Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Export Miere

Mesajde Neafiliatul » 12 Sep 2017, 06:52

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Export Miere

Mesajde alt stupar » 14 Sep 2017, 10:37

Na ?
Care cat ati mai exportat ?
Mai fac astia față, cu inchirierile de TIRuri, la ce comenzi aveți ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Export Miere

Mesajde jonny_it » 14 Sep 2017, 10:47

alt stupar scrie:Na ?
Care cat ati mai exportat ?
Mai fac astia față, cu inchirierile de TIRuri, la ce comenzi aveți ?


Singura problema este ca nu stiu soferii de tir cum sa lege borcanul cu chingi. Ca altfel exportau toti. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Export Miere Anglia

Mesajde Vivo Dash » 17 Noi 2017, 01:51

 Am un prieten care vrea sa ma ajute sa vand miere in anglia. El locuieste acolo cumpara de la mine si vrea sa o vinda duminica intr-o piata. Nu stiu daca va merge adica cat voi avea succes dar vreau sa incerc. Cei din anglia printre altele ii cer  codul unic al plantei melifere. Am intrebar la institutul apicol, la apicola din judet...nimeni nu stie de asa ceva. Cei care fac comert de obicei dau rapunsuri care nu au legatura cu intrebarea si spun ca e f greu sa duci miere in alta tara, tipic apicultorilor care le este frica ca se imbogatesc altii mai mult. Cred ca multi ne-am saturat sa asteptam " bunavointa" centrelor de colectare care de la an la an  ne dau emotii ca scade pretul mierii. Trebuie sa fim uniti noi producatorii si sa ne ajutam ( macar cu informatii)  sa ne vindem produsul direct fara intermediari care detin monopol si fac preturi convenabile mai mult pt ei.Orice informatie imi este de folos. Multumesc anticipat!
Vivo Dash
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Noi 2017, 00:43

Re: Export Miere

Mesajde teinegru64 » 17 Noi 2017, 10:08

De cativa ani export miere in rachiu.O baba il numeste futelnita.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Export Miere

Mesajde anamaria » 17 Mai 2020, 17:08

ma enervez fratilor, si dau mierea pe piata cu 10 lei/kg, sa manince romanii miere ieftina, ca au suferit destul, la noi nu exista piata mierii reglementata, ci exista o piata speculativa , neagra, bucurandu-se de aceasta toata lumea, dar unii au de pierdut, aprox. jumate din productia de miere romaneasca se vinde la borcan, din curtea casei, cealalta jumatate se vinde la achizitori, la pretul-cat vor-, oferit de acestia, se intelege ceva, ca sunt uniti, ei, acelasi lucru ne lipseste noua celor care vindem,factorul de coagulare, o organizatie fiintata cu scop comercial.
anamaria
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Apr 2020, 10:46

Anterior

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori