Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA APICULTURA BIO

Discutii despre apicultura bio , tratamente , legislatie , conversie etc..Poate fi apicultura biologica o solutie...ramane de vazut .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde cristi_vidican » 04 Dec 2017, 20:13

kiloz scrie:Deci nu se poate trage concluzii de ce nar putea sa fie rapita conventionala si salcîm ecologic.

Cei care mergem la rapiță știm cât de greu e să faci salcâm curat.
Doar dacă ai rame noi pentru salcâm.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Dila Daniel » 04 Dec 2017, 20:33

nea Gica.mosu...etaje de schimb sunt obligatorii in cazul celor ce extrag acasa(categorie in care intru si eu)
si da,conteaza analiza mierii.Aia cu P.C.R.-ul...e legenda.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde gica.mosu » 04 Dec 2017, 20:55

...Pai da,...(saru'ma'na lu matale si la ta't familionul)...FF muuulti dintre cei cu bio, fac pastoral siiii,asa se practica in vest=Franta....si nu numai.. :shock: ....,daca vrei cu adevarat sa fii" NAMBAROAN"=BIO :idea: ...Oare, pe cand si prin "ROMANICA'..... :?: ....P.S-indifirent din ce" sector" cumparam...ca si"BIO"...., bag saama ca, mancam..."GOGOSI"...i'MSORRY... 8-) ...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde maruta » 05 Dec 2017, 16:09

Dila Daniel scrie:...nu inteleg foarte bine la ce va referiti cand spuneti ca "nu pot sa fiu deacord"...
adica mint? sau nu e bine? sau ceva de genul "nu e frumos cum faceti"? sau nu e moral sau etic?
va rog detaliati.

D-le Daniel m-am referit la auditul pe care îl avem cu organul de inspecţie anual si in care la unul din puncte este o rubrica in care trebuie sa complectam zona in care se face deplasarea in pastoral (daca se face). În acest caz organul de inspectie verifica pe harta zonei (raza de 3 Km), daca aceasta zona este zona ecologica (fara culturi conventionale). La aceste deplasari in pastoral trebuie avizata firma de certificare privind perioada deplasarii.
Anul trecut a aparut o Lege prin care organul de certificare poate sa controleze orice exploatatie certificata BIO de cate ori doreste daca are suspiciuni in privinta respectarii programului ecologic, pe cheltuiala exploatatiei.
maruta
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Mar 2011, 19:03

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Dila Daniel » 05 Dec 2017, 19:41

Inteleg.
Dar,sa fiu sincer,nu mi-a interzis nimeni sa ma duc in zone neinregistrate ca ecologice.
Dealtel,stupina(vatra) este amplasata in vecinatate cu zona agricola.Nimeni nu mi-a interzis sa o mut,fiindca exista riscul ca la un km de mine,sa se puna rapita sau FS.
Pana la "noi ordine"...eu raman la ale mele.
Numai bine.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Hunbee » 06 Dec 2017, 10:55

Daca arealul de 3 km ar fi valabil, nu ai putea fi certificat decat pe munte.
Doar acolo nu se face agricultura conventionala.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde maruta » 06 Dec 2017, 13:37

Hunbee scrie:Daca arealul de 3 km ar fi valabil, nu ai putea fi certificat decat pe munte.
Doar acolo nu se face agricultura conventionala.

Acest aspect este verificat prima data de inspectorul care executa controlul in vederea certificarii stupnei, conform Normelor de cerificare, care se regasesc şi in Manualul de agricultura ecologica la capitolul 6 pct.2.6 privind apicultura ecologica.
maruta
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Mar 2011, 19:03

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Hunbee » 06 Dec 2017, 19:47

Maruta. Nu te contrazic. Asa o fi.
Eu doar constat o REALITATE.
Ca e bine ca nu-i bine, nu discut.
In fond, si mierea conventionala e 99,5% eco.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde kovacslg » 07 Dec 2017, 15:29

Interesant subiect.
Miere de fs vandut pe loc, din camp la 17 ron
vs
mierea - fs predata cu 8-9 ron sau
- poliflora - flora spontana, maturata, fara impuritati, ambalata si decristalizata, uneori si cu transport inclus, o poti vinde cu max 25 ron si in 12 luni...
(acest gen de miere nu prea ajunge la procesatori, vom ajunge sa nu mai avem aproape deloc, e nerentabil de obtinut, si nectarul acesta se duce in oierit
subventionat)
Sitiatia e clara.
Insa trebuie sa iei o decizie:

1 nu poti respecta toate conditiile si ramai pe conventional
2 nu poti respecta toate conditiile dar totusi treci pe bio, pe hartie (tipic in ro., totul pentru forma nimic pt fond)
3 treci pe bio si respecti toate conditiile

Pare ciudat ca poti fi bio avand o vatra intr-o zona cu agr. conventionala, sa te duci la rapita si fs in sist conv...in acest caz, acreditarea se rezuma la dosare, hartii si stampile...?///
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde danmirea » 07 Dec 2017, 19:04

Din ce ma înțeles eu cel mAi important e sa ni te găsească cu ceva in miere si faguri ne antibiotice, amitraz, etc.
Daca e sau nu e lanul de rapița/ fs BIO mai puțin contează deoarece nu se fac analize pt depistarea neonicotinoidelor...sau alte tâmpenii cu care se stropesc culturile sau poate ca nici nu sunt prezente in miere, nu știu asta.

Alta problema ar fi sa nu te găsească cu Hranitoare in stupi... automat te întreabă ce ai dat si iti cer facturi.
Alte chestiuni ar fi completarea fiselor la zi ... etc

Nu pare prea complicat ... in cazul in care nu ai probleme cu familiile...
Daca cumva ai probleme si trebuie sa dai ceva antibiotice atunci apar Complicațiile... la fel si cu mierea din rame...
Depinde mult de societatea care te verifica si când te verifica :)

Eu ma gândesc sa trec la BIO si am început sa întreb in stânga si in dreapta pe cei autorizați deja...

Pentru orice medicamentație etc.. trebuie sa păstrezi facturile si sa le arați la controale
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Balian » 07 Dec 2017, 19:28

danmirea scrie:Daca e sau nu e lanul de rapița/ fs BIO mai puțin contează deoarece nu se fac analize pt depistarea neonicotinoidelor...sau alte tâmpenii cu care se stropesc culturile sau poate ca nici nu sunt prezente in miere, nu știu asta.

Neonicotinoidele sunt inventate foarte ingenios. Sau se descompun aşa de repede încât ziua următoare nu mai găsești urmă de substanță în proba pe care o duci la analiză, sau doza letală de substanța activă este așa mică încât un laborator care nu este ultraperformant n-o poate depista. Marele firme producătoare de toxine au la dispoziție o armată de specialiști care cunosc foarte bine posibilitățile laboratoarelor naționale, având fonduri aproape nelimitate găsesc soluțiile nedetectabile de aceste laboratoare.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde mellis » 10 Dec 2017, 01:06

Cercetătorii ne-o lucrează pt tine sa nu fie depistați...dormi liniștit...
Adevărul este că nu le pasa...banii merg unde trebuie..stați liniștiți..
Că nu se fac analizele necesare, solvenți, compuși...este o alta poveste..
De ce? Este legal și neTOXIC
Sănătate.. :shock:
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Shrek » 02 Sep 2018, 10:44

As dori o trimitere catre bibliografia de studiu, in vederea trecerii stupinei la categoria bio. Din ce am intrebat io, raspunsurile au fost invariabil " nu se merita". Dar toți au ocolit sa furnizeze " lista cu cerinte" si procedura autorizării.
Precizez ca nu este vorba de vreo " găselniță financiara" ci vrea sa ma apropii cat mai mult de o producție " curată ", cu care sa pot sta si eu in față!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08



Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde cristi_vidican » 05 Oct 2018, 17:27


Între timp se apărea clasa super-bio. De la albine care nu au în raza lor nimic chimic.
Să văd eu acel stupar!
Cică, dacă ești acreditat și te-ai spurcat cu rapiță convențională, intri iar în procesul acreditări, schimbat de ceară etc. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la APICULTURA BIO



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori