Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 12 Iul 2019, 17:49

densitatea albinei in stup "ar fi" (dupa mintea mea) :

1 densitate mare , iarna pana la prima rama de puiet..unde albina acopera integral rama
2 densitate medie pana la salcam sau pana se ajunge la a 7 rama de puiet si se pune catul
3 densitatea mica ....in cazul in care avem 7 rame DE puiet(din leat in leat) la salcam ,automat la tei familia va fi pe 3 corpuri 1/1 ...unde vom avea trei albine pe ramele cu puiet capacit ...majoritatea albinei va fi pe ramele cu hrana....

altfel ....sunt probleme ....defapt asta e un semn ca stupul nu merge bine....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Balian » 14 Iul 2019, 11:32

dan pescarul scrie:Ce spuneți este corect in teorie,dar anul ăsta modificările de temperatură au fost foarte rapide,chiar azi avem 23°C în București,acum vreo 10 zile aveam 43°C.Cred că le ajută cel mai mult să aibă un cat cu miere deasupra cuibului,atît ca rezervă de hrană cît și ca temporizator termic.


Mă referam la familii de producție nu la roiuri. La care la această dată ar trebui să fie o cantitate însemnată de albină, care ocupă
cuibul și magazia (magaziile). Când vine un scurtcircuit ca în aceste zile albina se restrânge în cuib asigurând clima potrivită.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde lucky5strike » 14 Iul 2019, 18:21

Este o vara racoroasa, va fi cules de polen si nectar si dupa floare... atentie la deblocari cuib.

De asemenei, varroa va progresa... atentie la tratamente!!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 19 Iul 2019, 06:12

Am lipsit o saptamana din zona si cand am revenit, surpriza placuta la cantarul de control: +8!

Am vazut pe un varf de deal un lan de FS, cred ca ala e vinovatul. Am facut cateva sondaje, nu toate familiile au gasit lanul cu pricina dar pe ansamblu este bine, chiar foare bine.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 21 Iul 2019, 19:02

"Este o vara racoroasa, va fi cules de polen si nectar si dupa floare... atentie la deblocari cuib"



Este un alt fenomen pe care il observ de cativa ani. Foarte greu se deblocheaza cuiburile. Ai senzatia ca albina este mereu in garda, ca asteapta o vreme potrivnica....

Spuneam mai sus ca am extras cate 4 rame din cat incercad sa fac spatiu de deblocare. O parte din familii au facut cum am sperat dar cele mai multe nu. Adica au bagat ceva miere pe ramele extrase, bine ca nu le-a ouat, dar in cuib trebuie umblat urgent pentru ca efectiv matca este in suferinta de spatiu.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 21 Iul 2019, 19:34

Despre acest subiect de la prietenii de peste Prut:

https://www.youtube.com/watch?v=aaA4E9smXp8&t=48s
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 21 Iul 2019, 19:45

is multe de povestit la faza cu caturile si blocajele in cules......dintr o singura miscare numa ca ramai fara puiet dar pierzi si inca odata cantitatea de miere din cauza gestionarii prost a caturilor /ramelor in cules...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Shrek » 21 Iul 2019, 21:18

Io sunt numa' ochi si urechi! Puteti incepe!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 21 Iul 2019, 22:28

Shrek scrie:Io sunt numa' ochi si urechi! Puteti incepe!
nu elaborez aici...orcum anul acesta am pierdut miere grupa mare .....pentru ca nu am avut caturi destule....lucrurile se petrec prea repede cateodata

un test simplu unui stup cu 3 caturi 1/2 . sau luat toate ramele pline cu miere (in cules) si sau pus altele goale ....in 3 zile erau pline laloc...

iar la ceilatii care au fost lasati asa nu au mai pregresat mult ...dar au coronite in cuib de 80 % ..... cu alte cuvinte mai trebuiau inca 3 caturi ...dar deunde ? :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 21 Iul 2019, 22:37

mam uitat la mai "marii apiculturii"(fara canadieni) care a mai bagat cate un video o poza ....si nici acolo nu sa inteles ca e risipa mare....mai rau e ...ca nu am vazut la niciunu ......de prin zona....

parerea mea ca tre sa ai vreo 4 caturi 1/2 (minim) de fiecare stup .....ideal sa fie vreo 6 dar nici chiar asa.....dar daca ai 6 si sti sa le folosesti ...is bune 6 ....
stupii peste(20r) 40-50.000 de indivizi merg altfel cand vine vorba de vericalizare ......multi lucreaza sub cifra asta si au probleme....cu blocaje/urcat in cat etc...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Balian » 22 Iul 2019, 17:37

Tot timpul am avut cat gol peste gratie. Nu stau rău nici cu populația. Ies în fiecare zi peste un kg de albină la cules.
Nu am avut coroniță sub gratie. Și dintro dată sa blocat cuibul la toate familiile. La unii stup total. N metode de
deblocare am încercat. Nici un rezultat. Tot storc și tot blocaj rămâne.
(Menționez că folosesc 3 corpuri 1/2 pentru cuib. Ridicând rame cu miere din cuib peste gratie reușesc să iau multă miere.)
Am un cules de 1-1.5kg/zi max 2-2.5kg dar permanent. Nopțile și zilele au fost neobișnuit de reci pentru perioada asta.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde cristi_vidican » 22 Iul 2019, 17:51

yuonyuon scrie:parerea mea ca tre sa ai vreo 4 caturi 1/2 (minim) de fiecare stup

Și mai trebuie să și rezervă pe când le sufli pe astea. :lol:

P.S. Chiar dacă are 4 caturi pe el, în anul acesta la mine e blocaj în cuib. Cauza: albina mai puțină și nopțile reci.
Fişiere ataşate
IMG_20190715_154600.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde jonny_it » 22 Iul 2019, 18:06

cristi_vidican scrie:Și mai trebuie să și rezervă pe când le sufli pe astea. :lol:

P.S. Chiar dacă are 4 caturi pe el, în anul acesta la mine e blocaj în cuib. Cauza: albina mai puțină și nopțile reci.


Cu cat te inalti mai tare cu atat o sa iti blocheze cuibul cand este rece noaptea. Asculta pe unul care face apicultura la munte si situatia de la voi de acum este aici aproape in fiecare an. :) Daca corpurile alea nu sunt pline bine de tot cu albine o sa-ti blocheze cuibul.

Aici cuiburi blocate deocamdata nu, dar dalta este incovoiata din cauza propolizarii. I-am coborat pe majoritatea in 2 caturi si am pus blocurile de urdinis la loc plus folii.
Cules este bunicel de la menta, de mana posibil sa scap anul acesta :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 22 Iul 2019, 18:30

daca noaptea e rece albina nu mai urca mierea ....si se blocheaza....fiind din ce in ce mai putina la FS .. nu mai ramane albina(de stup) care sa verticalizele....asta in cazul stupilor medii.... raza de actiune scade....(pe verticala).


deci .....agreee!!!

dar eu vroiam sa mentionez altceva .....toate bune si frumoase pana se umple ramele din caturi "la fata" ....catul 1 , 2 , 3 hai 4 .....dupaia ce facem?.....cules mai este....cu stupii medii nu prea mai ai ce face .....deja se pierde marfa....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde cristi_vidican » 22 Iul 2019, 20:21

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:
Cu cat te inalti mai tare cu atat o sa iti blocheze cuibul cand este rece noaptea.


Și ce să fac?
Dacă las puțin spațiu peste gratie, blochează și mai tare.
Problema mare anul acesta a fost teiul.
Bănuiesc că a tocat și ceva albină, că prea au căzut la FS, fără să văd albină moartă în fața stupilor acum.
Și nu am putut scoate teiul că am fost în spital și așa l-am lăsat pe stupi și am pus corpuri goale sub tei.
Mâine merg să-mi bag mâna în cuib, că văd că a scăzut și culesul.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde jonny_it » 22 Iul 2019, 20:36

cristi_vidican scrie:Și ce să fac?
Dacă las puțin spațiu peste gratie, blochează și mai tare.
Problema mare anul acesta a fost teiul.
Bănuiesc că a tocat și ceva albină, că prea au căzut la FS, fără să văd albină moartă în fața stupilor acum.
Și nu am putut scoate teiul că am fost în spital și așa l-am lăsat pe stupi și am pus corpuri goale sub tei.
Mâine merg să-mi bag mâna în cuib, că văd că a scăzut și culesul.


Extrage tot ce este capacit si daca te plictiseti pune cate un corp intre cele 2 corpuri cu puiet daca tot esti pe MER, profita! :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori