Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde stefanmadalin » 25 Sep 2017, 20:49

Actara are omologare la rapita doar pe Athalia rosae, fluture ce ataca fix acum, toamna. Cine foloseste la inflorit o face incalcand legea.
Priducatorul are niste omologari si niste recomandari, daca nu se respecta normal ca sunt probleme.
stefanmadalin

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Neafiliatul » 06 Noi 2017, 12:24

VIOREL 55
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni si nici nu vreau sa se creada ca apar cu mare zel formele asociative.
Sunt constient ca sunt si unele care au depasit orice limita,trebuie ca cei in drept sa intervina si sa faca ordine,nu" sa aruncam copilul odata cu laturile din albie"
Toate tarile ,inclusiv Romania,incurajeaza asocierea. Uitati-va ,ca si la noi,toate breslele au forme asociative si nimeni nu le acuza de marsavii.La apicultori insa s-a gresit de catre cei de la MADR care au dat apicultura pe mainile unor functionari care n-au nici un fel de experienta in domeniu,persoane care se cred a tot stiutori si care convoaca la minister acele sedinte de "consultare" unde vine cine poate,vine cand poate si spune ce-l intereseaza ...astfel ca aceste [/b[b]]adunari sunt total dezorganizate,ineficiente si se fac doar pentru a "bifa" punerea in discutie a materialelor respective (mai mult,unii vin cu sotiile ca deh tot vin in Bucuresti,altii vin cu soferii etc).Normal ar fi ca aceste sedinte sa se faca cu DELEGATI DESEMNATI de formele reprezentative care sa aiba si sa prezinte materiale scrise cu propuneri facute, in prealabil,de catre membrii acestora.
Am informat, pe acest forum, ca la inceputul acestui an am fost convocati la MADR de doua ori fara sa ni se dea in prealabil draftul cu proiectele ce urma sa le discutam.La a doua intalnire, am semnalat acest fapt d-lui ministru Daea,care era de fata,spunandu-i deschis ca aceasta inseamna bataie de joc, dupa care cele 3 forme reprezentative au parasit sala,dar au ramas cei de la sindicat si cativa "neafiliati".Deci nu am putut sa oferim o imagine de unitate (unanimitate) nici intr-o astfel de situatie,dar in altele... nici vorba.
De pe margine poate comenta oricine,dar cred ca este necesara o minima decenta.Adica sa nu vorbim "din auzite",daca nu facem parte din forme asociative nu trebuie sa aruncam cu noroi la adresa lor.
Credeti ca daca PNA nu se va mai face prin formele asociative vor avea acces la acesti bani si cei care nu vor sa indeplineasca conditiile legale? In nici un caz ! Oricine,pe lumea asta,pune niste conditii cand da niste bani.
Haideti,cei care va pricepeti,veniti cu propuneri de imbunatatire a actualuli cadru legislativ.Nu la mine ,ci la Comisiile de agricultura din Senat si Camera Deputatilor unde ,din cate ati vazut si pe acest forum,sunt in dezbatere modificari ale legii apiculturii,modificari si reorganizare la MADR etc
De asemenea actualul PNA trebuie modificat pentru ca nu este corect ca un grup(266 stupine de multiplicare) sa consume cca 20 milioane lei(2/3 din suma totala),vanzand in medie 260 familii de albine +...regine +...miere+...altele.
Inca o ciudatenie: in acest an cooperativele apicole au avut dreptul sa cumpere cateva accesorii apicole,drept de care a uzitat O SINGURA COOPERATIVA.De ce? Pentru ca trebuia sa intruneasca o conditie:sa fi avut activitate economica in ultimul an.Desi, in ultimii ani, mai multe cooperative au incasat prin PNA multe MILIOANE de lei(uitati-va pe situatia publicata pe site madr.ro)dar in acest an nu au accesat. Concluzia:inseamna ca nu au avut activitate in ultimul an (???!!) Deci aceste cooperative au fost infiintate doar pentru a aspira cat mai multi bani de la cei care accesau PNA sau PNDR si nu pentru indeplinirea obiectului de activitate inscris in actul de constituire.
De asemenea ,nu vedeti ca ANZ ne-a incalecat de tot si face orice,numai ce scrie in fisa postului(selectie si ameliorare) nu face.

Domnule Viorel ,
Vă rog să mă scuzați că am adus postarea dvs.și pe acest forum , deoarece o consider foarte pertinentă și întotdeauna de actualitate . Am făcut cele două sublinieri , fiind în totalitate de acord cu ele . La prima subliniere ,este de
notorietate pregătirea în apicultură a celor care se ocupă de " bunăstarea " albinelor , dar , pentru a le intra pe sub piele , unii așa-ziși reprezentanți ai apicultorilor , au făcut compromisuri cu ei , în detrimentul viitorului apiculturii .
Privitor la cea de a doua subliniere , sunt două aspecte :
a ) La Comisiile de agricultură am trimis mai multe memorii , atât înainte de votarea legii apiculturii , cât și după aceea . N-au ținut cont în prima fază , pentru ca după Legea 383 să vină la doi ani , cu modificări . Toate acestea au
fost posibile datorită dezbinării asociațiilor ( așa cum bine arătați și dvs. ) și intereselor unora dintre ele ( ACA , etc) și faptului că poziția MADR a primat în fața Comisiilor . Este o luptă cu morile de vânt .
b ) Reorganizarea MADR nu trebuia făcută prin inițiativă legislativă , aceasta este doar pentru ca unii parlamentari să bifeze la capitolul activitate în Parlament . Era suficientă o OG . Nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece , faptul
că ANZ dispare este o iluzie . Acest anus contra naturii , ceea ce este ANZ pentru noi , va continua aberațiile legiferate până acum , în cadrul Direcțiilor Agricole .
Neafiliatul

Mesajde Dragos2006 » 07 Noi 2017, 12:27

In politica exista binom , in apicultura exista trinom. Cat timp acest trinom va fi la butoanele apiculturii romanesti nu se intampla nimic bun pentru stuparul de rand.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006

Mesajde viorel55 » 07 Noi 2017, 12:48

Dragos2006 scrie:In politica exista binom , in apicultura exista trinom. Cat timp acest trinom va fi la butoanele apiculturii romanesti nu se intampla nimic bun pentru stuparul de rand.

Mai concret...se poate?
Ca asa...numai cu fumigene...!!
viorel55

Mesajde stefanmadalin » 07 Noi 2017, 15:56

Adica dam vina pe altii, adica pe Daia.
stefanmadalin

Mesajde kiloz » 07 Noi 2017, 20:28

Dragos2006 scrie:In politica exista binom , in apicultura exista trinom. Cat timp acest trinom va fi la butoanele apiculturii romanesti nu se intampla nimic bun pentru stuparul de rand.

( a + b + c )² = a² + b² + c² + 2ab + 2ac + 2bc
Tu probabil est patratul deasupra. Si rezultatul poate sa obtine orcine daca restul nu sunt cumva necunoscute.
Care va sa zica sunt cu şanse minime.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde Dragos2006 » 08 Noi 2017, 11:48

viorel55 scrie:

Mai concret...se poate?
Ca asa...numai cu fumigene...!!

va dati seama ca nu pot da acele nume aici .
Dragos2006

Mesajde stefanmadalin » 08 Noi 2017, 12:44

HAHHAHAHAHHAHAHHAHAHA
Nu ma pot abtine! :D :D :D :D
stefanmadalin

Mesajde kiloz » 08 Noi 2017, 17:32

Ajunge daca dai initialele numelui. Sau mai simplu si locatia desfasurarii activitatii ar fii destul! 8-)
kiloz

Mesajde Dragos2006 » 09 Noi 2017, 14:28

De la Bucuresti se da ora exacta .
Dragos2006

Mesajde kiloz » 10 Noi 2017, 10:00

Cred ca ceasul ala este cu mult in urma!
kiloz

Anterior

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI