Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde jonny_it » 11 Ian 2019, 21:17

Shrek scrie:La Vidican ma refeream! N-ai cum sa fi si " carnica" si moldovean!

Da :lol:

jonny_it

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde cristi_vidican » 11 Ian 2019, 21:58

Shrek scrie:Bag samă ca matale esti " carnica transilvania"?!

Asta e faza zilei, ca să nu zic confuzia anului :lol:
Dar, avem ceva în comun, legat de cele duhovnicești. Doar că în partide diferite :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Shrek » 11 Ian 2019, 22:16

Nu vreau sa fiu inteles gresit! Eu nu am nimic de împărțit si nici aprecieri negative referitoare la personajul carnica transilvania! Eu am ce am cu " reclama" mascata sau nu ( mai este unu' l-ați ce-si lauda puii de cioara, dar o face, asa mai discret), prezentând carnica drept cea mai tare rasa de albine din cate se " egzist".
Parerea mea ca necunoscător de genetică, este ca ar fi imperios necesar sa se faca un studiu de impact al acestor " importuri" necontrolate de regine. In ce masura afecteaza evoluția albine locale in bine ori in rau si care sunt riscurile de a importa la pachet si niscai boli . Cine sa faca aceasta cercetare? Unul din centrele universitare de medicină veterinară din țară, poate si in baza unui proiect cu fonduri eu. In rest, nu facem decât să ne invartim în jurul cozii, sa zgaltaim scaunele celor ce sunt deja la masa in speranta ce a poate le pica ceva cașcaval din mana sa prindem si noi niscai fimituri. Parerea mea!
Shrek

Mesajde jonny_it » 11 Ian 2019, 22:48

Shrek - In majoritatea tarilor importul este permis dar reglementat. Se aduc rase noi dar cu atentie. Rasele locale sunt pastrate prin inseminari si imperecheri pe insule si nu de putine ori sunt combinate cu rase de import pentru a obtine hibrizi foarte productivi.

Nu poti controla importurile prin interzicerea totala. Se aduc droguri.. cu reginele este mult mai usor.
jonny_it

Anterior

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI