Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde alt stupar » 11 Dec 2011, 22:59

nu la asta ma refeream, ci la cine si de ce merge in armata... (ma ierti, Cristi !)
care o fi find paralela intre ACA si armata ? :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Donbazil » 11 Dec 2011, 23:07

iosca scrie:
peterneamt scrie: ps. Bascalia face ca multi sa stea in banca lor si sa nu scrie pe forum .
Va urez "doamne ajuta miere multa".

Faptul că stăm în banca noastră, nu-nseamnă că nu suntem numa' ochi şi urechi :!:
Am observat că unii insistă cu " ce vă interesează ? Nu e treaba voastră !"
Intreb şi eu: "E ceva de ascuns ce nu trebuie să iasă la iveală ?" că prea mult interes ( sau teamă ?) să scoată din discuţie subiectul.



Sal'tare!
Nu cred ca asta ar fi interesul - (scoaterea din discutzie)- Dar nu observi ca unii care nici nu au habar dar nici nu sunt membrii ACA vor sa faca "ordine" la noi in ograda?.....
Eu am fost delegat si am ales presedintele la ultimele doua congrese. Cunosc si respect statutul , imi achit obligatziile si profit de drepturile pe care le am - ce ar trebui mai mult?....
Cat sunt intr-o structura sunt loial, cand n-oi mai fi, vad eu ce fac dar cred ca nu o sa arunc cu noroi doar de dragul de a ma face interesant.....
NU vedeti ca oameni cu oarece greutate in apicultura romaneasca prefera sa nu se amestece in discutziile acestea aduse - cred eu cu buna stiintza in derizoriu?.....Chear credeti ca nu intrta pe forumuri, dar nu decad la nivelul unora care dau cu batzul in rahat permanent.....
"Calomniaza, calomniaza ca pana la urma tot ramane ceva!".....
alt stupar scrie:deci,
se poate inceta cu notarea unor filozofii de doi bani intr-un topic privind ACA ???
ori, facem si aici o "cafenea" ???

Sal'tare!
Donbazil - Faget :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 11 Dec 2011, 23:26

SINT FERM CONVINS CA INDIFERENT DE ORINDUIRILE SOCIALE CE AU FOST PE PAMINT INTODEAUNA AU FOST SI MULTUMITI (profitorii )
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde adycnst » 12 Dec 2011, 15:05

sa traiti domnule Dobanzil,
scuzati-ma ca va intreb ce drepturi aveti dumneavoastra ca eu nici macar varachet cand am nevoie nu gasesc la magazinul ACA institutului sau oricarei forme ar fi el, cu decontatul...hehehe ce sa va mai spun(asta ca tot spunea cineva ca din 16.oct) pana s-a cacait ACA ciu placutele s-au pierdut aproape 2 luni hai sa fim seriosi, oamenii sunt depasiti de tehnologie, daca le spui de internet, este foarte clar - ai venit din alta galaxie!
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Cristian IONITA » 12 Dec 2011, 15:18

alt stupar scrie:nu la asta ma refeream, ci la cine si de ce merge in armata... (ma ierti, Cristi !)
care o fi find paralela intre ACA si armata ? :D


nici o pba Adi .... ai dreptate, din partea mea poti sterge sau muta off topicul
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 12 Dec 2011, 19:58

Eu am intrebat asta vara prin iulie, la ACA Dolj pe Domnul Director daca se subventioneaza anul acesta lazile de stupi si hrana stimulenta conform PNA.
Raspunsul a fost ca nu s-a aprobat inca lista cu firmele acreditate, si eu om de buna credinta am dus zvonul mai departe spunindu-le si altor apicultori acelas lucru. Ca acumsa imi dau seama de ce am fost dezinformati : Ca cei ca Dobazil sa isi poata recupera integral investitia facuta, adica sa nu fie multe cereri ca sa nu se ia cel mai mic pret de achizitie conform PNA. SUNT TARE CURIOS DACA LA DOLJ A LUAT CINEVA FRANCU PE LAZI DE STUPI SAU PE STIMULENT APICOL.
PA PINA CIND ?
Apropo de stupii achizitionati de Donbazil,iata preturile de catalog;
Va asigur ca merita toti banii
Stupi de transport cu fund cu plasă fixă, nevopsiţi
004600
STUP DE TRANSPORT DE 10 RAME DB compus din: fund, cuib, podişor cu laterale de 6 cm. înălţime, orificiu pentru
hrănire, magazie ½, rame pentru cuib şi magazie, capac din lemn acoperit cu tablă, grilă antişoareci, distanţiere rame, mânere,
colţare, ramă cu plasă pentru închidere în timpul transportului , hranitor 2L. · 380,00 RON
004700 STUP DE TRANSPORT DE 10 RAME DB dar fără rame pentru cuib şi magazie · 323,00 RON
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde viorel55 » 12 Dec 2011, 20:14

peterneamt scrie:Eu am intrebat asta vara prin iulie, la ACA Dolj pe Domnul Director daca se subventioneaza anul acesta lazile de stupi si hrana stimulenta conform PNA.
Raspunsul a fost ca nu s-a aprobat inca lista cu firmele acreditate, si eu om de buna credinta am dus zvonul mai departe spunindu-le si altor apicultori acelas lucru. Ca acumsa imi dau seama de ce am fost dezinformati : Ca cei ca Dobazil sa isi poata recupera integral investitia facuta, adica sa nu fie multe cereri ca sa nu se ia cel mai mic pret de achizitie conform PNA. SUNT TARE CURIOS DACA LA DOLJ A LUAT CINEVA FRANCU PE LAZI DE STUPI SAU PE STIMULENT APICOL.
PA PINA CIND ?


Anul acesta ai luat plasa intreband pe d+l director de la ACA.
Anul viitor intreaba pe forum si se va gasi cineva sa cunoasca legea si sa+ti indice prevecerea legala valabila in acel moment....
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 12 Dec 2011, 20:43

Deci tot noi astia mici si prosti sintem de vina ? Pentru ca am cerut informati de la reprezentantul ACA in teritoriu, prin care se deconteaza PNA-ul , si care trebuia sa ne informeze conform statutului pe care ei lau facut dar pe care il folosesc in interes propriu? La palmasi ca mine cu 12 ani de facultati, atunci e campanie la floare si nu e timp de net , dar fiind in comitetul ACA putea sa ma sune, cum face, cind ma convoaca la sedinte !
...."de citeori omul vede un rau si tace intorcind capul sau"...!!!!!
Domne dale minte !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde viorel55 » 12 Dec 2011, 21:00

Probabil (nu vreau sa+l scus)nici el nu stia prevederile legale.
Pe viitor intreaba pe forum si ai sa fi informat cu ultimele noutati....
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde XXL » 12 Dec 2011, 21:28

viorel55 scrie:
Anul acesta ai luat plasa intreband pe d+l director de la ACA.
Anul viitor intreaba pe forum si se va gasi cineva sa cunoasca legea si sa+ti indice prevecerea legala valabila in acel moment....



:lol: :lol: era sa pic dupa scaun
...de cata vreme am deschis subiectul la legislatie si nimeni nu da ...din casa???
Donbazil a fost singurul care a avut curajul sa recunoasca ca a reusit sa deconteze cutii
....acum nu lipsa de informatie este problema..cred ca toata lumea stie unde e sediu apia,ca sa verifice din mai multe surse

problema este ca acest program a fost asfel gandit incat sa beneficieze de el doar o categorie privilegiata,adica;
-cei care sunt acreditatii sa vanda material biologic
-cei care au SRL-urile prin care se ruleaza produsele,etc

CINE POATE APROXIMA CATE TRANZACTII FALSE SI CATE ADEVARATE SAU FACUT PRIN PROGRAMUL NATIONAL APICOL?
LOGIC DACA ACCESEZI PROGRAMUL CORECT MAI MULT IESI IN PIERDERE
DAR CEI CARE AU TRANZACTIONAT CUTII STUPI ROIURI MATCI IMAGINARE AU FOST MARII CASTIGATORI

cand o sa se dea situatia pe 2011 o sa vedeti ce rentabil este sa ai propria asociatie :lol: :lol: :lol:
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde viorel55 » 12 Dec 2011, 23:30

[quote="XXL"][quote="viorel55"]




XXL a scris
problema este ca acest program a fost asfel gandit incat sa beneficieze de el doar o categorie privilegiata,adica;
-cei care sunt acreditatii sa vanda material biologic
-cei care au SRL-urile prin care se ruleaza produsele,etc


Nu,nu ai dreptate ! Au fost gandite pentru toata lumea care se informeaza(fiind publicate in Monitorul Oficial),si care intrunesc anumite conditii( autorizare DSV, calificare,inregistrare registru agricol,etc..),fiind aplicabile prevederile proverbului ,,Dumnezeu iti da , dar nu+ti baga si in traista,,
Cauta+ma cand vi pe la oras sa+ti dau un exemplar din PNA 2011+2013 ca sa nu mai te vaiti si anul viitor......
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde valter » 13 Dec 2011, 00:38

@ Viorel 55.
Heer Col. da-i si modificarile la plan...ca altfel intra omul in pacat.
Uitam, vezi ca sunt modificari la PNA 2011, deasemenea modificari de iarna la PNA 2011 si inca nu se stie daca nu vor fi modificari la modificarile PNA 2011 cu aplicabilitate la PNA 2012.

Ho...in toamna 2012 avem modificari, abgradari, smenuri la planul ce sa aplicat in 2012...fonctie de ce smecherii m-ai inventeaza romanul la ce se aplica peste vara 2012.
Cu bucuria modificarii in suflet...un modificat genetic din Constanta.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Donbazil » 13 Dec 2011, 01:25

Sal'tare!
Treaba voastra!....Credeti ce vreti, dar eu una stiu si p'aia o spun: PNA este bun si daca RESPECTI LEGEA primesti banii.....
Nimeni nu impiedica pe domnul Peterneamt sa acceseze si dumnealui , (poate doar atitudinea dumnealui fata de actuiala conducere ACA din judetul sau)....
Pai sa candideze la urmatoarele alegeri si daca-i bun si stuparii olteni constata ca merita o sa-l puna pe el sef, cum au facut baimarenii cu colegul Luca Neculai)...
Revenind la problema cu fondurile puse la dispozitie prin PNA, pot sa va spun ca nu s-au solicitat de structurile asociative pentru ca acestea la randul lor n-au avut solicitari de la membrii lor.....
Asta-i concluzia celor de la APIA, unde eu am acces si stiu cum sta treaba....
Ce falsuri? Ce marsavii?....Cand totul de verifica si rasverifica cu PROBE ( acte, fotografii8,etc)......
Pai credeti ca vrea cineva sa-si piarda pita pentru a fi partas cu mine la o "ghidusie" de 97 de milioane lei vechi?.....Tampit trebuie sa fie cand el are salar de 50 de milioane lunar-(Vorbesc de cei ce vin in control).....Iar eu as fi ***** ca pentru o astfel de smecherie sa platesc mai mult decat castig.....
Pai atuncea nu mai bine LUCREZ LEGAL?....
(Nu doresc sa intru in detalii si cu oamenii care sunt platiti de noi sa ne serveasca interesele la asociatiile din care facem parte. Daca nu stiu, trebuie ajutati. Daca nu vor, trebuie obligati - cu legea pe masa, nu cu scandal si barfa)
Pai caum mama-padurii sa reformam si sa innoim structurile noastre asociative, cand doar dam in ei dar de ajutat nu-i ajutam......
Daca am fi in locul lor cum ne-am descurca ?.....
Sa fiti sanatosi !~...
Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. Vedeti ca mai sunt cateva zile pana se pot depune la APIA dosarele pentru subventia la motorina. Depuneti-va dosarele ca dupa aia iar va lamentatzi ca voua NU VA DA.... :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 13 Dec 2011, 01:56

De, mi-am luat teapa ? Mi-am luat-o! Asta e mi-am luat-o ! La anu vor depune multi, pentru ca de, toti vrem pomana, si drept urmare decontarea sar putea sa fie mai mica , mai mica decit tear costa sa-i cumperi la negru, deci afacerea sar putea sa pice, sa pice .
Dar (cum ziceti voi ) nu-i bai ,noi sa fim sanatosi !
ps. sa nu va suparati ! dintr-un neamt si o olteanca ce sa iese =o corcitura mai agresiva dar cu suflet mare , care mai cere si ea dreptate, ca asa a fost invatata: "CERE SI TI SE VA DA".
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 13 Dec 2011, 14:42

SI UITE CA SE POATE : FEDERATIA AGRICULTORILOR DE MUNTE "DORNA".
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde neculai.luca » 13 Dec 2011, 22:21

Donbazil scrie:Sal'tare!
Treaba voastra!....Credeti ce vreti, dar eu una stiu si p'aia o spun: PNA este bun si daca RESPECTI LEGEA primesti banii.....
Nimeni nu impiedica pe domnul Peterneamt sa acceseze si dumnealui , (poate doar atitudinea dumnealui fata de actuiala conducere ACA din judetul sau)....
Pai sa candideze la urmatoarele alegeri si daca-i bun si stuparii olteni constata ca merita o sa-l puna pe el sef, cum au facut baimarenii cu colegul Luca Neculai)...
:


Mulțumesc de reclamă Donbazil dar nu mai e cazul.
Mi-am dat demisia la adunarea generală din 5 martie 2011.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori