Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ACA se opune noii legi a apiculturii

Mesajde proapis13 » 20 Ian 2014, 16:39

Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA se opune noii legi a apiculturii

Mesajde kiloz » 20 Ian 2014, 23:17

Cam confuz si interpretabil declaratia sau sa spunem interviul.Aceasi vorbe a repetat si simbata la sedinta din Oradea.A reusit sa introduca ca un lucru discriminatoriu -se lauda- introducerea de csutire de la impozit a autopropulsatoarelor.De ce numai ei sint scutite de la un anumit tip de impozit?Altii nu circula pe drumuri, nu fac pastoral? Si in rest cam nimic si pe nicarii.Se astepta mult mai mult !Dupa cum reiese, la ora actuala o asociatie cu 200 de membrii dicteaza regulile de joc in apicultura romaneasca.
Oare de ce am ajuns aici? Cit la % are vina ACA in toate treaba asta? Unde este locul ACA,si de ce nu sa putut reprezenta intreaga familie a apicultorilor? La treaba asta ar trebui sa primim raspuns,dar cit mai repede.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ACA se opune noii legi a apiculturii

Mesajde Donbazil » 21 Ian 2014, 00:53

Sal'tare!
Edes kolega!
Eu am asistat la mai multe discutii petrecute in diverse locuri in ultimii doi ani si Pistu si Puisoru sunt martori ca s-a vazut de la Kilometrii ca doamna Vasiliu si doamna Dana de la minister sunt pe-o mana cu doamna Aurelia Chirila.....Ce s-o mai dam dupa gard?....Acuma pe cei din federatie macar pot sa-i inteleg - isi urmaresc interesul principal - sa distruga ACA si sa puna mana pe avere, da' nu-i inteleg pe cei din guvern, care ar trebui sa fie echidistanti si sa nu se implice in luptele dintre structurile asociative....
Dl. Fetea poate n-o fi cel mai grozav sef pe care ACA l-a avut, dar macar a demonstrat ca nu tradeaza vechea asociatie.
Ca asta nu place unora, e treaba lor!.....Ca altii voiau sa avem un sef slab pe care ori sa-l prosteasca, ori sa-l cumpere, iar e treaba lor, dar eu cred ca omul a rezistat si va mai rezista si daca mai traiesc si voi mai fi delegat la urmatorul congres, tot pe el il votez.....
Parerea mea este ca ministerul agriculturii e slab si nu-i condus de profesionisti dar structurile asociative indiferent de domeniu sunt conduse de meseriasi pentru ca aceia nu-s numiti de partide ci in cele mai multe cazuri alesi pe bune.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. Titlul topicului mi se pare neinspirat - sau tendentios. ACA si membrii ACA nu se opune legii ci doar are unele pareri nuantate si unele nemultumiri vis-a-vis de ce s-a propus in proiect si ce s-a legiferat.....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: ACA se opune noii legi a apiculturii

Mesajde Aurel1959 » 21 Ian 2014, 02:34

Pai si ACA nu e structura asociativa condusa de meseriasi? Cum de celelalte structuri asociative au influentat luarea unei hotarari in favoarea lor?Acuma degeaba se mai discuta si se emit pareri.Cu totii stim ca in apicultura lucrurile se fac la timpul lor.Acuma vad si eu prima luare de pozitie din partea ACA pe tema legii .Ori eu nu am fost pe faza,ori e cam tarziu!
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: ACA se opune noii legi a apiculturii

Mesajde proapis13 » 21 Ian 2014, 10:43

Donbazil scrie:Sal'tare!
P.S. Titlul topicului mi se pare neinspirat - sau tendentios. ACA si membrii ACA nu se opune legii ci doar are unele pareri nuantate si unele nemultumiri vis-a-vis de ce s-a propus in proiect si ce s-a legiferat.....

Titlul topicului a fost dat de titlul filmuletului,nu de catre initiator; eu unul am preluat info ca atare de la sursa de mai jos
Lumea Satului - TV
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 058&type=1
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA se opune noii legi a apiculturii

Mesajde bio » 21 Ian 2014, 12:03

Donbazil scrie:Sal'tare!
Edes kolega!
....Ce s-o mai dam dupa gard?....Acuma pe cei din federatie macar pot sa-i inteleg - isi urmaresc interesul principal - sa distruga ACA si sa puna mana pe avere, da' nu-i inteleg pe cei din guvern, care ar trebui sa fie echidistanti si sa nu se implice in luptele dintre structurile asociative....
..
Dl. Fetea poate n-o fi cel mai grozav sef pe care ACA l-a avut, dar macar a demonstrat ca nu tradeaza vechea asociatie.
....

P.S. Titlul topicului mi se pare neinspirat - sau tendentios. ACA si membrii ACA nu se opune legii ci doar are unele pareri nuantate si unele nemultumiri vis-a-vis de ce s-a propus in proiect si ce s-a legiferat.....


... imi plac si respect oamenii care au curajul sa spuna ce vad .... si manvrele anului 2013 din apicultura romaneasca , sunt jenante .
Ca tot vorbim de manevre, este de urmarit si evolutia Sindicatului National Apicol .


Nu credeam ca o sa traiesc sa o vad si pe asta. ACA reprezinta interesele apicultorilor onesti . Presedintele ACA un om care i-si merita functia.

Parerea mea privind titlul topicului :
-- ACA nu se opune legii, .....ACA incepe spuna adevarul pe fata . ... si mai sunt destule de spus si poate, ca presedintele ACA le va spune in curind .
Cel care a dat titlul filmuletului incearca o manipulare, alegind un titlu de film care pune ACA in pozitia celor care se opun "progresului" in apicultura.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita


Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron