Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

o planta interesanta - lupoaia

Mesajde cristi arad » 27 Aug 2016, 17:34

Bine v-am regasit, luand in considerare ca sunt apicultor de campie, am o oarecare nedumerire; sunt unii ani cand dupa floarea soarelui, pe loc albinele aduna consistent cam inca 10 kg/familie, nu este de la scai vanat, nu este de la palamida si nici urzica moarta; ing. agronom fiind banui ca mierea ar fi de la o planta parazita a florii soarelui (un parazit de radacina) care infloreste mult dupa terminarea culesului la floare - parazitul se cheama "lupoaie". dat fiind rotatia culturilor si tratarea semintelor se face cam rar lupoaia, dar mai apare uneori in lanuri. Stie cineva ceva (apicultori cu experienta si ani multi vechime) daca lupoaia da sau nu nectar??
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: o planta interesanta - lupoaia

Mesajde Shrek » 27 Aug 2016, 17:49

Poate aduna de la vecini........
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: o planta interesanta - lupoaia

Mesajde cristi arad » 30 Aug 2016, 09:08

da nu chiar atata...
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: o planta interesanta - lupoaia

Mesajde stefanmadalin » 30 Aug 2016, 14:56

Sa nu fie miere de mana de la afidele de pe calatidii/tulpina.
Daca dadea lupaoia nectar asa bine, dobrogenii erau plini de miere.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: o planta interesanta - lupoaia

Mesajde stefanmadalin » 04 Sep 2016, 12:05

M-am uitat prin biblioteca mea si n-am gasit deocamdata referinte la tipul de polenizare si secretia de nectar a acestei plante.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: o planta interesanta - lupoaia

Mesajde andrei_calinescu » 11 Sep 2016, 23:25

Madalin, desi nu are legatura cu subiectul, insa stiu ca te pricepi la plante.
Spune-mi te rog daca catina alba si portocalie au importanta polenifera, am o vatra in vizor unde sunt multe catini dar nu stiu nimic despre ea.
Iti multumesc.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: o planta interesanta - lupoaia

Mesajde stefanmadalin » 12 Sep 2016, 10:21

Andrei, stiu(asa cred eu :D ) plantele care ma intereseaza pe mine si cu care ma intersectez.
Despre catina...nu cred ca am vazut vreo planta live in viata mea, deci tot ce-ti pot spune este doar teorie, adica carti, pe care banuiesc ca deja le-ai rascolit si tu.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: o planta interesanta - lupoaia

Mesajde ignatov andrei » 12 Sep 2016, 20:56

andrei_calinescu scrie:Madalin, desi nu are legatura cu subiectul, insa stiu ca te pricepi la plante.
Spune-mi te rog daca catina alba si portocalie au importanta polenifera, am o vatra in vizor unde sunt multe catini dar nu stiu nimic despre ea.
Iti multumesc.


Catina alba (catina de rau) nu are nicio importanta polenifera.
Catina de gard (catina comuna, din care se prepara hrana la pasari de curte) este exceptionala pentru albine!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori