Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: EVODIA

Mesajde delorin I » 24 Ian 2013, 23:37

Domnul Ploiesteanu cred ca are un copac fermecat:))) Deja arborele lui s-a raspandit in toata tara:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: EVODIA

Mesajde limes » 26 Ian 2013, 12:12

Fratilor!
Caut seminte de evodia. Nu gasesc la nimeni?
limes
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Ian 2013, 11:55

Re: EVODIA

Mesajde VASILE46OV » 09 Feb 2013, 16:07

limes scrie:Fratilor!
Caut seminte de evodia. Nu gasesc la nimeni?

Evodia - [Euodia hupehensis] Țineți legătura cu mine că la toamnă vă pot oferi cantități mari. Dau voie administratorului de site ca să vă dea adresa mea de mail.
VASILE46OV
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Dec 2011, 22:32

Re: EVODIA

Mesajde marco » 11 Mar 2013, 14:01

Nu reusesc sa germinez seminte de evodia spre deosebire de paulownii!
Voi reusiti? O metoda detaliata va rog!
Multumesc!
marco
 
Mesaje: 7
Membru din: 03 Iun 2011, 09:20

Re: EVODIA

Mesajde clucian » 11 Mar 2013, 21:02

Metoda de germinare ( metoda lui Marius ) Evodia:
- intr-o ladita cu gauri din cea de plastic de legume , am pus un nailon iam facut taieturi cu cuterul sa curga apa
- cam 2 -3 cm de pamant bun mranitza din padure sau pamant de flori cu ph intre 6 - 7.
- se pus semintele, insirate pe toata suprafatza in mod egal cam la 2cm distantza intre seminte
- apoi inca 1 cm de pamant
- se pun la soare sau sau alta sursa de lumina / caldura si apa suficienta sa fie umed pamantul
- semintele se tin cam 1 saptamana la apa intrun botrcan din sticla , cu capacul pus , pe pervazul geamului la soare/ sau in prezenta unei surse de lumina rece 5000 K - 6500 K (culoare albastra din spectrul luminos in kelvin)
- dupa aproximativ 2 saptamani incep sa iasa.

Spor la germinat.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: EVODIA

Mesajde madaP » 13 Mar 2013, 11:54

Buna ziua.
Am primit anul trecut de la un apicultor (sincer, nu-mi mai aduc aminte cine), niste seminte de evodia. Am incercat sa le plantez dar din pacate nu mi-a iesit nimic. Cred ca n-am urmat sfaturile domnului indeaproape si s-au dus semintele pe apa sambetei (din pacate). O rugaminte mai am la dvs.: doresc sa achizitionez inca o data seminte de evodia. Voi urma tratamentul indeaproape de data asta pentru ca sunt f determinat sa am proprii mei pomi de evodia. Asa cum discuta un domn, de achizitionat pomi in varsta de 2 - 3 de la gradina botanica nici nu se pune problema...dispar fara urma. Asadar, cine ma poate ajuta, (cumpar semintele), multumesc anticipat.
Cu respect,
madaP
Life`s a garden. DIG IT!!!
madaP
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2011, 08:41
Localitate: Buzau

Re: EVODIA

Mesajde geangu » 13 Mar 2013, 13:41

de ce va chinuiti cu seminte si nu cumparati pomi de 2 ani gata crescuti? pt. 15 lei, cat am dat eu pe bucata, nu cred ca se merita sa pierzi 2 ani.se gasesc pe la targurile apicole.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: EVODIA

Mesajde pin » 13 Mar 2013, 14:01

madaP scrie:Buna ziua.
Am primit anul trecut de la un apicultor (sincer, nu-mi mai aduc aminte cine), niste seminte de evodia. Am incercat sa le plantez dar din pacate nu mi-a iesit nimic. Cred ca n-am urmat sfaturile domnului indeaproape si s-au dus semintele pe apa sambetei (din pacate). O rugaminte mai am la dvs.: doresc sa achizitionez inca o data seminte de evodia. Voi urma tratamentul indeaproape de data asta pentru ca sunt f determinat sa am proprii mei pomi de evodia. Asa cum discuta un domn, de achizitionat pomi in varsta de 2 - 3 de la gradina botanica nici nu se pune problema...dispar fara urma. Asadar, cine ma poate ajuta, (cumpar semintele), multumesc anticipat.
Cu respect,
madaP


Se apropie targul apicol de la Buzau. Gasesti sigur acolo.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: EVODIA

Mesajde madaP » 13 Mar 2013, 18:51

geangu scrie:de ce va chinuiti cu seminte si nu cumparati pomi de 2 ani gata crescuti? pt. 15 lei, cat am dat eu pe bucata, nu cred ca se merita sa pierzi 2 ani.se gasesc pe la targurile apicole.

A fost la Ramnicu Sarat de curand...n-am gasit pe nimeni sa vanda asa ceva...Aveti un nr de contact de unde ati cumparat dvs? V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta.
Respect
Life`s a garden. DIG IT!!!
madaP
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2011, 08:41
Localitate: Buzau

Re: EVODIA

Mesajde madaP » 13 Mar 2013, 18:52

pin scrie:
madaP scrie:Buna ziua.
Am primit anul trecut de la un apicultor (sincer, nu-mi mai aduc aminte cine), niste seminte de evodia. Am incercat sa le plantez dar din pacate nu mi-a iesit nimic. Cred ca n-am urmat sfaturile domnului indeaproape si s-au dus semintele pe apa sambetei (din pacate). O rugaminte mai am la dvs.: doresc sa achizitionez inca o data seminte de evodia. Voi urma tratamentul indeaproape de data asta pentru ca sunt f determinat sa am proprii mei pomi de evodia. Asa cum discuta un domn, de achizitionat pomi in varsta de 2 - 3 de la gradina botanica nici nu se pune problema...dispar fara urma. Asadar, cine ma poate ajuta, (cumpar semintele), multumesc anticipat.
Cu respect,
madaP


Se apropie targul apicol de la Buzau. Gasesti sigur acolo.


Sper din tot sufletul sa ajunga cineva cu pomi de vanzare aici...ar fi minunat...
Life`s a garden. DIG IT!!!
madaP
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2011, 08:41
Localitate: Buzau

Re: EVODIA

Mesajde clucian » 13 Mar 2013, 22:07

Cine doreste puieti evodia, sa sune direct la tel: 0744493111

Cred ca e prea devreme pentru a scoate un puiet de evodia acum, mai degraba in aprilie. Joi si vineri e cod galben in toata tara.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: EVODIA

Mesajde geangu » 13 Mar 2013, 23:11

eu am luat de la Campina si Slobozia acum 2 ani.stiu ca era cineva din Prahova care se ocupa cu asa ceva, daca o sa aflu va anunt.
experienta mea este urmatoarea: acum vre o 4-5 ani am luat cateva de la Blaj in varsta de 2 ani si le am plantat in doua zone diferite ,intr o zona au mers bine in cealalta zona sunt in acelasi stadiu ca acum 4 ani. acum doi ani am pus altele de la campina in varsta de doi ani in zona in care au mers primele prost si s au dezvoltat foarte bine . de asemena am pus si cele de un an cumparate de la Slobozia care s au uscat toate.acum ce sa zic poate conteaza soiul si faptul ca cele de 2 ani rezista mai bine la frig.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: EVODIA

Mesajde madaP » 14 Mar 2013, 09:20

geangu scrie:eu am luat de la Campina si Slobozia acum 2 ani.stiu ca era cineva din Prahova care se ocupa cu asa ceva, daca o sa aflu va anunt.
experienta mea este urmatoarea: acum vre o 4-5 ani am luat cateva de la Blaj in varsta de 2 ani si le am plantat in doua zone diferite ,intr o zona au mers bine in cealalta zona sunt in acelasi stadiu ca acum 4 ani. acum doi ani am pus altele de la campina in varsta de doi ani in zona in care au mers primele prost si s au dezvoltat foarte bine . de asemena am pus si cele de un an cumparate de la Slobozia care s au uscat toate.acum ce sa zic poate conteaza soiul si faptul ca cele de 2 ani rezista mai bine la frig.


Daca va amintiti, chiar va rog....banuiesc ca mai e si vorba de sol si nu numai de soi...nu stiu...imi dau cu parerea...
Life`s a garden. DIG IT!!!
madaP
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2011, 08:41
Localitate: Buzau

Re: EVODIA

Mesajde State » 18 Mar 2013, 18:27

clucian scrie:Metoda de germinare ( metoda lui Marius ) Evodia:
- intr-o ladita cu gauri din cea de plastic de legume , am pus un nailon iam facut taieturi cu cuterul sa curga apa
- cam 2 -3 cm de pamant bun mranitza din padure sau pamant de flori cu ph intre 6 - 7.
- se pus semintele, insirate pe toata suprafatza in mod egal cam la 2cm distantza intre seminte
- apoi inca 1 cm de pamant
- se pun la soare sau sau alta sursa de lumina / caldura si apa suficienta sa fie umed pamantul
- semintele se tin cam 1 saptamana la apa intrun botrcan din sticla , cu capacul pus , pe pervazul geamului la soare/ sau in prezenta unei surse de lumina rece 5000 K - 6500 K (culoare albastra din spectrul luminos in kelvin)
- dupa aproximativ 2 saptamani incep sa iasa.

Spor la germinat.


Salut,

Plantarea in pamant si tinerea in borcan sunt doua metode diferite , nu ? Sau intai le tii in borcanul cu apa si apoi le bagi in pamant ? :?


Multumesc domnului Ploesteanu Gheorghe pentru semintele primite ! Sanatate si numai de bine s'aveti parte !
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: EVODIA

Mesajde ValyMel » 19 Mar 2013, 15:59

salutare...
:idea: vreau sa infiintez o plantatie de evodia
am comandat in ianuarie niste seminte de evodia de la un domn din arges, pe la sfarsitul lui ianuarie le-am pus intr-un vas cu apa in apropierea unei surse de caldura, le-am pus in pahare de unica folosinta si inca astept sa rasara
mai pot trage sperante de rasarire sau nu????
in urma cu 2 saptamani am intrebat o cunostinta despre aceste seminte si mi-a spus ca trebuie slefuite la fel ca cele de salcam, :idea: eu nu le-am slefuit, am spart exteriorul si le-am pus pe o sticla de ceas intre 2 bucati de vata umezita cu solutie de germinare atonik si apa (1:4000), acoperite cu folie, sub un bec de 40w, dupa 7 zile am vazut cateva din ele ca au germinat si le-am tranzvazat in pahare.
as
ValyMel
 
Mesaje: 11
Membru din: 19 Mar 2013, 14:58
Localitate: Raciu, Mures

Re: EVODIA

Mesajde ValyMel » 19 Mar 2013, 16:02

acum astept sa vad ce iese
spor la toate
ValyMel
 
Mesaje: 11
Membru din: 19 Mar 2013, 14:58
Localitate: Raciu, Mures

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori