Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Mana de floarea soarului

Mesajde cristi_vidican » 12 Aug 2014, 12:51

Ieri am verificat stupii și băgau o mire roșiatică, spre brun.
Am sunat un prieten și mi-a zis că e mană de la FS. E o mană extraflorală, care n-are de-a face cu afidele.
A mai pățit cineva așa ceva?
Sau nu o fi de la FS?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mana de floarea soarului

Mesajde mircea_tm » 12 Aug 2014, 12:59

cristi_vidican scrie:Ieri am verificat stupii și băgau o mire roșiatică, spre brun.
Am sunat un prieten și mi-a zis că e mană de la FS. E o mană extraflorală, care n-are de-a face cu afidele.
A mai pățit cineva așa ceva?
Sau nu o fi de la FS?


da...eu am patit asa ceva in 2012, de atunci nu mai stau pe langa floare trecuta...am pierdut 20 de familii in iarna, sau imprastiat cu diaree in tot stupul, si ceilalti la fel, caca imprastiat peste tot! de evitat asa ceva pentru iernat!
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Mana de floarea soarului

Mesajde cristi_vidican » 12 Aug 2014, 15:19

pentru mine, singura soluție e să mă mut în vârful muntelui, că în zonă, peste tot e floare saloarelui
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mana de floarea soarului

Mesajde alin75 » 12 Aug 2014, 16:23

mircea_tm scrie:
cristi_vidican scrie:Ieri am verificat stupii și băgau o mire roșiatică, spre brun.
Am sunat un prieten și mi-a zis că e mană de la FS. E o mană extraflorală, care n-are de-a face cu afidele.
A mai pățit cineva așa ceva?
Sau nu o fi de la FS?


da...eu am patit asa ceva in 2012, de atunci nu mai stau pe langa floare trecuta...am pierdut 20 de familii in iarna, sau imprastiat cu diaree in tot stupul, si ceilalti la fel, caca imprastiat peste tot! de evitat asa ceva pentru iernat!


Am incercat o floare3 (parcelele aveau floarea in trei faze de dezvolate, din care prima avea "palaria" formata si petalele scuturate), dar dupa 2 zile de ploaie am plecat cu ei acasa. La 2 saptamani, am trecut pe langa aceleasi parcele (toata floarea era uscata), pavilioanele pe care le-am lasat cand am plecat erau tot acolo. Vb. cu diversi prieteni, toti au amintit de mana, dar in acelasi timp toti imi spuneau sa nu-mi para rau ca am plecat!

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Mana de floarea soarului

Mesajde valigorj » 01 Ian 2015, 08:18

1.unele soiuri de FS mai secreta cu putin innainte de inflorire din niste glande aflate la baza frunzelor superioare o miere deschisa la culoare.
2.daca esti pe faza si esti din zona sau din diverse motive trebuie sa mai intirzii dupa terminarea infloritului,iar fetili baga mana singura solutie e sa extragi la blana si sa treci pe SIROPEL.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Mana de floarea soarului

Mesajde talex » 01 Ian 2015, 10:26

acelasi lucru l-am observat si anul asta. insa doar anul asta, caici in alti ani dupa terminarea perioadei de inflorire n-am mai vazut albine prin lanul de floarea soarelui. anul asta am stat langa un lan de floarea soarelui de 50 de hectare, n-am avut vecini, după ce s-a trecut floarea albinele pur si simplu au dat navala. nu le-am vazut lucrand (vizitand) asa nici cat timp floarea era inflorita. am mai extras o data pe la 15 august si intr-adevar mierea era rosie bruna si parca usor iute. insa am lasat si rezerve, cred suficiente. iar din 20 august pana pe 10 septembrie am dat sirop de 4 ori, stimulari cate 400-450 ml de fiecare data. Acum om vedea ce-a iesi in primavara.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Mana de floarea soarului

Mesajde cristi_vidican » 01 Ian 2015, 22:24

Culoarea mierii a fost cam așa.
Este un fagure care are puțină astfel de miere, dar am avut și faguri care erau mai bine de jumătate cu astfel de miere.
Am făcut proba cu var și nu a ieșit.
Vom vedea la primăvară.
Fişiere ataşate
Photo0117a.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori