Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA APICULTURA BIO

Discutii despre apicultura bio , tratamente , legislatie , conversie etc..Poate fi apicultura biologica o solutie...ramane de vazut .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Mitul Stuparitului Organic

Mesajde adita » 17 Dec 2012, 21:33

Discutii despre apicultura bio , tratamente , legislatie , conversie etc..Poate fi apicultura biologica o solutie...ramane de vazut .

In ultimile 3 numere din ABJ (American Bee Journal) a publicat "The Mystery and Myth of Organic Beekeeping" (Misterul si Mitul Stuparitului Organic) al carui autor este William Blomstedt. In urma lecturarii acestui articol incerc sa incep un nou subiect si vazind ca ca la Apicultura Bio dupa atita timp exista un singur subiect pus de un an de zile. Faptul ca multi colegi practica apicultura bio ne-ar putea fi de folos.
As putea sa vad acest subiect incercind definirea subiectului (la americani nu exista o definitie a definitie din cite stiu) apoi as aborda legislatia si as continua cu tratamentele....
Vin Sarbatorile asa ca nu voi avea succes cu subiectul... dar cine stie.
http://imageshack.us/a/img837/3186/image5rw.jpg
Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligenţa. Inteligenţa are limitele ei, pe când prostia, nu.
adita

Mitul Stuparitului Organic

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Mitul Stuparitului Organic

Mesajde pst_claudiu » 17 Dec 2012, 23:56

Adita, la pagina 71 e un articol mai interesant decat asta in care sunt enumerati factorii de stress la care sunt supuse familiile de albine, de asemeni la fel la pagina 65 e descris ciclul de viata al varroa. Asta despre ce ai spsu tu e cam subtirel si prezinta o miere produsa in padurile din Brazilia.Am incercat sa incarc articolele, dar: "Extensia pdf nu este permisa".
pst_claudiu

Mesajde gheorghe plus » 18 Dec 2012, 13:48

pst_claudiu scrie:Adita, la pagina 71 e un articol mai interesant decat asta in care sunt enumerati factorii de stress la care sunt supuse familiile de albine, de asemeni la fel la pagina 65 e descris ciclul de viata al varroa. Asta despre ce ai spsu tu e cam subtirel si prezinta o miere produsa in padurile din Brazilia.Am incercat sa incarc articolele, dar: "Extensia pdf nu este permisa".

GLUMA? SAU POSTARE CA SA FIE? SAU AU VENIT "SARBATORILE".
gheorghe plus

Mesajde gheorghe plus » 18 Dec 2012, 13:55

Nu incarca articolele, spunele adresa, ca poate ne descurcam.E mai usor pentru toti.
gheorghe plus

Mesajde adita » 18 Dec 2012, 21:35

Mi-ar fi placut ca impreuna sa discutam despre apicultura organica,apicultura bio....si toate variantele,avind in vedere diferentele care exista.Ma gindeam la standardele care sint puse apiculturii organice si multe alte dar cind vad postarea dlui pst_claudiu imi dau seama ca nu e cazul.Numarul mare de postari e dezarmant cind ma gindesc la stuparii care-si spun bio si care....
Pacat. Va rog sa ma scuzati.
Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligenţa. Inteligenţa are limitele ei, pe când prostia, nu.
adita

Mesajde gheorghe plus » 18 Dec 2012, 21:47

Am sa va spun in privat cite subiecte care vor avea priza la colegi.Nu inteleg de ce credeti care isi spun apicultiri bio si stiu despre ce e vorba in propozitie.Am mari dubii.
gheorghe plus

Mesajde adita » 18 Dec 2012, 21:54

Astept informatiile care au albina in centru atentiei. La chestii de birfa nu cuplez.
adita

Mesajde adita » 19 Dec 2012, 22:41

Multumesc ptr informatii.Unul dintre subiectele propuse subiectul apinautului al neamtului privind roirea,il cunosc si e interesant.Va rog sa-mi dati informatii despre Hapiculture.Pare interesant.Folositi adresa de email sa nu deranjam colegii.Tinem legatura.
adita

Mesajde TDI » 27 Iul 2014, 11:46

In conversia la apicultura bio se urmareste in primul rând eliminarea substantelor chimice, introduse de apicultor in stup: mai jos e un link la un studiu făcut de apicultori italieni asupra remanentei substantelor active in ceata si miere (amitraz, fluvalinat, etc) si perioada de conversie.
http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00/89/19/18/PDF/hal-00891918.pdf
TDI

Înapoi la APICULTURA BIO