Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Catina

Mesajde Donbazil » 28 Oct 2011, 00:43

Sal'tare!
Vezi ca pe vechiul forum am mai avut discutzii pe tema asta, cauta si poate o sa te ajute......
Sal'tare!
Donbazil - Faget
http://stuparitul.3xforum.ro/post/3595/ ... lba_miere/
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Catina

Mesajde liviu1965 » 28 Oct 2011, 12:13

Eu ma dau batut.
Nu o mai plantez.
Am mai pus eu in livada 7 pruni si au facut..... prune ... putine. Mai trebuia si un mascul. Raport 7/1. Aici e 3/1.

Va multumesc ptr.postari.

O zi buna,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Catina

Mesajde mibu » 29 Oct 2011, 16:14

MyBees scrie:Din ce stiu eu, in varianta optima este nevoie de un "mascul"(nu face fructe) la 3(5 - LE) "femele".

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o livrare in Bucuresti pentru cca. 50 de arbusti? Daca se pricepe si poate identifica "masculul" de "femela" ar fi si mai bine. Daca nu, nu-i bai, pot fi la intamplare. Ii folosesc pentru gard viu si pot regla ulterior.

Cine ma poate ajuta, rog PM pentru detalii.


Pentru ca ti-am ramas dator cu niste 'tepi' (cred ca stii catina are destui tepi ) ma ofer sa te ajut, pe bune ,cauta-ma pe privat!
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Catina

Mesajde MyBees » 06 Noi 2011, 21:49

Mibu, ti-am trimis un mesaj de cateva zile.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Catina

Mesajde mibu » 06 Noi 2011, 22:27

daca vorbesti cu popa georgian afli nr tel si si e mai simplu decit aici !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Catina

Mesajde paul » 13 Noi 2011, 21:08

gabi bee scrie:a-si vrea sa plantez toamna asta niste catina , vreo 10 bucati , si nu stiu daca merge la campie. are cineva plantata ? de unde a-si putea procura ? :P

Ti-am scris pe ...MP .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Catina

Mesajde ves.lucian.zabrani » 19 Dec 2011, 22:16

oare este catina sau nu ??? chiar ca nu stiu !!!
si as mai vrea sa stiu daca catina are nectar sau nu !!!
mare multam !!!
Fişiere ataşate
rsz_dscn2350.jpg
rsz_1dscn2351.jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Catina

Mesajde osho » 19 Dec 2011, 23:00

pai frunza la catina cam asa arata
Fişiere ataşate
catina-jpg-main.jpg
osho
 
Mesaje: 186
Membru din: 12 Dec 2011, 22:05
Localitate: oradea

Re: Catina

Mesajde osho » 19 Dec 2011, 23:02

in Oradea nu area nimeni butasi de catina de vanzare?
sau unde sa creasca spontan
osho
 
Mesaje: 186
Membru din: 12 Dec 2011, 22:05
Localitate: oradea

Re: Catina

Mesajde ves.lucian.zabrani » 19 Dec 2011, 23:10

da , da !!! am banuit eu ca seamana , dar nu rasare !!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Catina

Mesajde Badea Alin » 12 Feb 2012, 23:33

daniela scrie:
gabi bee scrie:am o carte despre cultura arbustilor fructiferi si in ea sunt tratate subiectele zmeura,mure, afin,coacaz rosu si negru,agris,trandafir de dulceata,capsun,lamai,smochin,corn,soc si catina. e o carte foarte interesanta iar despre catina spune ca este putin pretentioasa la temperaturi ,suportand de la -40pana la+45 de grade , rezista la cele mai cumplite secete si la excesul temporar de apa. catina reuseste pe toate formele de relief si ai este total indiferenta natura solului . singura cerinta a catinei este lumina si daca este expusa cat mai mult razelor de soare da rezultate cu atat mai bune , iar daca creste in locuri umbrite randamentul este mai scazut . tinand cont ca singura ei cerinta este lumina si ca fructele sale au proprietati exceptionale cred ca merita plantata ! :D

Care este perioada in care se planteaza ? Cred ca ti-as putea trimite eu . Eventual ceva modalitati de impachetare pt. transport .Nu va trebui decat sa achiti taxa de curierat sau posta (ne punem de acord ).

mai este valabilă oferta cu taxa de curierat? Îți sacrifici câțiva arbuști și pentru mine?
Mai este altcineva care mă poate ajuta? Am înțeles că se pot planta și primăvara devreme.
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Anterior

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori