Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce planta este ?

Mesajde gabi bee » 02 Noi 2011, 22:01

am fost azi pe albia unei garle sa caut catina , fiindca imi spusese cineva ca este acolo o gramada . cand am ajuns la locul indicat , in loc de catina era o intindere de gardurarita care facuse niste fructe mici ,portocalii , asemanatoare cu cele de catina . cand dau sa plec gasesc un pui de pom cam de 1 m , ce semana cu salcamul , decat ca avea niste tepi f mari si frunzele f mici , aproape lipite unele de altele . o fi vreo specie de salcam ?
Fişiere ataşate
Fotografie0102 (Copy).jpg
pomul cu pricina
Fotografie0101 (Copy).jpg
pomul cu pricina
Fotografie0099 (Copy).jpg
gardurarita
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Ce planta este ?

Mesajde mibu » 03 Noi 2011, 00:55

mai gabi ce mai faci ! catina nu ai gasit pentru ca nu te-ai dus acolo unde ti-am zis eu !
pomul din imagine este un soi de salcim care face saminta in niste pastai (teci) mari drept pentru care se numeste TECAR !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Ce planta este ?

Mesajde cristi x » 03 Noi 2011, 09:35

eu cred ca este o specie de roscov
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Ce planta este ?

Mesajde horia_ch » 03 Noi 2011, 10:39

mibu scrie:pomul din imagine este un soi de salcim care face saminta in niste pastai (teci) mari drept pentru care se numeste TECAR !

Gladiţă (Gleditsia triacanthos).
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Ce planta este ?

Mesajde mibu » 03 Noi 2011, 16:00

salut horia! ai dreptate , este acelasi ca si tecarul de pe la noi ! speram sa-l fi ajutat pe gabi !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Ce planta este ?

Mesajde proapis13 » 03 Noi 2011, 17:46

horia_ch scrie:
mibu scrie:pomul din imagine este un soi de salcim care face saminta in niste pastai (teci) mari drept pentru care se numeste TECAR !

Gladiţă (Gleditsia triacanthos).

Ai aici foto cate vrei
Am locul de stupia langa padure unde sunt foarte multi tecari cum li se zice
pe la noi si care infloresc imediat ce cade floarea la salcam
Sunt foarte cautati de albina au un nectar nemaipomenit asemanator cu al teiului
Daca lasi mierea mai mult timp la maturat risti sa bage gladita peste si sa modifice
culoarea mierii in un verde-galbui placut ochiului
salve :D
http://www.picsearch.com/textSearch.cgi ... 0tricantos
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ce planta este ?

Mesajde gabi bee » 03 Noi 2011, 19:26

da , pomul este gladita si i se mai spune si tecar sau roscov . am mai facut cercetari si se pare ca este si melifer [250 kg/ha] insa sunt niste chestii cu florile mascul si cele femele , unele fiind mai vizitate de albine , altele mai putin . per total se pare ca este un pom valoros care poate fi plantat atat pt nectarul lui cat si pt formarea gardului viu , datorita spinilor foarte puternici . cred ca o sa ma duc sa al scot pe ala care l-am gasit sa mi-l plantez asa ,ca diversitate ! ;)
domnule mibu , nu am fost dupa catina la deal , unde mi-ati spus dv ci pe garla de la mizil . poate o sa ajung si la deal sa caut ca nu am rezolvat cu catina ,desi au fost niste promisiuni ! numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Ce planta este ?

Mesajde popageorgian » 03 Noi 2011, 21:14

mibu scrie:mai gabi ce mai faci ! catina nu ai gasit pentru ca nu te-ai dus acolo unde ti-am zis eu !
pomul din imagine este un soi de salcim care face saminta in niste pastai (teci) mari drept pentru care se numeste TECAR !

domnule mibu pana la urma si fasolea face teci dar nu se numeste tecar. Tecarul sau copacul pastai cuv. pop. arata cam asa.
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Ce planta este ?

Mesajde mibu » 03 Noi 2011, 22:56

popageorgian scrie:
mibu scrie:mai gabi ce mai faci ! catina nu ai gasit pentru ca nu te-ai dus acolo unde ti-am zis eu !
pomul din imagine este un soi de salcim care face saminta in niste pastai (teci) mari drept pentru care se numeste TECAR !

domnule mibu pana la urma si fasolea face teci dar nu se numeste tecar. Tecarul sau copacul pastai cuv. pop. arata cam asa.


depinde ! daca te uiti dinspre sud ,da !
dar dinspre nord ....?
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Ce planta este ?

Mesajde liviu1965 » 12 Apr 2012, 12:47

Am de ceva ani o planta care infloreste-n mustul zapezii
Este printre primele flori aparute,daca nu chiar inaintea ghiocelului
E plina de albina cand infloreste
Stie careva cum se numeste?
Fişiere ataşate
P1050403.jpg
P1050402.jpg
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Ce planta este ?

Mesajde liviu1965 » 12 Apr 2012, 12:49

Cineva intreba cum arata floarea de alun....
Fişiere ataşate
P1050392.jpg
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Ce planta este ?

Mesajde horia_ch » 12 Apr 2012, 13:14

Sau aşa:
Alun_amenti.jpg
Florile masculine sunt cele care ne interesează primăvara.


Alun_fem.jpg
Florile femele sunt doar... interesante.
De fapt, la o privire fugitivă, nici nu se observă.
Nu au valoare din punct de vedere apicol.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Ce planta este ?

Mesajde augustin » 12 Apr 2012, 17:37

liviu1965 scrie:Am de ceva ani o planta care infloreste-n mustul zapezii
Este printre primele flori aparute,daca nu chiar inaintea ghiocelului
E plina de albina cand infloreste
Stie careva cum se numeste?


BERGENIA


Increngatura : Magnoliophyta
Clasa : Magnoliopsida
Ordinul : Saxifragales
Familia : Saxifragaceae
Genul : Bergenia crassifolia
Aspect: tufa.
Bergenia este o planta perena, cu frunze verzi si iarna, care poate creste pana la jumatate de metru, si produce multe flori mari si intens colorate, in nuante de la alb pana la visiniu. Toamna, frunzele ei verzi, in forma de inima, incep sa-si modifice culoarea, luand nuante de bronz, mov si visiniu. Solul trebuie sa aiba un pH neutru sau usor acid, se tine la soare si trebuie udata din plin. Se planteaza primavara sau toamna.
Cele 6 specii incluse acestui gen sunt originare din Asia centrala. Bergeniile sunt plante erbacee, perene, de gradina, avand frunzele verzi permanent, coriacee, lucioase, ovale, necrestate de mari dimensiuni, cu tonalitati de rosu-maroniu pe timp de iarna. Tulpinile subterane se prezinta sub forma de rizomi. Florile au o culoare ce poate varia de la roz la alb si pot aparea din februarie pana in mai, depinzand foarte mult de clima. Acestea se prezinta sub forma unor inflorescente sustinute pe o tulpina de circa 15-30 cm.
Plantele pot fi crescute atat in gradina unde pot forma borduri mixte, sau covoare sub arbori, dar si ca plante de ghiveci pe terase.
Cultivarea
Este usor adaptabila la toate tipurile de sol. Primavara si vara vor fi expuse la penumbra si umbra. Anual, spre sfarsitul primaverii folositi ingrasamant organic imprastiat in jurul plantei si curatati partile vestede ale acesteia. De asemenea se va administra si toamna un fertilizant organic. Nu necesita protectie speciala pe timpul iernii.
Reproducerea
In cazul unei dezvoltari excesive se impune divizarea lor, o metoda facila de a le inmulti. Divizarea se poate face in lunile septembrie si octombrie cand se despart rizomii. Pentru a adaposti cu usurinta noile tufe rezultate se recomanda plantarea lor in ghivece urmand ca amplasarea lor pe terenul dorit sa se efectueze primavara.
De asemenea se pot inmulti si prin seminte care se vor semana in lunile mai-iunie.
Specii si soiuri:
Bergenia stracheyi, specie de origine himalayana, prezinta flori rosii cu varful galben. Printre diversele soiuri intalnim soiul “Ballawley” cu flori rosii-purpurii, “Silberlicht” cu flori albe patate cu roz si “Sunningdale” cu flori liliachii.
Bergenia cordifolia, specie de origine siberiana, ajunge pana la 50 cm inaltime. Frunzele sunt carnoase, rotunde, cordate la baza. Florile sunt de culoare roz-deschis reunite in inflorescente dese atarnatoare. Dintre varietati amintim “Alba”, “Grandiflora” si “Purpurea”.
Bergenia purpurascens, originara din zona muntilor Himalaya si din China, este o specie cu frunze netede, ovale, marginile fiind usor ondulate. Florile sunt de culoare brun purpurii. Ajunge la o inaltime de 20-30cm.
Bergenia crassifolia prezinta flori roz-purpuriu sau lila grupate in inflorescente dense si frunze late, netede si lucioase care in timpul iernii au o tonalitate rosietica.

http://artaplantelor.wordpress.com/tag/ ... or/page/3/
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Ce planta este ?

Mesajde augustin » 12 Apr 2012, 17:39

sunt o sursa buna de polen. nectar mai putin.
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Ce planta este ?

Mesajde liviu1965 » 12 Apr 2012, 19:27

Am o mica si esentiala completare:

Nu este deloc pretentioasa la..... o grija mai deosebita.
Eu o tratez ca orisice planta perena: nu ud,nu sap....dumnezeu se ocupa de ea.

Va sfatuiesc sa o aveti prin gradina .E frumoasa,nepretentioasa si mai ajuta si albina

Multumesc colegilor ptr.tot ce au postat
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Ce planta este ?

Mesajde osho » 16 Apr 2012, 15:47

eu o cunosc sub numele de' craciunita de gradina' :D
osho
 
Mesaje: 186
Membru din: 12 Dec 2011, 22:05
Localitate: oradea

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori