Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: EVODIA

Mesajde eduard.rotaru » 22 Oct 2014, 19:55

delorin I scrie:Pot posta ca atachment un pdf? Este articolul veterinarului italian! Cam cati copaci de evodia ar intra intr-un hectar? Are cineva idee? Sa facem o estimare:de copac:? SA vedem daca un stup poate produce macar un borcan de meire dintr-un copac de evodia?


Dat fiind cresterea rapida pe care o are evodia se recomanda plantarea puietilor in schema 4x4. Adica distanta de 4 metri atat intre randuri cat si intre puieti. Un calcul simplu arata ca la o suprafata de 256mp (16mx16m) intra 16 puieti. Asta inseamna ca la 1ha (10000mp) vor putea fi plantati 625 puieti.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: EVODIA

Mesajde sorinmob » 22 Oct 2014, 20:18

delorin I scrie:Salut! Dupa toata isteria asta cu Evodia, are cineva pana la urma rezultate cu aceast copac? Un cules minimal cat de cat satisfacator? Nu de alta dar m-am imprietenit cu un veterinar italian, din Pisa, profesor universitar printre altele, care este extrem de fara rezultat in urma plantarii acestor copaci! O sa postez in curand rezultatele ceretarilor lui! NU am reusit inca sa-i citesc studiul pe care mi l-a dat!

un raspuns ti-l dau eu . persoana de la care am luat eu seminte si am acum vre 100 de puieti de vreo 30 cm mi-a spus ca anul acesta evodia nu a inflorit.Atentie .are vreo 50 mari de 6-8 ani.anul trecut le-am vazut eu inflorite
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: EVODIA

Mesajde eduard.rotaru » 22 Oct 2014, 20:23

Eu am in jur de 200 de copaci de 4 si respectiv 5 ani. Nu e nici o diferenta ca si dezvoltare intre ei. Cei de 5 ani ar fi trebui sa infloreasc anul acesta dar...nu. Au crescut f mult datorita umiditatii din prima parte a anului.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: EVODIA

Mesajde Bambucha » 22 Oct 2014, 21:11

Cam la ce inaltime au ajuns dupa 5 ani? Nici in anul 4 nu au inflorit?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: EVODIA

Mesajde Closcutz » 22 Oct 2014, 21:22

Sotia intocmeste un proiect transfrontalier din care face parte si Gradina Botanica Balcik, unde in vara am vazut o evodie foarte groasa, care era cercetata bine de tot de albine( La noi se dusese fls).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: EVODIA

Mesajde eduard.rotaru » 22 Oct 2014, 21:26

Bambucha scrie:Cam la ce inaltime au ajuns dupa 5 ani? Nici in anul 4 nu au inflorit?


Tind sa dau vina pe anul 2012 care a fost f secetos iar puietii nu au fost udati deloc. In acel an am inregistrat practic o stagnare in dezvoltare...ba chiar mi-au mai pierit unii din ei dar in anul urmator au dat lastari de la baza tulpinei.
Acum sunt la inaltimea de 4-5 metri dar cu ramificatii bogate si o tulpina de vreo 5 -7 cm in diametru.
Ar mai fi un aspect pe care il suspectez si care ar duce la o inflorire mai greoaie a evodiei: plantarea pe versantul nordic, deci cu o expunere la soare ceva mai scazuta.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: EVODIA

Mesajde Buduroi » 02 Noi 2014, 21:58

Stie cineva vreun arbore Evodia la Braila de unde sa pot lua seminte?
Buduroi
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Ian 2012, 19:25
Localitate: Braila

Re: EVODIA

Mesajde 4nissan » 07 Noi 2014, 12:56

Buduroi scrie:Stie cineva vreun arbore Evodia la Braila de unde sa pot lua seminte?

La Gradina Botanica din Galati, da-i o fuga cu toate ca este cam tarziu, dar incearca erau doua exemplare sper sa nu se fi scuturat inflorescentele.
4nissan
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Aug 2011, 20:31

Re: EVODIA

Mesajde Buduroi » 09 Noi 2014, 21:03

Multumesc.
Cred ca o sa cumpar, totusi, niste seminte.
Buduroi
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Ian 2012, 19:25
Localitate: Braila

Re: EVODIA

Mesajde valigorj » 01 Ian 2015, 08:02

in anii prea ploiosi unele specii [mai ales cind sint mai tinere],renunta la fructificare,dindui viteza cu cresterea.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: EVODIA

Mesajde unincepator » 06 Feb 2015, 22:44

an legatura cu;evodia,pauwlonia tomentosa,daca stie cineva daca se preteaza pentru altoit si pe ce port altoi?
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: EVODIA

Mesajde peterneamt » 09 Mar 2015, 20:12

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: EVODIA

Mesajde delorin I » 10 Mar 2015, 09:30

A inmultit cineva evodia din butasi? LA inmultire in alte articole de pe net scrie :
seminte si butasi! Tocmai fac un experiment in pastile de turba! A mai facut cineva?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: EVODIA

Mesajde mundumio » 25 Apr 2015, 08:50

Nu stiu sa fi incercat cineva si nu stiu daca este posibil.
Daca iti sta in putinta, incearca si anuntane si pe noi pentru ca sunt sigur ca sunt destui care sunt interesati printre care si eu.
mundumio
 
Mesaje: 58
Membru din: 06 Dec 2012, 23:36
Localitate: Timisoara

Re: EVODIA

Mesajde Molluc » 07 Iun 2015, 09:42

Tind sa dau vina pe anul 2012 care a fost f secetos iar puietii nu au fost udati deloc. In acel an am inregistrat practic o stagnare in dezvoltare...ba chiar mi-au mai pierit unii din ei dar in anul urmator au dat lastari de la baza tulpinei.
Acum sunt la inaltimea de 4-5 metri dar cu ramificatii bogate si o tulpina de vreo 5 -7 cm in diametru.
Ar mai fi un aspect pe care il suspectez si care ar duce la o inflorire mai greoaie a evodiei: plantarea pe versantul nordic, deci cu o expunere la soare ceva mai scazuta.[/quote]

Din 10 puieti cumparati acum doi ani 2013 de Evodia mai am doar unul restul sau uscat. In prima iarna au fost protejati si am iesit in primavara cu 6 buc. A doua iarna nu au fost protejati si am ramas cu unul. Cred ca sunt foarte sensibili chear daca nu a fost o iarna grea cu temperaturi foarte scazute. Un pom avea peste 2m si sa uscat nu credeam ca o sa inghete. Acuma caut sa mai cumpar sa mai incerc sa plantez la toamna.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: EVODIA

Mesajde clucian » 26 Iun 2015, 12:16

@ Molluc esti în zona de campie sau zona de deal?
Pana acum nu am vazut Evodia în zona de deal ( decat daca a fost protejata ..... ) !
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori