Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: zona valea lunga gorgota - dambovita

Mesajde Cristian IONITA » 10 Dec 2015, 11:06

pai .... taman de aceea :D
In viata asta ești de unul singur și nimeni nu ține cu tine - Eu
Cristian IONITA

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde paul » 10 Dec 2015, 14:09

Cristian IONITA scrie:
vreau sa cumpar o casa in zona subcarpatica pe post de "casa de vacanta"

Pai, tu mai ai nevoie de vacanta ? :lol:
Pari ... mult prea odihnit ! Cel putin din punct de vedere ... intelectual ! :) Dar, nici fizic nu arati asa rupt de efort ! :lol:
Sa traiesti C.I.-ule si sa stii ca mie imi esti mai mult decat simpatic, chiar daca reusesti cateodata sa ma enervezi ! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde Cristian IONITA » 10 Dec 2015, 15:39

oho .... si inca cum .... de vacanta am nevoie de cand ma stiu .... din pacate de permis (atat timp cat si finaiar) asa ceva se pare ca e mai complicat :D

faptul ca par odihnit (si chiar daca as fi cu adevarat) nu e deloc incompatibil cu vacanta ....

stiu ca nu-s deloc campion al simaticiei .... dar ma impac cu ideea ca sunt simpatic doar oamenilor cu adevarat inteligenti .... deci calitate si nu cantitate

In ceea ce priveste simpatia din partea ta .... ma onoreaza .... cu toate ca nu e deloc simplu sa te incadrez in categoria eligibila (adica a alora cu inteligenta peste medie :D )
Cristian IONITA

Mesajde thomas » 13 Dec 2015, 22:58

Exista si ceva salcam, dar vin mai multi decat duce zona. e un salcam 2 care nu tine decat o saptamana, fiind pe vale unde e rece. Plus ca exista apicultori locali care acopera cat de cat zona.
O zona buna in salcam, ar fi Vedea arges sau Topoloveni-Bogati, dar si acolo vin multi. In ultimavreme locatiile bune in salcam sunt tot mai aglomerate, e greu de gasit o locatie cu salcam pt stationar care sa nu fie cunoscuta de multi.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas

Mesajde Cristian IONITA » 14 Dec 2015, 12:01

Multumesc frumos tuturor pentru ajutor

am fost sambata in zona .... foarte frumos - mi-as permite sa afirm ca zona este chiar un col de rai

infrastructura (drum, utilitati, etc) impecabila, oameni gospodari, peisaje superbe (mai putin zonele nou despadurite care nu-s deloc putine din pacate), preturi acceptabile (la jumatate fata de V Prahovei).

Potentialul apicol greu de apreciat acum, dar pe strada cu casuta era deja 2 stupine a cate 10 stupi.

Din pacate din motive personale sunt in imposibilitatea de a decide acum .... ramane sa ma aplec pe aceasta pba (a unei investitii imobiliare) in ce-a de-a 2-a partea a anului 2016.
Cristian IONITA

Mesajde State » 27 Dec 2015, 23:33

Ionita, la 65km de Ploiesti am una de vanzare. Aproape de Chiojd. In centrul satului, exact la drumul principal, teren ca in palma. Zona melifera se compune din Salcam(2), ceva tei si faneata.
Am un clip pe pagina mea unde poti da un ochi sa-ti faci o idee.
La cateva case distanta am stupina.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State

Mesajde Cristian IONITA » 28 Dec 2015, 06:07

Poate ca nu o sa mai ai :D

Ai pm
Cristian IONITA

Mesajde janese » 28 Dec 2015, 10:36

cand iei o proprietate cu gandul sa tii si albine trebui sa eviti sa fii in centrul satului; sa ai o deschidere mare (latime)a terenului....sa tatonezi suportabilitatea vecinilor,,,,,,etc etc.
sa nu uiti ca toata viata acolo in sat vei fi un ,,venetic" chiar daca incerci din rasputeri sa cultivi relatii calde cu vecinii!atentie la noroi cand ploua
janese

Anterior

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI