Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA APICULTURA BIO

Discutii despre apicultura bio , tratamente , legislatie , conversie etc..Poate fi apicultura biologica o solutie...ramane de vazut .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Metode de abordare

Mesajde asd » 13 Sep 2015, 16:11

Stupi netratati deocamdata, faguri naturali 100%, spatiere la 32 mm:
DSCN5463.JPG

DSCN5464.JPG


La unii stupii donatori de puiet(ca cel din imagine) a trebuit sa reorganizez cuibul asa incat vor ierna pe un corp cu rame partial cladite in corpul de jos. Am facut completare cu zahar ca sa stau linistit la iarna.

Este al doilea sezon in schema asta si sunt multumit de rezultate. Nu am idee cum stau cu paduchii si nici nu ma mai intereseaza... dar nu am nici curajul sau inconstienta de a nu trata deloc.

In legatura cu modul de evaluare a matcilor pot sa remarc ca singura modalitate de evaluare valabila este gradul de dezvoltare a familiei in timp si mai ales in anul urmator cand nucleele vor evolua pe 2 sau 3 corpuri(duc lipsa mare de rame cladite din pacate).
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Metode de abordare

Mesajde nae » 13 Sep 2015, 21:06

L-am suparat pe Bunka :( , sunt imun la injuraturi .
32mm !? , cum stai cu trantorii ? si daca nu esti vecin cu 37 ce faci ?, nu te-ai gandit , stiu .
Netratati = BIO ? NICIODATA
Vezi ce miere este acceptata la bio !
Ai pomi fructiferi/vie/rapita/paioase/porumb/FS/STRUGURI/FRUCTE ... , combinate chimice /zone unde se depoziteaza dejectii animale sau alte steriluri industriale ... = ciuciu bio :oops:
Ma vei injura ca d-ta investesti bani si timp si inteligenta si .. ma lasi !?
Cata miere exporta Norvegia si Finlanda ?
Zaharul , ca hrana pt albine, e bio , e OK ?
:shock:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Metode de abordare

Mesajde nae » 13 Sep 2015, 21:15

Cand se pun pe pisu' din spatele rulotei , ecologica desigur ,e BIO ?
Sau aduna saruri de pe balegarul vecinului ''nesimtit'' , al vitelor sale !?
Ma oripileaza ''biologii'' care cumpara vin /oua sau alte produse de pe marginea drumului Dragasani-Rm. Valcea = nu conteaza ca stau in 40-60* in soare direct , ca cel care vinde 7 sorturi de vin are o maghernita de casa gata sa cada ,fara PIVNITA (vinul e viu , in soare /cald MOARE ),....
BIO !? :roll:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Metode de abordare

Mesajde mellis » 13 Sep 2015, 21:40

nae scrie:Ma oripileaza ''biologii'' care cumpara vin /oua sau alte produse de pe marginea drumului Dragasani-Rm. Valcea = nu conteaza ca stau in 40-60* in soare direct.BIO !? :roll:

As complecta ca sunt puse in sticla de plastic - in plin soare..
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Metode de abordare

Mesajde asd » 14 Sep 2015, 07:48

Bio, nebio mai facem si noi putina conversatie. Asta e important :lol:

Stai linistit ca nu mai cred nici eu in chestiile astea cu celula mica si spatierea. Am citit gramada de studii si nu e nimic dovedit, iar in ce priveste paduchii, consider ca este un subiect mult prea amplificat. Singurul lucru care conteaza e selectia. Dupa o oarecare perioada se stabileste un echilibru in cadrul acestei relatii de amor albina-paduche.

Revin:
In orice caz spatierea mai mica e recomandabila daca se foloseste fagure natural. As folosi si eu foita daca as fi sigur de surse. Poate ca in timp o sa imi cumpar o presa. Mai vedem.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Metode de abordare

Mesajde asd » 14 Sep 2015, 08:07

nae scrie:Zaharul , ca hrana pt albine, e bio , e OK ?
:shock:


Nu hranesc decat toamna.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Metode de abordare

Mesajde asd » 14 Sep 2015, 11:11

Inca niste poze.

Zbor puiet stup 2 in 1:
DSCN5462.JPG


Reducere urdinis:
DSCN5470.JPG


In afara perioadelor de dezvoltare primavara si a perioadei in care fac nuclee incerc sa nu deranjez cuibul. Evaluarea cantitatii de sirop de care au nevoie o fac dupa o regula simpla: ridic stupul(cei pe un corp, in cazul celor pe 2 corpuri ridic individual corpurile) - daca e usor hranesc in continuare, daca sunt in dubii mai dau ceva, daca e greu il las.

Ma simt obligat sa mai fac o precizare pentru cei care se scandalizeaza vizavi de folosirea cu nesocotinta a notiunii de bio: nu ma intereseaza acreditarea bio si nu ma intereseaza asa-zisa mila a domnilor europeni. Incerc sa fac lucrurile cat mai curat si simplu posibil din banii mei. Atata tot. Daca iasa ceva bine, daca nu iara bine.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Metode de abordare

Mesajde cucubau » 07 Noi 2015, 19:21

Cheia succesului in apicultura cu adevarat bio este , rbdarea , un spirit dezvoltat de observatie si disponibilitatea de a sacrifica tot ce este sub barem.
Si inca ceva , tot materialul biologic folosit pntru formarea de fmilii noi trebuie sa provina de la cei mai buni stupi , adica sanatosi.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Metode de abordare

Mesajde asd » 08 Noi 2015, 15:35

Cam asta e situatia la mine in conditiile unei inmultiri masive si anul asta:

https://www.dropbox.com/sh/i9xwevapqbgb ... B1Qga?dl=0

Fara tratamente momentan anul asta, modest dar multumit deocamdata. Mai vedem in primavara ce si cum.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Metode de abordare

Mesajde asd » 13 Mar 2016, 14:58

Fara stimulari, un singur tratament:

https://www.dropbox.com/sh/qfrfcn4p1ecx ... Az93a?dl=0
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Metode de abordare

Mesajde asd » 14 Mar 2016, 09:47

Cred ca cu asta inchei si postarile in acest topic cu concluzia clara ca e usor sa faci tratamente bio(si o sa continui cu ele) insa imposibil sa prosperi in acest domeniu fara tratamente contra paduchilor.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Anterior

Înapoi la APICULTURA BIO



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori