Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde Bambucha » 17 Iun 2017, 16:47

Decat principiul cu, capra vecinului, nu mai bine ne apucam de treaba si dupa aia reglementam singuri pastoralul daca este cazul?
Sa nu facem nimic ca poate ne da statul, asta nu face bine la sanatate in general...
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde lucky5strike » 17 Iun 2017, 17:29

Pai sa facem, dar cum sa facem? Adica eu comasez, ar, discui, plantez, intretin, pazesc 20 ha de salcam... dar daca nectarul tre sa il impart cu albina te miri cui se nimereste prin zona, raman mai bine investitor forestier.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde filip » 17 Iun 2017, 17:34

lucky5strike scrie:Pai sa facem, dar cum sa facem? Adica eu comasez, ar, discui, plantez, intretin, pazesc 20 ha de salcam... dar daca nectarul tre sa il impart cu albina te miri cui se nimereste prin zona, raman mai bine investitor forestier.

Reglementarea pastoralului ar trebui sa aiba un articol.
1 Pastoralul se interzice in interiorul localitatilor.
Daca se respecta asta apicultorii din localitati isi vor face baza melifera .
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde stefanmadalin » 17 Iun 2017, 17:41

Pai vin si stau langa localitate, ca albina zboara pana la 3 km economic.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde filip » 17 Iun 2017, 17:46

stefanmadalin scrie:Pai vin si stau langa localitate, ca albina zboara pana la 3 km economic.

Idea e ca majoritatea doresc sa se plaseze stupii in localitati si sa nu aiba grija stupilor asigurand paza.Ori cand apari cu 400 de stupi in zona destabilizezi incarcatura optima gandita de apicultorii locali in functie de potentialul zonei.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde stefanmadalin » 17 Iun 2017, 17:52

Asta suna funny destabilizezi incarcatura optima gandita de apicultorii locali in functie de potentialul zonei.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde filip » 17 Iun 2017, 18:00

stefanmadalin scrie:Asta suna funny destabilizezi incarcatura optima gandita de apicultorii locali in functie de potentialul zonei.

Plasarea stupilor stationar in interiorul unei localitati trebuie sa tina cont de raza de zbor,sursa melifera si incarcatura pe o vatra.
Daca vrei sa ai productii bune trebuie sa tii cont de asta,suprapunerea ariilor de zbor intre vetrele de stupina sa fie cat mai mica.
Sigur ca pentru multi apicultura e SF. :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde mellis » 18 Iun 2017, 01:44

Anul acesta este un bun exemplu...
Pastoral, pe aceeași locație 5 apicultori langa pădure, plus altii-n vatra...majoritatea DB cu rama-n cuib. Fara magazie..la inceput...
Am dus câțiva ME cuib pe 2 caturi, cat 3 cu foite, ar fi mers și cat 4...dar...
Poate sa fie aglomerat, nu poți limita albina..poate cu gard că și cei cu mere...;)..
Dacă ești pregătit de cules..faci treabă..
Acum că nu ne mai mulțumim....cu ce avem...
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde teinegru64 » 18 Iun 2017, 13:42

Astazi am baut o bere ...moca.De la un batran .Acum vreo douazeci de ani ...zice el...il invatasem sa planteze salcam langa casa. Iar porumbul in camp.Spune ca pe el nu il intreaba politia de bon ...cand aduce porumbul acasa.Si nu mai cumpara de mult timp lemne de foc.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde cristi_vidican » 18 Iun 2017, 14:04

Când eram mai la început cu albinele, visam toate șanțurile din sat plantate (de mine) cu tei și salcâm.
Am încercat apoi concret cu salcie căprească, până m-am prins că într-un loc în sat e mai multă decât aș planta eu toată viața.
Apoi am luat rădăcini de iulișcă de la Mausică, doar că nu s-au prins. culmea, planta asta e o pacoste dacă o ai pe lângă casă.
Un vecin a pus-o în fața casei. Acum e peste tot. I-am zis că asta va lăsa moștenire după el.

Nu-i rău să lăsăm niște pomi după noi, dar cred că ne luptăm cu morile de vânt.
Cred că preocuparea noastră trebuie să fie să avem albină aptă de cules ca în acea săptămână când curge salcâmul, să avem cu ce aduna.

P.S. Am pus și facelia prin grădinile vecinilor. Fiecare seamănă facelia o dată în viață. Doar odată.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde Shrek » 18 Iun 2017, 14:48

teinegru64 scrie:Astazi am baut o bere ...moca.De la un batran ........Si nu mai cumpara de mult timp lemne de foc.

L-ai " păcălit " pe bătrân sa-si bage gaze?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde teinegru64 » 18 Iun 2017, 14:57

Shrek scrie:
teinegru64 scrie:Astazi am baut o bere ...moca.De la un batran ........Si nu mai cumpara de mult timp lemne de foc.

L-ai " păcălit " pe bătrân sa-si bage gaze?!

Esti fraierut.Stii prea bine ca eu postez la stroo. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde tiih » 18 Iun 2017, 15:18

cristi_vidican scrie:Când eram mai la început cu albinele, visam toate șanțurile din sat plantate (de mine) cu tei și salcâm.
Am încercat apoi concret cu salcie căprească, până m-am prins că într-un loc în sat e mai multă decât aș planta eu toată viața.
Cred că preocuparea noastră trebuie să fie să avem albină aptă de cules ca în acea săptămână când curge salcâmul, să avem cu ce aduna

P.S. Am pus și facelia prin grădinile vecinilor. Fiecare seamănă facelia o dată în viață. Doar odată.


Se cuvine facute niste precizari dl vidican...cand in sat ai salcie capreasca...si multe alte flori,cand ai o baza melifera bogata primavara si mai ales la sfarsitul verii si inceputul toamnei, albina apta ptr cules vine de la sine... daca stapanesti bolile albinelor, selectia...si notiunile de baza ale apiculturii...Altfel nu ai "cum sa faci bici si sa mai si plesneasca"....(din nimic sau...kk)
Am semanat de multe ori facelia...dar stiam ca sunt singur in zona...ca tot nectarul ajunge la stupii meii..eventual la cateva albine salbatice....
PS1
De vreo cativa ani am facut cu stupi si un nepot...am semanat impreuna cam un hectar de lucerna...eu o las sa infloreasca pana la ultima floare el o coseste cand apare primele flori...ptr cateva sute de lei in plus....
Asa-i Romania,asa-i noua generatie care vrea profit cu orice pret ,rapid,cat mai mult...daca se poate "de-a pleasca'
PS2.In zonele in care sunt mai multi stupari si baza melifera deficitara ar trebui sa se uneasca toti si sa contribuie intr-un fel sau altul la sporirea bazei melifere....altfel scapa cine poate...sau mor toti "ca potarnichele"
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde tiih » 18 Iun 2017, 15:47

filip scrie:
stefanmadalin scrie:Asta suna funny destabilizezi incarcatura optima gandita de apicultorii locali in functie de potentialul zonei.

Plasarea stupilor stationar in interiorul unei localitati trebuie sa tina cont de raza de zbor,sursa melifera si incarcatura pe o vatra.
Daca vrei sa ai productii bune trebuie sa tii cont de asta,suprapunerea ariilor de zbor intre vetrele de stupina sa fie cat mai mica.
Sigur ca pentru multi apicultura e SF. :lol:


Dl filip interesant cum gandesti....sa nu uitam ptr a face pastoral in zone care nu sunt de interes republican,pe langa autorizatie de pastoral si carnet de sanatate...respectivul trebuie sa mai detina si aprobarea primariei de pe raza in care se afla localitatea.....Nici un primar nu ar trebui sa_i dea acea aprobare...iar la nevoie...daca nu detine respectivele documente...destabilizarea poate fi evitata...si cu ajutorul batei :lol:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde daffid mihailov » 18 Iun 2017, 16:10

Baza melifera nu s-a restrans de la an la an? Acu cativa ani cine facea rapita? Acum avem sute sau mii de ha. Ne plangeam ca pamantul nu e lucrat. Acum nu mai avem unde amplasa stupii de atata floare-soarelui. Mustar, coriandru, e pe alese ca in economia de piata. Vrei miere de mure, s-au defrisat padurile. Problema trebuie sa o cautati in alta parte. ;)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde vicpo » 18 Iun 2017, 16:42

cristi_vidican scrie:Când eram mai la început cu albinele, visam toate șanțurile din sat plantate (de mine) cu tei și salcâm.
Am încercat apoi concret cu salcie căprească, până m-am prins că într-un loc în sat e mai multă decât aș planta eu toată viața.
Apoi am luat rădăcini de iulișcă de la Mausică, doar că nu s-au prins. culmea, planta asta e o pacoste dacă o ai pe lângă casă.
Un vecin a pus-o în fața casei. Acum e peste tot. I-am zis că asta va lăsa moștenire după el.

Nu-i rău să lăsăm niște pomi după noi, dar cred că ne luptăm cu morile de vânt.
Cred că preocuparea noastră trebuie să fie să avem albină aptă de cules ca în acea săptămână când curge salcâmul, să avem cu ce aduna.

P.S. Am pus și facelia prin grădinile vecinilor. Fiecare seamănă facelia o dată în viață. Doar odată.

cristi e adevarat ca tre sa ai stupul cu cit m ai multa culegatoare dar si asa pot fi situatii cind nu faci nimic.In 2014 de exemplu cit a_i scos la salcim?
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori