Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Culesul la rapita: '12-1,'13-15,'14-29,'15-50,'16-72,'17

Mesajde cristi_vidican » 22 Mai 2021, 12:22

Cum a mers culesul la rapiță în acest an?

Nu am ratat în niciun an rapița. E drept, n-am avut necazuri vizibile cu stropirile, iar rapița m-a răsplătit întotdeauna.
Pentru mine, culesul la rapiță este cel mai sigur cules. Ani fără salcâm sunt, chiar și FS îmi dă emoții uneori, dar rapița niciodată.
La rapiță stupii mei sunt în vârf cu populația. Rapița secretă bine și când nopțile sunt mai reci.
În ultima vreme, fermierii o preferă în detrimentul FS.
Anul acesta deja se vorbește despre 2,4 lei/ kg de sămânță de rapiță. La un 3500 de kg media la Ha, faceți și voi un calcul. Unii au producții mai mari.

Anul acesta am reușit să strâng o producție bună la rapiță. Stupii au adunat 2 magazii și a treia, după puterea fiecăruia.
Prețul văd că crește la mierea de rapiță, ceea ce e bine. Și, încep și clienții să nu se mai ferească așa de mult de această miere. Îi ajutăm și noi, păcălindu-i cu tot felul de combinații și culori. :lol:

Două probleme importante am întâmpinat anul acesta.
1. La final de rapiță, mai ales la sahariene, populația a căzut vizibil. Unii ar zice că de vină sunt stropirile, alții că albina asta nu e atât de vitală.
2. Pentru că noapte e rece și albina se strânge, rămân rame cu miere neacoperite, ceea ce duce la cristalizarea mierii. Dacă ții stupul strâns, îl bagi în friguri mai repede. Dacă-l lărgești cristalizează.

În cazul meu, ca să nu am probleme cu roirea, trebuie să fac două lucruri (pe lângă celelalte care sunt sfinte).
1. Să nu am stupi tari :lol: Aceștia mi-au creat probleme mai repede. Nu toți. Genetica ajută. Am avut stupi foarte populați care n-au tras o botcă. Stupii care a fost roi anul trecut sau, pe capacul căruia scria Slab, au mers liniar. Au adunat cu 20% mai puțin decât cei mai tari, dar nu mi-au dat de lucru. Depinde ce vrei.
2. Cuibul pe 2 corpuri (se înțelege că e vorba de 1/2) nu ajunge în perioada rapiței. Unde am dat drumul în C3, acolo a fost super. Dar, C3 nu trebuie tot tipul, eu l-aș da doar în primele 2 săptămâni de rapiță. Dar, asta complică puțin lucrurile. voi mai medita la asta.

Și așa a mai trecut și rapița 2021. Încă mai am de extras. Niciodată n-am extras așa de târziu la rapiță. De salcâm, ce să mai vorbim?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Culesul la rapita: '12-1,'13-15,'14-29,'15-50,'16-72,'17

Mesajde Balian » 22 Mai 2021, 15:56

Am albine pe mai multe locații pe rapiță.
Folosesc la toate același tehnologie. Ce
să mă complic cu variații. Am observat
că cristalizează diferit un soi de rapiță
față de celălalt.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Culesul la rapita: '12-1,'13-15,'14-29,'15-50,'16-72,'17

Mesajde cristi_vidican » 22 Mai 2021, 18:11

Balian scrie:Am observat
că cristalizează diferit un soi de rapiță
față de celălalt.

Posibil. Prietenul meu care a avut 40% cristalizare în faguri a fost într-o altă locație
Unde am fost eu erau 4-5 proprietari mari de rapiță. Cred că nici ei nu știu ce soiuri au pus.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Culesul la rapita: '12-1,'13-15,'14-29,'15-50,'16-72,'17

Mesajde Balian » 23 Mai 2021, 07:24

Mierea ta de rapiță de anul trecut cristalizează mai repede decăt a
mea. Vedem cum va fi în acest an. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Culesul la rapita: '12-1,'13-15,'14-29,'15-50,'16-72,'17

Mesajde cristi_vidican » 23 Mai 2021, 07:26

Balian scrie:Mierea ta de rapiță de anul trecut cristalizează mai repede decăt a
mea. Vedem cum va fi în acest an. :)

Poate fi și din cauză că eu am extras anu trecut tot din magazii înainte de rapiță. Și dacă ai ceva miere de la pomi, atunci asta ajută să nu cristalizeze așa de repede.
Anul acesta n-am extras înainte, dar nici n-am avut ce.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Anterior

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori