul daca acest porumb nu necesita nicio formalitate legala pentru a fi plantat sau macar sa fim anuntati.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde stefanmadalin » 10 Noi 2014, 02:01

In UE nu este prmisa folosirea OMG-urikor, ca prin nord est vine material semincer dubios de pe la moldoveni e alta treaba.
De cate ori am spus cum se selectioneasza plantele, in mod natural si nu prin inginerii SF, ma doare tastatura, cautati voi, eu numai zic nimic, vorbesc degeaba.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde kiloz » 10 Noi 2014, 23:39

Mai citeste :- nu trebuie cautat, ca are acces toate lumea,mai pune si partea cealalta care nu are aprobarile necesare!

http://www.madr.ro/ro/organisme-modificate-genetic.html

Monitorul Oficial nr. 211 din data de 29 martie 2012
Actul nr. 61 din 26 martie 2012
Ordin privind autorizarea şi controlul cultivatorilor de plante modificate genetic şi măsuri pentru asigurarea coexistenţei plantelor modificate genetic cu cele convenţionale şi ecologice
Textul complet in format pdf... (pdf, 245 KB)

- POZITIA MEDIULUI ACADEMIC REFERITOARE LA PLANTELE MODIFICATE GENETIC (pdf, 207 KB)

- Suprafețele cultivate cu porumb modificat genetic MON 810, în anul 2014 (cultura principală) (pdf, 84. 8 KB)
- Suprafeţele cultivate în scop comercial cu porumb modificat genetic MON 810, în anul 2013 (pdf, 90,8)
- Suprafeţele cultivate cu porumb modificat genetic MON 810, în anul 2012 (pdf, 52,6 KB)
- Suprafeţele cultivate în scop comercial cu porumb modificat genetic MON 810, în anul 2011 (pdf, 20,6 KB)
- Suprafeţele cultivate în scop comercial cu porumb modificat genetic MON 810, în anul 2010 (pdf, 54,5 KB)
- Suprafeţele cultivate în scop comercial cu porumb modificat genetic MON 810, în anul 2009 (pdf, 78,4 KB)
- Suprafeţele cultivate în scop comercial cu porumb modificat genetic MON 810, în anul 2008 (pdf, 68,9 KB)
- Suprafeţele cultivate în scop comercial cu porumb modificat genetic MON 810, în anul 2007 (pdf, 52,2 KB
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Porumb dubios ajutor

Mesajde stefanmadalin » 12 Noi 2014, 23:57

Asta-i doar de testare din ce stiam eu. Stiu ca loturile alea sunt strict controlate. Odata se pare ca un fermier a trimis o cantitate mica(ceva gen un camion) la consum la o baza de receptie si treburile au iesit nasol de tot. Am impresia ca s-a ajuns pana la distrugerea lotului in care a fost descarcat!

Eu acum ca fermier, daca vreau sa cultiv ceva modificat genetic, nu pot cumpara legal de undeva material semincer!!!!
Ca s-a oprit samanta de prin 2007( in cazul soiei cu rez. la glyphosat) e alta treaba.Se pare ca prin nord estul tarii inca se mai cultiva, dar e penala treaba. Dar soia e soie, are altfel de polenizare fata de porumb si floarea soarelui, ceea ce si conteaza pentru albinute dar si pentru selectia materialului semincer. Adica daca pana-n 2007 a fost permisa cultivarea soiei modificata, e imposibil ca cineva sa nu-si fi pastrat samanta pentru semanare; asta pentru ca la soia nu apare fenomenul de segregare in generatiile urmatoare si se poate cultiva din ''patul''. Lucru ce nu il poti intalni la porumb-f.s pentru ca aici se seamana doar prima incrucisare, F1, urmatoarele deja se contamineaza si numai au nicio valoare.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori