Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

despre mierea de mana

Mesajde nicu has » 05 Mar 2011, 15:06

buna la mine in zona este mutele mic la poalele acestui munte se afla padure de conifere este o perioada anume cand aduna albinele mierea de mana ?
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: despre mierea de mana

Mesajde trantor » 19 Mar 2011, 09:57

Din carte "Influenta vremii asupra productiei de miere 1982" teoretic:
Brad alb (20.06 - 5.07)
Molid (20 - 30.06)

Practic:
-culesul de mana are loc de obicei in cursul diminetii pana la orele 11 -12 si in a doua jumatate a zilei de la 16-17 pana la sfarsitul zborului; mai putin in locurile umbroase unde poate dura toata ziua --- conteaza foarte mult umiditatea atmosferica.
-altitudinea influenteaza perioada de start, de la 900 m la 1500 m poate fi un decalaj de 10 - 12 zile.
-in functie de factorii meteorologici culesul la molid poate dura 3 saptamani sau doar 3 zile, un ochi pe cantar, unul pe cer si vei stii cand trebuie sa pleci;
- sunt si ani in care pot sa apara mai multe culesuri.

Succes!
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: despre mierea de mana

Mesajde nicu has » 20 Mar 2011, 20:14

multumesc
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: despre mierea de mana

Mesajde jimm » 25 Mar 2011, 09:36

Mierea de mana vegetala obtinuta de la salcie
A cules cineva asa ceva, miere marfa? Am inteles ca s-au obtinut si 40kg/fam :shock: (sper ca nu e poveste pescareasca)
Dezvoltarea familiilor in timpul secretiei este mica dar foloseste cineva pentru stimulare acest cules?
Cu ce rezultate?
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: despre mierea de mana

Mesajde horia_ch » 27 Mar 2011, 12:00

nicu has scrie:buna la mine in zona este mutele mic la poalele acestui munte se afla padure de conifere este o perioada anume cand aduna albinele mierea de mana ?

:idea:
Trebuie mentionat, insa si faptul ca nu orice padure de molid (ori alt conifer) da miere de mana, ci doar cele "infestate" de speciile de producatori de mana. Pradatorii (viespi) au un cuvant greu de spus, la fel ca si insectele ajutatoare (furnici) din zona.
De asemenea, productia de mana depinde mult mai mult de factorii meteo decat cea de miere florala. De exemplu, un inghet timpuriu in toamna poate sa aduca mana de anul urmator la zero. O furtuna in perioada productiva sau inainte de aceasta scade, de asemenea, drastic productia de mana. Odata calamitate coloniile de producatori, acestea nu isi mai revin in cursul acelui an, productia fiind total sau partial compromisa.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: despre mierea de mana

Mesajde Liviu Began » 09 Apr 2011, 21:07

Imi spunea un coleg de forum ca trebuie sa fiu atent la mierea demana sa nu cumva sa las mierea peste iarna ca face rau la albine. intrebari:
De ce e periculoasa pt albine sa o las peste iarna in stup ? si
Ce sa pun in stup sa aibe albinele ce sa manance peste iarna tinand cont ca intentionez sa fac stationar cu stupii in Brasov (unde locuiesc) si am muntele langa mine?
Multumesc anticipat de raspunsuri
Munceste ca si cum n-ai muri niciodata dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine .
Liviu Began
 
Mesaje: 67
Membru din: 09 Apr 2011, 20:52
Localitate: Brasov

Re: despre mierea de mana

Mesajde horia_ch » 10 Apr 2011, 08:34

Liviu Began scrie:De ce e periculoasa pt albine sa o las peste iarna in stup ?

- Incarca intestinul albinei mult mai rapid decat mierea florala.
- Aciditatea manei este nepotrivita pentru perioade indelungate de lipsa a zborului. Sunt create conditii foarte favorabile dezvoltarii nosemei, spre exemplu.
Liviu Began scrie:Ce sa pun in stup sa aibe albinele ce sa manance peste iarna tinand cont ca intentionez sa fac stationar cu stupii in Brasov (unde locuiesc) si am muntele langa mine?

Daca ai muntele langa tine nu este obligatoriu sa ai cules de mana. Oricum, nu in masura in care sa-ti faci probleme pentru iernare. Daca, totusi, se intampla sa existe producatori de mana "indestulatori", esti un om fericit. Mana se extrage iar rezervele se completeaza cu zahar (cel mai probabil) ori miere florala recoltata in cursul anului.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: despre mierea de mana

Mesajde dorindafi » 10 Apr 2011, 12:24

pt. liviu began
nu intotdeauna muntele e producatorul manei. shi eu sunt langa munte,ba chiar sub fusta lui
mai degraba in zona mea strugurii vitzei de vie face prapad daca sunt ramele goale in cuib
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: despre mierea de mana

Mesajde genutzu » 13 Apr 2011, 09:27

nicu has scrie:buna la mine in zona este mutele mic la poalele acestui munte se afla padure de conifere este o perioada anume cand aduna albinele mierea de mana ?

Exista doua perioade in care daca conditiile meteo care au fost in toamna precedenta precum si cele din momentul respectiv sunt favorabile se pot inregistra culesuri de productie la mana de conifere. Aceste perioade sunt : luna mai si inceputul lunii iunie in fct de altitudine pentru mana produsa de lecanide(paduchi testosi ce seamana cu niste mugurasi rosietici(, perioada ce coincide cu o dimensiune de 1,5-2 cm a noilor noite de molid/brad din care stiti ca se face si siropul de brad si o a doua perioada care incepe din a doua decada a lunii iulie si prima decada a lunii august sau chiar si mai tarziu in functie de altitudine pentru mana produsa de lachnide(acestea seaqmana cu niste insecte numai ca se observa femelele care nu sunt aripate si doAR MASCULII ARIPATI) CARE STAU IN SPECIAL PE LUJERII TINERI DE UNDE SUG SEVA
Avatar utilizator
genutzu
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 16:53
Localitate: Tg Neamt

Re: despre mierea de mana

Mesajde nicu has » 13 Apr 2011, 19:04

va multumesc de raspunsuri
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: despre mierea de mana

Mesajde gica » 26 Mai 2011, 21:24

Sa speram ca anul acesta va fi mai putina.Cea de anul trecut mi-a decimat stupii.Era in coroane pe ramele de puiet,nu am putut sa o extrag,albinele au ajuns la ea la sfarsitul lui februarie cand a fost frigul zdravan,in cuiburi era puiet,au consumat mult si au facut diaree.
Plus alte belele.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: despre mierea de mana

Mesajde GAFI » 27 Iun 2011, 13:28

Eu deabia astept mana de brad. Anul trecut chiar inaintea extractiei au venit ploile si in trei saptamani au consumat tot si nu am mai avut ce extrage .Anul acesta am avut albinele impartite in 2 grupuri.
La cele de acasa am scos pe 17 iunie miere de mana. La un control ulterior pe 23 iunie era plin din nou dar nu era capacita. Am adus pe cele deplasate la tei ieri acasa pentru ca nu incepuse culesul si aproape terminase ce le-am lasat de la salcam.Deh la mana am desfacerea asigurata , si mai mult decit atit si pretul e mai bun, nu zahariseste etc.Ce parere aveti , dupa furtunile din aceste zile ,poate sa i-si revina culesul?. In 2003 si 1991 am avut ani de exceptie la mana cu 5 extractii in perioada 1iunie-20 august cind culesul revenea dupa ploi cu vint puternic la 2- 3 zile.Dar acum vintul si ploaie intrec masura , si nici prognozele nu sunt inbucuratoare. Cunoaste cineva si alta literatura in domeniu in afara de cartea "Mierea de mana" a lui Carnu?.
GAFI
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Iun 2011, 13:11
Localitate: Marginea SV

Re: despre mierea de mana

Mesajde gica » 27 Iun 2011, 15:26

Nu exista dupa cunostinta mea alceva mai complet si mai bun decat cartea lui Carnu.
Miere de mana din 2010.Inca nu a cristalizat
Fişiere ataşate
mierea de mana 008 (Large).jpg
mierea de mana 006 (Large).jpg
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: despre mierea de mana

Mesajde nicu has » 06 Iul 2011, 20:02

arata foarte bine
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: despre mierea de mana

Mesajde nicu has » 09 Iul 2011, 18:57

dupa cate am inteles nu este indicat a se lasa mierea de mana ,de struguri nu face bine la albine
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Mierea de mana

Mesajde lory_bn » 19 Aug 2011, 00:59

am o nelamurire, si rog pe cine stie sa ma ajute.
sunt cu albinele intr-o zona de munte, si in ultimele 10 zile a mers cantarul 11 kg si ceva.pana aici toate bune si frumoase.partea ciudata este, ca mierea pe care au cules-o este deja cristalizata, si nu se prea poate extrage, ea ramanand in rame. are gust amarui,ca si coaja de nuca. dintr-o experienta anterioara nu este buna de iernat.
va intreb daca stiti despre ce miere este vorba, si cum se poate ea extrage.(unii zic, ca este miere de mana)
lory_bn
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Aug 2011, 00:55
Localitate: Bistrita

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


cron