Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Salcamul-cum se planteaza, nu cum se taie!!!

Mesajde EN_ » 19 Aug 2011, 21:54

La toti ne place mierea de salcam; mai ales atunci cand ne rotunjeste contul in banca. Dar cati dintre noi il si planteaza? El este cel care va salva in urmatorii ani, zone intregi din teritoriul tarii, mai ales dupa defrisarile masive ce au avut loc dupa 1990.
Iata aici cateva date, poate va pot ajuta atunci cand va hotarati sa plantati salcam.

Salcamul (robinia pseudacacia) se cultiva in zonele de deal si campie.Densitatea la ha, este de 5000 de puieti, distanta recomandata de plantare fiind de 2x1m. Dupa extragerea semintelor din pastai (in noiembrie-ianuarie), acestea se zvanta si apoi se depoziteaza in saci. Facultatea germinativa este de 70-90% . Intr-un kg sunt 49000-54000 seminte. Pentru semanare, semintele se oparesc cu apa la 75-95*C si se mentin in apa fierbinte (50-60 grage C) inca 10-12 ore, sau se scarifica. Semanatul se practica primavara tarziu la adancimea de 5-6 cm. Rasarirea are loc dupa 10 zile, in procent de 28-30% . Ciclul de productie este de 1 an, puietul avand un diametru minim la baza de 6mm.

Sursa:INDRUMARUL PADURARULUI de Dr. Ing. Ioan Iancu

Metode de scarificare

Unele seminte au coaja atat de tare incat este impermeabila la apa si gaze. (exemplu: salcamul, otetarul galben). Aceste seminte nu vor germina pana cand coaja lor va fi alterata(modificata) fizic. Coaja semintelor nu este necesara pentru ca semintele sa germineze. De fapt, multe seminte nu au coaja ca bariera fizica pentru starea de adormire care sa opreasca germinarea.
Orice process de spargere, subtiere, gaurire, slefuire sau alterare mecanica a cojii semintelor pentru a le face permeabile la apa si gaze este cunoscut sub numele de SCARIFICARE. Prin alterarea cojii semintelor cu acest procedeu este pemisa absorbtia apei de catre acestea. In natura acest proces apare ca urmare a expunerii la temperature de inghet sau a activitatilor microbiene, care modifica proprietatile cojii in timpul iernii.
Scarificarea apare si prin pasajul semintelor prin tractul digestiv al pasarilor sau animalelor.
Metodele de scarificare obisnuite sunt : prin actiunea mecanica, a apei fierbinti si prin expunerea la acizi.

1. Scarificarea mecanica. Implică ruperea sau slăbirea cojii seminţelor şi pot fi realizata cu ajutorul şmirghelului sau a unei pile pentru abraziunea cojii., folosind un cutit pentru a cresta(crapa) coaja, sau folosind un ciocan pentru a sparge coaja, pentru a permite apei să intre. Aceasta operatie se face cu atenţie, pentru a nu zdrobi seminţele de a deteriora embrionului. După scarificare, semintele trebuie să fie plantate cât mai curând posibil sau puse la stratificare rece si umeda, dacă este necesar. Acest tratament funcţionează bine pentru seminţe mai mari. Seminţe mai mici pot fi freacate între foi de şmirghel fin. În cazul în care seminţele sunt prea mici pentru a vedea progresul, o metodă diferită ar fi înmuierea in apa.
2. Scarificare cu apa fierbinte. Unele coji de seminţe pot fi înmuiate în apă caldă sau fierbinte (75-95 ° C dar care sa nufiarba!) Seminţele sunt lăsate să se înmoaie în apa care se răceşte timp de 12 la 24 de ore înainte de plantare. Folositi de 10-20 de ori volumul de apă caldă faţă de seminţe. Semintele cu un strat de ceară ar trebui să fie spălate de mai multe ori în apă foarte fierbinte pentru a îndepărta ceara, înainte de înmuierea finala.
3. Scarificarea cu acizi. Seminţe sunt puse într-un recipient din sticlă (A nu se folosi recipienti din orice alt tip de material) şi se acopera cu acid sulfuric concentrat, la aproximativ de două ori volumul seminţelor. Seminţe sunt amestecă uşor şi se lasă să se înmoaie de la 10 de minute pana la mai multe ore, în funcţie de duritatea cojii. Cand coaja devine subtire, seminţele pot fi îndepărtate, spălate şi plantate. Această metodă implică utilizarea de acid sulfuric concentrat, care este unul dintre produsele chimice extrem de periculoase, care poate fi foarte periculoase pentru un individ lipsit de experienţă şi necesită măsuri de siguranţă foarte precise, care nu ar trebui să fie trecute cu vederea! Este foarte important să vă amintiţi să NICIODATAnu se toarna apă în acid! INTOTDEAUNA se toarnă acidul în apă!
EN_

Re: Salcamul-cum se planteaza, nu cum se taie!!!

Mesajde balasbebe » 23 Aug 2011, 06:43

Cred ca acidul sulfuric face exceptie. La o baterie auto, se toarna apa si nu invers. Este singura observatie.
balasbebe

Mesajde IonutMioveni » 25 Aug 2011, 13:30

Referitor la salcam.....prin aprilie mai....nu mai stiu sigur am fost prin padure sa iau niste pamant pentru paulowniile care aveam de gand sa le transvazez in vase mai mari .Si asta am si facut am luat pamant (mai mult de la suprafata=frunze macinate de trecerea anilor) , mi-a facut treaba cu pauloowniile si restul de pamant l-am impartit in vreo 3 ghivece d.alea mari in care avea mama 3 crini. De atunci si pana acum bunica imi tot zicea ca rupea la niste "balarii" ce cresteau mereu in fiecare ghiveci da eu nu o credeam.Pana acu vreo sapt cand am fost la tara si am vazut cum fara scarificare sau alte metode(nu spun ca ce ne invata colegul EN_ nu este bine) au rasarit nevoie mare in jur de vreo 20 de salcamiori in toate ghivecele.
Asta nu e o met de obtinere a materialului saditor pentru plantari pe suprafete industriale.....si totusi pentru cei ce locuiesc la tara,au albine si nu numai aceia pot astfel sa imbogateasca potentialul melifer al tarii :D
Daca fiecare dintre noi ar planta macar 1 copacel am ajunge departe cu impaduririle.
Asa ca am hotarat sa mut acei salcamiori si cu ce mai gasesc rasariti prin gradina cu flori intr-un loc pe marginea unei prapastii pentru a intari solul sa nu se mai darame. :mrgreen:
Va doresc o zi buna!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
IonutMioveni

Mesajde MyBees » 25 Aug 2011, 13:48

EN_ scrie:In natura acest proces apare ca urmare a expunerii la temperature de inghet sau a activitatilor microbiene, care modifica proprietatile cojii in timpul iernii.

Salutare Ionut. A detaliat si colegul EN_ mai sus... Scarificarea de care vorbeste este un mijloc artificial de a aduce semintele in starea in care trecerea peste iarna o face in mod natural. Bineinteles ca tot natura o face cel mai bine. Spor la impadurire! :)
Acum, ca tot am stat mult de vorba, de cate paulownia te poti desparti, in favoarea mea? :) (cred ca am citit pe undeva ca vrei sa vinzi din ele)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
MyBees

Mesajde IonutMioveni » 26 Aug 2011, 11:46

Salut MyBees.
Paulowniile de care vorbesc sunt in nr de 10 si sunt plantate in gradina....la anu ma hotarasc pe unde le voi planta definitiv.
Referitor la paulownii as mai avea vreo 20-25 de vreo 20 de cm(ele oricum vor mai creste pana la anu') .Acum tu hotarasti de care doresti si banuiesc , ca le vrei la inceputul primaverii anului viitor pentru a prinde amploare pe tot parcursul anului 2012.
De cate plantute esti interesat? ;)
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
IonutMioveni

Mesajde echo » 02 Sep 2011, 14:16

balasbebe scrie:Cred ca acidul sulfuric face exceptie. La o baterie auto, se toarna apa si nu invers. Este singura observatie.

gresiti domnul Balas,
nu are legatura cu subiectul dar scriu pentru a clarifica acest lucru ce poate duce la accidente grave.

Acidul sulfuric concentrat (fumans) se dilueaza INTOTDEAUNA prin turnarea acidului in apa, in jet subtire si amestecand continuu. Daca se inverseaza operatia ( se toarna apa in acid) reactia este atat de exoterma incat rezulta explozia vasului respectiv daca este din sticla, acidul este improscat in toate partile in mod violent, acesta fiind de fapt modul cel mai frecvent in care au aparut arsurile accidentale cu acid sulfuric.

Aveti dreptate ca in acumulator se adauga apa, dar acolo avem deja acid sulfuric diluat, la care reactia exoterma este mult redusa. Se adauga apa pentru normalizarea densitatii schimbatre prin evaporare.. (parca 1,28 era cea normala). Ca masura de protectie, recomand tuturor sa schimbe acumulatorii pe acid cu cei pe gel, ce nu necesita mentenanta, la urmatoarea schimbare a acumulatorului.

Sper sa nu foloseasca nimeni acid concentrat, ca e foarte periculos, dar daca da, INTOTDEAUNA acidul in apa si nu invers !!!!
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
echo

Mesajde clucian » 01 Oct 2011, 13:10

Nu deshid un alt topic, vreau sa anunt aici cine e din constanta si e interesat de puieti de salcam acum e momentul:

http://stirileprotv.ro/stiri/social/exp ... video.html
http://cityzoom.ro/consiliul-judetean-c ... -de-salcam

Din 15 septembrie, primăriile, instituţiile publice, fermierii pot solicita Consiliului Judeţean Constanţa ( CJC ) puieţi de salcâm din pepinierele de la Medgidia şi Chirnogeni. Puieţii sunt destinaţi pentru perdelele forestiere de protecţie, dar şi pentru împădurirea suprafeţelor deşertificate din Dobrogea.

Judeţul Constanţa are un procentaj de doar 5% păduri raportat la suprafaţa totală, faţă de media de 27% a întregii ţări şi de 35% de la nivelul ţărilor membre ale Uniunii Europene.

Programul CJC de împădurire şi realizare de perdele forestiere a demarat acum 3 ani, până acum fiind împădurite peste 3.000 de hectare de suprafeţe deşertificate şi plantaţi peste puieţi pe o lungime de de 70 de kilometri.

Primăriile, instituţiile publice, fermierii precum şi toate persoanele care doresc să participe programele CJC pot transmite cererile lor prin fax, la numărul 0241.630696 (Regia Autonomă Judeţeană de Drumuri şi Poduri Constanţa) sau telefonic, după cum urmează: 0731.505.008 – Aurel Zaharia, 0241.708.005 – cabinet vicepreşedinte CJC, Cristian Darie, 0241.708404 – centrul de permanenţă al CJC.

Cu alte cuvinte CJC ofera puieti de salcam gratis sa plantezi pe terenul tau.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
clucian

Mesajde iosca » 01 Oct 2011, 15:49

EN_ scrie:La toti ne place mierea de salcam; mai ales atunci cand ne rotunjeste contul in banca. Dar cati dintre noi il si planteaza? El este cel care va salva in urmatorii ani, zone intregi din teritoriul tarii, mai ales dupa defrisarile masive ce au avut loc dupa 1990.
Iata aici cateva date, poate va pot ajuta atunci cand va hotarati sa plantati salcam.

Salcamul (robinia pseudacacia) se cultiva in zonele de deal si campie.. Dupa extragerea semintelor din pastai (in noiembrie-ianuarie), acestea se zvanta si apoi se depoziteaza in saci. Facultatea germinativa este de 70-90% . Intr-un kg sunt 49000-54000 seminte. Pentru semanare, semintele se oparesc cu apa la 75-95*C si se mentin in apa fierbinte (50-60 grage C) inca 10-12 ore, sau se scarifica.

Metode de scarificare

1. Scarificarea mecanica.
2. Scarificare cu apa fierbinte.
3. Scarificarea cu acizi.

"En" tu ne propui cateva date despre plantat dar ne expui informatii exclusiv despre semanat (scarificarea semintelor fiind o operatie inainte de semanat) . Tu ai semanat sau ai plantat vreodata ?
Semanatul, intretinerea, tratarea si conducerea in semanaturi (pepiniere de Sc) este o operatiune mult mai complexa si mai dificila decat isi inchipuie cineva care n-a mai facut asta.
Ceea ce am gresi noi ca tara este ca am diminuat suprafetele de Salcam (prin retrocedari necontrolate ulterior) prin taieri repetate la perioade de 10-15 ani care au dus la pierderea puterii de lastarire a cioatei de salcam si la uscarea acesteia. Spun asta pt ca cioatele de salcam au putere de lastarire 4-5 generatii cu rezultate bune pt noul arboret rezultat din ele si in loc sa ne folosim de asta, am lasat sa fie taiate la fiecare 7-10-15 ani pana am uscat cioatele iar acum incercam cu rezultate extrem de proaste sa reinfintam alte arborete. E f greu, mai ales ca mai nou, in sistemul silvic toate lucrarile de intretinere si in pepiniere si in plantatii se fac cu firme private care iau receptii (nu stiu cum ) pt lucrari inchipuite numai, iar rezultatele sunt cele pe care le vedem toti. In felul acesta cat de curand se va alege praful (daca nu cumva fara sa ne dam seama s-a ales deja pt ca sudul olteniei incepe sa semene din ce in ce mai mult cu un desert)
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
iosca

Mesajde liviu1965 » 01 Oct 2011, 20:23

O intrebare simpla ptr. cunoscatori:

Exista un salcam rosu care infloreste din primavara pana toamna ?
liviu1965

Mesajde proapis13 » 01 Oct 2011, 21:36

Pentru edificare avetzi mai jos firma si omul plus un forum de unde
putetzi lua informatzii interesante
salve :D

http://www.google.ro/url?sa=t&source=we ... VZN9QdGkCQ
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde clucian » 01 Oct 2011, 22:29

liviu1965 scrie:O intrebare simpla ptr. cunoscatori:

Exista un salcam rosu care infloreste din primavara pana toamna ?

robinia neomexicana, sau salcamul mexican infloreste din iunie pana in august, ofera la hectar 1000 Kg zic cartile. Este de fapt un arbust de salcam care nu creste mai multe de 2 sau 3 m inaltime. Cultivat mai mult ca planta ornamentala.

http://medplant.nmsu.edu/robinia_neomexicana.htm
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
clucian

Mesajde liviu1965 » 04 Oct 2011, 14:00

Va multumesc
liviu1965

Mesajde EN_ » 09 Oct 2011, 17:24

iosca scrie:
EN_ scrie:
"En" tu ne propui cateva date despre plantat dar ne expui informatii exclusiv despre semanat (scarificarea semintelor fiind o operatie inainte de semanat) . Tu ai semanat sau ai plantat vreodata ?

iosca,in urma cu cinci ani am plantat un hectar de salcam, pe un teren impropriu pentru agricultura. Acum padurea arata destul de bine, desi in fiecare an, toata familia participam in primavara la completarea golurilor. Puietul l-am produs noi prin metoda scarificarii cu apa calda desi am fi putut apela si la serviciile Ocolului Silvic, dar cand am auzit cate hartii imi trebuie si pe langa toate cele mi s-a dat de inteles ca trebuie sa ung nitel si osia...ca sa se invarta. Procentul de rasarire al puietului este de 35-40% din samanta semanata.Noi am fost multumiti.Terenul plantat, este la cca. 100-150m de casa. Plantatia in primii ani trebuie pazita, pentru ca bestiile, toamna si primavara,pandesc orice moment de neatentie sa bage oile si caprele la pascut; caprele fac adevarate ravagii.Iarna, mitocanii, vin sa-si aleaga lemn drept pentru cozi de unelte. Vara, rup crengile sa le dea la mieii si caprele pe care le tin pe langa casa, sau baga coasa sa taie iarba si odata cu iarba taie si puietul.Astia sunt necazurile mari, nu ce spui tu, ca ce complicat este sa produci puietul.
Puietul ca sa creasca viguros, are nevoie de "apa si sapa", restul vine de la sine.Asa ca nu te mai scarpina dupa ureche si apuca-te de treaba si dupa asta mai discutam.
Spor la treaba!
EN_

Mesajde iosca » 24 Noi 2011, 13:43

Stai, nu da cu paru' EN-ule :P
Nu m-ai inteles : Eu am zis numa ca ne-ai propus in primele postari, cateva date despre plantat (cand deja vorbim de puieti mari de 1-2 ani) iar tu ne-ai dat date (n-am zis ca nu-s bune dar le-ai incurcat) despre semanat.
Asta m-a facut sa cred ca nu ai experienta (si cu tot respectul, la un ha plantat, nu poti spune ca ai experienta ca sa mai dai si sfaturi) si ti-am zis parerea mea, formata in 11 ani de plantat si lucrat prin padure si 6 ani de facultate.

Oricum, tre' sa-ti cer si scuze pt ca acum am vazut ca tu ai citat din carte si e o gresala care vine de la autorul cartii.

Gresala autorului cartii este: (te citez): " Puietul l-am produs noi prin metoda scarificarii cu apa calda ". Apai cum sa faca apa calda o "zgariere mecanica" asa cum e corect definita scarificarea si de tine ?.

Ceea ce vreau eu sa subliniez este ca in cartea din care citezi, autorul a strecurat o gresala (pe care eu am sesizat-o in exprimarea ta si a fost unul din motivele pt care am zis ca n-ai experienta :P , cu toate ca putini isi dau seama de gresala, chiar si de specialitate ):

Scarificarea este (asa cum bine citezi si tu), "Orice process de spargere, subtiere, gaurire, slefuire sau alterare MECANICA a cojii semintelor ". Ori ceea ce ai facut tu (si ai facut bine) cu apa calda, noi in practica o numim fortarea semintelor inainte de semanare (si asa am invatat-o si-n facultate), nici intr-un caz nu-i scarificare.

In indrumarul padurarului, autorul se contrazice oarecum, in sensul ca: da bine definitia scarificarii, care spune clar ca-i un proces MECANIC (practic e o zgariere a cojii asa cum si scarificarea terenului inseamna un fel de zgariere a solului) dar greseste cand spune ca si fortarea cu apa sau cu acizi este tot o scarificare(asta nu mai e un proces mecanic si clar nu-i scarificare).

Oricum, sincere felicitari pt hectarul plantat. Daca am face toti ca tine (nu un hectar ci un arbore macar dac-am planta fiecare.....) am ajunge departe. Si fara suparare ca ti-am am zis ca n-ai experienta, dar m-ai prins bine pe subiect si nu puteam (ma mancau rau degetele :lol: ) sa tac, sa nu taxez eventualele greseli.
Ultima oară modificat de iosca pe 25 Noi 2011, 12:35, modificat de 10 ori în total.

iosca

Mesajde iosca » 24 Noi 2011, 14:00

Tine-ne la curent cu evolutia plantatiei si cu ce lucrari ai mai facut in ea. Poate venim si noi cu ceva sfaturi utile.

iosca

Mesajde EN_ » 28 Noi 2011, 00:52

iosca scrie:Tine-ne la curent cu evolutia plantatiei si cu ce lucrari ai mai facut in ea. Poate venim si noi cu ceva sfaturi utile.

Salaam alaikum!!
Tare mult imi place salutul musulmanilor!!
Iosca, chiar ca am nevoie de sfatul tau ca specialist. Spune-mi, te rog, cum procedez, as vrea sa completez ceva goluri in plantatie prin insamantarea direct pe brazda a semintei de salcam.Anul asta n-am avut timp sa facem puieti si la primavara n-o sa avem cu ce completa golurile.Crezi ca da rezultate metoda, tinand cont ca sunt zero posibilitati de irigare, terenul este nisipos? Voi folositi metoda asta in plantatii? Zilele astea vreau sa ma duc sa culeg tecile de salcam. E momentul optim.
EN_

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI