Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ce planta este ?

Mesajde augustin » 16 Apr 2012, 21:50

eu stiu ca primula se mai numeste si craciunita de gradina, dar cand e vorba de regionalisme ajungem la discutii gen zarzar-corcodus (si la mine in gorj, zarzarul e un fel de cais), asa ca... mai bine dau sursa.
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Ce planta este ?

Mesajde tzepeshgr » 12 Iun 2012, 22:51

Pentru ca titlul topicului potrivit, va adresez intrebarea aici - ce copac este?

E pe strazile Bucurestiului, e plin de albinute (parca se vad mai bine decat pe teiul argintiu sau doar da impresia datorita contrastului mai bun intre culoarea florilor si albinute) si as vrea sa aflu ce este.

Mersi anticipat pt. raspuns.
Fişiere ataşate
semintele.jpg
viitoarele seminte
florile.jpg
florile mai de aproape
creanga.jpg
frunze si o floare...
Albina cea bună nu se pune pe o floare veștejită! (Proverb românesc)
Avatar utilizator
tzepeshgr
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Mar 2012, 22:12

Re: Ce planta este ?

Mesajde adriann » 13 Iun 2012, 01:27

otetar galben....da nectar si polen
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: Ce planta este ?

Mesajde tzepeshgr » 13 Iun 2012, 17:10

E bine, ca mai incolo am de unde sa ma aprovizionez cu seminte. Ca vad ca pe aici e o moda cu pepiniere (mai mult sau mai putin exotice).
Albina cea bună nu se pune pe o floare veștejită! (Proverb românesc)
Avatar utilizator
tzepeshgr
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Mar 2012, 22:12

Re: Ce planta este ?

Mesajde Baix » 21 Iun 2012, 21:43

Stie cineva cum se numeste planta sau daca are importanta melifera? Creste in faneata, animalele nu o mananca, infloreste acum si mai infloreste odata prin august daca e cosita. Albinele o viziteaza doar in toamna, acum au murul si incepe teiul in zona si cred ca de asta nu prezinta interes pentru albine.Va multumesc.
Fişiere ataşate
Poza(020).jpg
Poza(019).jpg
Poza(018).jpg
Avatar utilizator
Baix
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Sep 2011, 14:33
Localitate: Sinteu, Bihor

Re: Ce planta este ?

Mesajde eucondruz » 11 Iul 2012, 21:51

domnule mibu pana la urma si fasolea face teci dar nu se numeste tecar. Tecarul sau copacul pastai cuv. pop. arata cam asa.[/quote]
Asta e Catalpa (Bignonioides) .iar pomisorul descoperit e roscov (ceratina siliqud)
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: Ce planta este ?

Mesajde mibu » 12 Iul 2012, 00:24

eucondruz scrie:domnule mibu pana la urma si fasolea face teci dar nu se numeste tecar. Tecarul sau copacul pastai cuv. pop. arata cam asa.

Asta e Catalpa (Bignonioides) .iar pomisorul descoperit e roscov (ceratina siliqud)[/quote]

Buna dimineața , bine că ne-ai luminat ! ( citește mai ”napoi ) !!!
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Ce planta este ?

Mesajde dorualbină » 15 Iul 2012, 08:30

Baix scrie:Stie cineva cum se numeste planta sau daca are importanta melifera? Creste in faneata, animalele nu o mananca, infloreste acum si mai infloreste odata prin august daca e cosita. Albinele o viziteaza doar in toamna, acum au murul si incepe teiul in zona si cred ca de asta nu prezinta interes pentru albine.Va multumesc.

În primul rând salut pe toţi stuparii de pe acest forum şi ţin să aduc aprecieri activităţii pe care o desfăşuraţi!
Plantele prezentate în imagini cred că fac parte din genul Centaurea care cuprinde mai multe specii.La mine în zonă aceste plante se găsesc în număr mare pe fâneţe şi sunt foarte vizitate de albine de cum infloresc până toamna.Nu cunosc valoarea lor meliferă.
dorualbină
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Iul 2012, 08:15
Localitate: Filea,Mureş

Re: Ce planta este ?

Mesajde dorualbină » 15 Iul 2012, 11:54

Fâneaţă din zona mea cu plante din acest gen.
Fişiere ataşate
IMG00049 s.jpg
dorualbină
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Iul 2012, 08:15
Localitate: Filea,Mureş

Re: Ce planta este ?

Mesajde Baix » 16 Iul 2012, 21:51

Am gasit exact planta. Este vorba despre Centaurea Jacea. Va multumesc.
La mine in zona infloreste masiv la sfarsit de august, se face tot campul mov, dar si acum gasesti flori.
Avatar utilizator
Baix
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Sep 2011, 14:33
Localitate: Sinteu, Bihor

Re: Ce planta este ?

Mesajde IonutMioveni » 02 Sep 2012, 20:37

Cine știe cum se numește aceasta minunată plantă.
Am observat-o prin Constanta , la Hotelul unde am fost cazat.
Prezenta un interes foarte mare pentru albinuțe. :D ....și aveau piciorușele pline de polen.
Aici se regăsește poza cu planta în cauză :
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/Albinute_2012/80239973
Mulțumesc anticipat!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Ce planta este ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Sep 2012, 23:26

cred ca florile se numesc FLUTUREI !!! am cumparat o data de la BAKKER !!! sanatate maxima !!! :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Ce planta este ?

Mesajde IonutMioveni » 04 Sep 2012, 22:09

Multam fain domn' Lucian pentru amabilitate si lamurire. ;)
Numai bine!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Ce planta este ?

Mesajde delorin I » 23 Oct 2012, 07:48

Aveti cumva seminte de gardurarita? Dar de Roscov? Am adus candva din Creta...abia descoperisem roscovul...intre timp le am ratacit, oricum nu aveam albine dar le am luat pentru frumoasa poveste despre roscovul- ciocolata naturalal cu care multi au supravietuit in vremuri de foamete atat greci cat si sicilieni! Si oricum diferenta de clima e prea mare...dar atat timp cat exista si la noi! Doar ca nu am prea vazut!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ce planta este ?

Mesajde bostina constantin » 22 Noi 2012, 11:27

Are cineva date despre nucul salbatic, sau care-i denumirea lui reala ??
Mi l a descris o colega, mi-a adus catva puieti si vreau sa stiu daca se merita sa-i plantez.
Multumesc anticipat!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Ce planta este ?

Mesajde delorin I » 22 Noi 2012, 12:03

Nuc salbatec? Poate cineva de prin zona Olteniei...stiu ca acolo sunt singurele paduri de nuc din tara...Eu unul nu stiu nimci despre el...nu apare ca melifer. Dar daca il folositi sa altoiti pe el..Din cele scrise anterior ce sa inteleg? Ca Roscovul si gladita sunt totuna? Asta ca sa nu bag in discutie si amorfa ale carei fruncte...seminte, nu imi sunt necunoscute!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori