Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde delorin I » 09 Iul 2015, 10:49

Salut! Propun acest topic nou in care sa centralizam doar date despre hibrizii de floare si experienta personala a fiecaruia dintre noi cu ei! Avand in vedere ca in ultimii 6 ani din ce am vazut hibrizii s-au schimbat radical- e necesar ca si comunitatea apicultorilor sa se implice in a centraliza date despre acesti noi hibrizi! Doar asa putem cladi cu adevarat o comunitate! Si doar asa putem castiga din experienta colectiva! In final, daca am reusi sa centralizam astfel de date si am fi destul de seriosi in a comunica experienta personala am putea face chiar un grup de loby pe la MInisterul Agriculturii (marturisesc ca am discutat despre acest subiect cu cineva din conducerea ACA Bucuresti) si sa cerem sa fie acceptate la vanzare pe piata Romaneasca doar acele soiuri de floare care au si valoare melifera! Rog administratorii sa acepte pe acest topic doar informatii scurte despre soiuri! Orice alta discutie nu isi are locul aici! Asa cum spunea un coleg al nostru IMPLICARE!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde delorin I » 09 Iul 2015, 10:53

Comentariul pe acest topic va contine- date despre hibridul de floare cu care ati avut contact, perioada de secretie remarcata, cantitatea de miere produsa pe stupul de control sau ca medie pe stupii deplasati in pastoral, tipul solului - eventual si o locatie vaga, umiditate, temperaturi! Restul comentariilor nu isi au locul.Fiecare poate completa ce doreste din criteriile de mai sus!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde cristi x » 10 Iul 2015, 08:21

nu stiu daca accepti comentariul?????
am discutat cu un reprezentant alcedo. tot ce comercializeaza ei sunt hibrizi americani autopolenizanti. productie de nectar catastrofala.
hibrizii produsi de institutul de cercetari pt cereala si plante tehnice fundulea incep sa coboare spre 0 absolut.
daca pana in anii 2000 obtineam productii la f.soarelui de peste 20-25kg/stup, acum cand obtin 10kg sunt fericit.
dupa cum spui, daca nu facem lobby puternic pt subventionarea speciala a hibrizilor meliferi suntem terminati.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde domnita40 » 10 Iul 2015, 09:54

"daca nu facem lobby puternic pt subventionarea speciala a hibrizilor meliferi suntem terminati."
concret cum sa facem cristi?
De ce fundulea nu fac mai bine decat strainii?
domnita40
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Feb 2013, 16:29

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde domnita40 » 10 Iul 2015, 09:57

"marturisesc ca am discutat despre acest subiect cu cineva din conducerea ACA Bucuresti)"
Asa Delorine si ce a zis DOMNUL de la aca?
Fermierii au nevoie de profit, caci traiesc din asta.

EDIT
domnita40
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Feb 2013, 16:29

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde paul » 10 Iul 2015, 10:10

domnita40 scrie:"marturisesc ca am discutat despre acest subiect cu cineva din conducerea ACA Bucuresti)"
Asa Delorine si ce a zis.. DOMNUL ..de la aca?
Fermierii au nevoie de profit, caci traiesc din asta.

Vai "Domnita"dar ce limbaj academic folositi ! :idea:
Nenii moderatorii ... trezirea ! Acus e amiaza ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde mellis » 10 Iul 2015, 10:22

Paul,
Fortezi nota, ai inteles gresit...era vorba de localitatea cu "bitch" (ma scuzati - nu prea stiu engleza) a croatilor..
Fix pix..e un nou hibrid de floare..
Sanatece..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde andrei_calinescu » 10 Iul 2015, 10:31

haideti sa nu fim mai manieristi decat francezii.
Chiar credeti ca domnul cu papion de la aca face ceva?
Conteaza mai mult esenta decat forma limbajului.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde delorin I » 10 Iul 2015, 11:11

Va rog soiuri de floarea soarelui si nu comentari pe langa! Obiectivul nostru sunt informatiile...dupa aceea domnul de la Aca sau altcineva o sa faca...daca noi astia platitori de taxa cerem si vrem asta! Cum se va schimba? Nu se va schimba daca nu vreti sa se schimbe! Daca ne lamentam la infinit si nu facem NIMIC....nu se va schimba NIMIC!Deci revin - soiuri si hibrizi de floare pe care ii intalniti prin tara cultivati si experienta personala cu ei! Trebuie sa centralizam aceste informatii si apoi sa le folosim!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde delorin I » 10 Iul 2015, 11:19

Neoma- zona de campie din sud, nu am date despre temperatura sau umiditate, productia pe stup mediu in varf de cules 2 kg! Nu am date despre cantitatea totala produsa in cules sau despre cate zile a secretat!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde yuonyuon » 15 Iul 2015, 23:53

Hibrizii de floarea soarelui sunt tot FS . toti dau nectar . numa ca uni mai putin altii mai mult . logic daca floarea e mai mica da mai prost .daca paleasca e mai mare tine mai mult culesu . sau daca florile sunt mai lungi albinile se uzeaza rapid deoarece depun efort dublu pentru aceiasi cantitate si de aici si cele 2-3kg . alta chesti e ca si scurteaza viata lor si dupa o sapt de cules deja se vad si pagubele

eu in zona de vreo 10 ani avem soiuri de la lG , sygenta si pionner si sau facut productii foarte bune . o influienta foarte mare se pare ca o are solul si conditiile meteo inainte de inflorire cu 2- 3 sapt.

Ar mai fi de spus de stropiri dar eu inca nu am avut probleme ,nu prea am idee. si totusi sunt foart periculoase .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde cristi x » 16 Iul 2015, 08:40

yuonyuon scrie:Hibrizii de floarea soarelui sunt tot FS . toti dau nectar . numa ca uni mai putin altii mai mult . logic daca floarea e mai mica da mai prost .daca paleasca e mai mare tine mai mult culesu . sau daca florile sunt mai lungi albinile se uzeaza rapid deoarece depun efort dublu pentru aceiasi cantitate si de aici si cele 2-3kg . alta chesti e ca si scurteaza viata lor si dupa o sapt de cules deja se vad si pagubele

nu stiu de cand te ocupi de albine, dar cred ca nu de multa vreme. acum 10 ani "curgea" mierea din stup cand ridicai catul.
soiurile care erau produse de fundulea erau f melifere, s-a renuntat la ele deoarece nu s-a reusit selectia pt a rezista la erbicidare.
asta cu "Hibrizii de floarea soarelui sunt tot FS" este cum as merge cu martoaga lu nea ilie la cursele de cai ca si el zice ca are cal. :lol:
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde yuonyuon » 16 Iul 2015, 08:59

Inca mai sunt soiuri care nu se erbiideaza ,si sunt multe . nu e chiar asa , floarea da foarte bine am avut si 4 kg , tot aud de vreo 4-5 ani ca nu merge floarea. si culmea ca la distante mici deunde merg eu . Asta e la salcam "a fost prost" la tei "prost" floarea "nu da" si tot asa aud . e clar unde ajungem , cum a fost la luncavita la tei .80% din stupari au venit degeaba , cutii goale. e adevarat favoritu nu se mai cultiva dar totusi realitatea e alta .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde B.K » 22 Oct 2015, 11:08

Nene Cristi X , ca e hibrid sau nu tot fs se numeste , asta e clar , ca hibrizii nu secreta nectar e cu totul altceva.
In alta ordine de idei , pe agricultori ii doare undeva de noi si in afara de asta interesele ca agricultura sa prospere sunt foarte mari , mult mai mari decat apicultura . Sunt explicatii logice.........totul se invarte in jurul agriculturii si asa va fi de acum inainte!!!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde cristi x » 23 Oct 2015, 08:06

B.K scrie:Nene Cristi X , ca e hibrid sau nu tot fs se numeste , asta e clar , ca hibrizii nu secreta nectar e cu totul altceva.

cred ca esti intr-o mare eroare. si hibrizii secreta nectar, depinde ce hibrid este.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Hibrizi de floarea soarelui 2015!

Mesajde B.K » 23 Oct 2015, 08:49

Nu asa cum ne-am dori noi ;)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori


cron