Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: EVODIA

Mesajde ValyMel » 31 Mar 2013, 10:15

jos palaria, felicitari
ValyMel
 
Mesaje: 11
Membru din: 19 Mar 2013, 14:58
Localitate: Raciu, Mures

Re: EVODIA

Mesajde MyBees » 31 Mar 2013, 16:31

marginean_mihai scrie:doua randuri au rasarit bine,restul cand si cand cate o planta.


Faina pepiniera ta :)

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: EVODIA

Mesajde marius_vfp » 31 Mar 2013, 18:52

marginean_mihai scrie:.Daca eram in Canada lui Dan Margarit puneam o sarma,o baterie , un panou fotovoltaic cu 1000 de lei rezolvam problema.Avem o problema de tara pe care nu stiu sa o rezolv.



sunt sigur ca problema cu animalele chiar si alea cu 2picioare se poate rezolva identic cu sistemul de gard electric , totul trebuie anuntat afisat pe gard , ideea e ca omul nu va pati nimic , doar in zguduie putin durere la mana sau picior , scheme sunt pe net , cautati pe google pastor electronic , problema e sa nu pui 220 pe gard ca atunci e alta treaba , un curent mic de ordinul miliamperilor si miilor de volti e inofensiv omului cat si tuturor mamiferelor .


revin cu ceva linkuri utile : http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=14&t=126712
http://www.pocketmagic.net/2011/09/elec ... Vhd7jf7Ywp

se paote regla la schema atat puterea socului cat si frecventa de lucru , pentru cei interesati de aprinderea electronica la batrana dacie pot folosi o schma similara , a se vedea filmul din topic pentru intensitatea si marimea scanteii incomparabila cu cea data de o bujie clasica.
spor
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: EVODIA

Mesajde sorinmob » 31 Mar 2013, 19:10

am pus si eu joi vreo 50 de paharele cu evodia .la cate zile sa ma astept sa apara ?
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: EVODIA

Mesajde marius_vfp » 31 Mar 2013, 19:19

sorin sper sa le fi tinut semintele cateva zile in apa calda ca embrionul sa fi iesit din samanta , dale lacaldura si lumina in maxim2 saptamani trebuie sa vezi primele semne .si udale zilnic cu putina apa pamantul sa fie permanent umed sa nu se crape ,poti pune si o folie alimentara peste pahare .

spor
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: EVODIA

Mesajde sorinmob » 31 Mar 2013, 19:22

le-am tinut in apa calda vre 36 ore . acum le am in casa la caldura.si am pus ceva pe ele
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: EVODIA

Mesajde mundumio » 11 Mai 2013, 10:31

Am cumparat in toamna puieti de evodia, 11 la numar. I-am plantat si anul acesta am ramas cu 7 care s-au prins. din pacate la unii a dat de jos deci nu stiu cum o sa creasca pomul mai departe. Am primit si seminte de la Dl Gigigi din Ploiesti. Am pus in ghivece aprox 50. E adevarat ca le-am pus cam tarziu. Acum astept sa vad ce o iesi.
mundumio
 
Mesaje: 58
Membru din: 06 Dec 2012, 23:36
Localitate: Timisoara

Re: EVODIA

Mesajde marius_vfp » 11 Mai 2013, 13:52

nici la mine nu au mers prea bine , in al2 lea an au dat de jos chiar daca tulpina era lemnificata , si friguri prea mari nu au fost un minim de minus 20 grade in iarna.
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: EVODIA

Mesajde mundumio » 12 Mai 2013, 23:32

Poate de la chiciura e problema. Oricum daca am sa mai plantez am sa incerc sa ii protejez cu ceva tulei sau sa ii leg cu paie, nu stiu de unde fac rost.
mundumio
 
Mesaje: 58
Membru din: 06 Dec 2012, 23:36
Localitate: Timisoara

Re: EVODIA

Mesajde adi_passs » 18 Mai 2013, 11:47

am luat si eu ceva seminte de evodia si am urmat intocmai modul de plantare a lor. Pina acum nu a iesit nici o planta din semintele puse in pamint si sint foarte suparat .Unde naiba am gresit ?
adi_passs
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Apr 2013, 13:44
Localitate: IASI

Re: EVODIA

Mesajde marius_vfp » 18 Mai 2013, 21:59

cat timp a trecut de cand le-ai plantat , si la ce adancime in pamant
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: EVODIA

Mesajde laura » 23 Mai 2013, 15:14

Am si eu o intrebare: merge sa le plantez sambata afara. Acum le am in jardiniera la bloc. Sa le pun si putina plasa impotriva ierbii ? Multumesc.
Fişiere ataşate
Imagine0347.jpg
Imagine0346.jpg
Avatar utilizator
laura
 
Mesaje: 208
Membru din: 30 Oct 2011, 19:04
Localitate: Bucuresti

Re: EVODIA

Mesajde MyBees » 23 Mai 2013, 16:06

Foarte frumoase, eu nu am reusit sa scot din seminte. Au rasarit doar cateva, care au disparut si astea apoi, poate pentru ca nu e prea luminos unde le-am tinut.
Nu cred ca strica sa pui folie, pentru a nu fi "napadite" de buruieni.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: EVODIA

Mesajde laura » 23 Mai 2013, 16:27

Ma gandeam sa nu fie frig zilele astea, am inteles ca sunt cam sensibile la frig. Am incercat si eu de cateva ori pana au rasarit, din ianuarie.
Avatar utilizator
laura
 
Mesaje: 208
Membru din: 30 Oct 2011, 19:04
Localitate: Bucuresti

Re: EVODIA

Mesajde marius_vfp » 23 Mai 2013, 21:13

laura le poti pune linistita afara fara probleme , uda sa fie bine udata , le scoti cu tot cu pamant din ghiveci , lucul in care le plantezi sa fie afanat sub radacini si pamant bun , apa mai multa in primele zile daca frunzele se inverzesc spre verde inchis totul e bine .

incercati pe alt an sa puneti semintele la apa 4 zile inainte de insamantare si nu le ingropati mai mult de 1cm , eu am procedat astfel: am luat o ladita din ce de plastic de la legume am pus un nailon pe fund si pereti , am pus circa 5cm pamant mranita ,taiati cu un cuter nailonul din fundul laditei pentru a se scurge apa (e foarte important sa taiati nailonul daca nu plantelor le vor putrezi radacina )apoi puneti semintele si inca 1cm de pamant ,peste ladita un alt nailon transparent sa fie ca in solar la loc bine insorit udat pamantul sa fie umed mereu pana la rasarire , se lasa plantele sa creasca circa 5cm inaltime apoi se repica si se pun pe randuri ca si rasadurile de ardei,rosii. la distanta de aprox 30 40 cm intre plante si 50 60 intre randuri se ud abine dupa repicare , in toamna se scot si se baga a beci impreuna cu ceva pamant umed , in primavara se scot ceva mai tarziu abia dupa ce nu mai exista riscul de a fi brumate daca lea dat frunzele la varf.

spor
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: EVODIA

Mesajde laura » 24 Mai 2013, 13:11

Multumesc, daca vremea e frumoasa sambata sau duminica le plantez, daca nu saptamana viitoare.
Avatar utilizator
laura
 
Mesaje: 208
Membru din: 30 Oct 2011, 19:04
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori