Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: EVODIA

Mesajde Molluc » 28 Dec 2016, 08:31

tinumaftei scrie:
unincepator scrie:Dar ca si potential melifer polen,nectar,etc.

Am avut. Au înflorit la 2-3 ani de la plantare (la plantare erau ca o nuia de 50-60cm).
Inflorescentele sunt accesibile albinelor si nectarul se vede cu ochiul liber. Teoretic, dacă ar exista o plantație (de la 12 ani în sus) de un ha, ar oferi câteva tone de miere. Dar nu cred că se poate realiza o plantație decât poate în sud-vestul Olteniei. Primăvara am pierdut din puieți în fiecare an până au dispărut toți în câtva ani.



da este adevarat si eu am pierdut din puieti, din 10 buc mai am 4 buc. Treaba nu e atat de simpla, se prind dar trebuie ingrijiti , udati, gunoi de grajd si ingrasamant chimic complex ca are de toate, iarna trebuie protejati musai alfel ingheata, cel putin asa este in zona mea. Ce am observat eu este foarte impostant solul, de ce zic asta, eu am cumparat puiet pt. Mine si vecini . Pt mine 10 buc, alt vecin tot cu 10 buc sau uscat toti nu mai are nici unul, alt vecin cu 3 buc. sant super faini, fara sa fie udati , fara gunoi, neprotejati iarna, ia plantat total aiurea, unul intre doi nuci, altul sub un mar, si lea placut sunt foarte faini, cand l-am intrebat pe mos si am mers sai vad nu imi veneavsa cred. Sunt plantati intr-o coasta de deal, au umiditate si sol care le place asta e concluzia mea si sunt feriti de curenti. Cu stima
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: EVODIA

Mesajde unincepator » 30 Dec 2016, 21:33

eu ai am an al 5-lea an anul acesta(ca anca sintem an 2016)au anflorit foarte bine anca cumva an trepte,si au cules foarte bine si mult albinele(am6bucati)si am obtinut zic eu o miere alba care an2 saptamani a cristalizat foarte tare,si zic eu ca este de la evodia.I-am protejat iernile de anghetprimii vre-o 4 ani dar acum nu-i mai pot proteja,la fel si cu pawlonia nu mai pot sa protejez ca sant mari.Care stie este mierea de evodia alba?,cu o tenta de crem e la mine.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: EVODIA

Mesajde Geany » 31 Dec 2016, 00:11

Incepatorule tine minte toata viata, sau pana cand apare vreo alta schimbare in limba romana, NICIODATA dar NICIODATA, la inceputul oricarui cuvant nu se foloseste "i" din "a" CI "i" din "i". De exemplu : inceput si NU anceput. Acelasi i din i se foloseste si la cuvintele cu prefixe dupa care urmeaza un "i". De exemplu : reincalzit si nu reancalzit. E valabil si pt altii care fac aceasta greseala de ortografie de clasa a 2 a. Nu mai schiloditi limba romana!!!!! Scuze pt off topic
Geany
 
Mesaje: 37
Membru din: 15 Feb 2013, 22:04
Localitate: Buzau

Re: EVODIA

Mesajde unincepator » 02 Ian 2017, 12:02

da ,multumesc,dar inceputul scolii mele a fost cu i din i, dar multumesc de corectare si va rog mai acceptati si cite o greseala.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: EVODIA

Mesajde elenavasilia » 05 Mar 2017, 14:54

ofer gratis seminte de la evodiile mele. Au inflorit in anul 4 de la plantare.
elenavasilia
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Iun 2014, 14:05

Re: EVODIA

Mesajde cdoru70 » 19 Mar 2020, 13:01

Buna ziua,

Mai aveti seminte de evodia? Cum as putea sa primesc aceste seminte?

Multumesc.
cdoru70
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Sep 2018, 16:01

Re: EVODIA

Mesajde Viorel2020 » 02 Aug 2020, 09:08

Bună dimineata! M-am lovit de o problema: am 4 arbuști de evodia de aprox. 6-7 ani. Anul trecut 3 au înflorit, iar anul acesta aceia 3 nu (decât 3-4 flori in tot pomul), in schimb cel de-al patrulea (care anul trecut a "somat"), acum e plin. Părinții mi-au zis (stupii ii tin in curtea lor) că nu i-am curatat niciodată și de aceea nu au înflorit. Așa este, dar cel de-al patrulea? ...in fine, ideea este că acum uitandu-ma mai bine la cei trei, am observat că au frunzele mai inchise la culoare decât cel roditor, sunt decolorate (au zone mai decolorate și pe marginile cat și în mijlocul frunzei, spre rahis) ceea ce la cel roditor nu am găsit, plus că au într-adevăr multe cracute care sunt fara frunze spre vârful lor (toți trei). Am scris înainte de a lua masuri, adică de-a mă duce cu câteva frunze la cei de la fito, in ideea că poate cineva a mai întâmpinat aceiași problema și are habar ce ar putea fi..
Viorel2020
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Aug 2020, 08:44

Re: EVODIA

Mesajde unincepator » 13 Aug 2020, 17:52

Apelez la toti apicultorii,daca poate cineva sa-mi dea o adresa de unde pot procura,cumpara seminte de mataciune.multumesc.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: EVODIA

Mesajde draghicitheodor » 21 Ian 2021, 12:46

unincepator scrie:Apelez la toti apicultorii,daca poate cineva sa-mi dea o adresa de unde pot procura,cumpara seminte de mataciune.multumesc.



Dracocephalum moldavica - mataciune moldoveneasca

http://www.scda.ro/oferta.html

La plante medicinale si aromatice
draghicitheodor
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Sep 2019, 17:07

Anterior

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori