Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde kiloz » 01 Noi 2014, 05:11

In locatie noua:-30-oct. 2014 a avut loc festivitatea de inaugurare a noului sediu social al Federatiei Asociatiilor Apicole din Romania - ROMAPIS - amplasat in centrul mun.Bucuresti pe b-dul N. Balcescu nr. 21
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde viorel55 » 26 Noi 2014, 22:57

proapis13 scrie:ROMAPIS
Vad ca ati inceput in paginile forumului un razboi personal cu ACA in speta cu conducatorul ACA
NU sunt membru ACA si nici simpatizant al sefului ei insa ce ati scris aici este atac la persoana
Dl Fetea a făcut o înțelegere cu MADR dându-și acordul în numele tuturor apicultorilor din România pentru tratarea cu neonice al seminței folosite în România.
E o afirmatie penibila si de joasa speta ; conta parerea vreunui reprezentant al apicultorilor,sau s-a cerut OFICIAL parerea cuiva,cind sunt in joc interese financiare la nivel de tara ???

pe data de 2 mai 2013 U.E. a reusit interzicerea necotinetoidelor printre care si ;
clotianidin, imidacloprid și tiametoxam, identificate drept nocive pentru populația de albine din Europa.

ROMANIA fiind mai cu mot a reusit doua derogari de la lege numai in anul acesta in ceea ce priveste folosirea in continuare a substantelor cu toate ca EUROPA le-a interzis pe o perioada de 2 ani
Aveti dovada ca ACA sau Fetea a fost acolo cind s-a cerut asa ceva postati,dati publicitatii si urmati calea legala impotriva lui
daca nu sa va fie rusine :oops:

Rog pe cei ce va redacteaza articolele sa citeasca si ceva legislatie romaneasca si europeana


Citat din declaratia d-lui Fetea,din ziua protestului:
„Este un miting făcut de o formă asociativă Romapis care, din câte am înțeles, au niște nemulțumiri legate de tratamentele cu neonicotinoide, subiect pe care noi am pedalat când a fost și domnul președinte Apimondia în România; am fost la domnul ministru, am parafat, am rezolvat niște lucruri, am bătut palma și nu mi se pare normal ca acum, la sfârșitul unui sezon apicol, să faci un miting să revendici ce? Lucruri care au fost rezolvate. Dacă dânșii nu sunt informați, nu este vina noastră. Pe noi nici nu ne-au invitat măcar să participăm la acest miting”, a mărturisit șeful ACA cu amărăciune în glas"

Cat priveste rusinea.... cui sa-i fie ???
Iar cu redactarea...nu ne purtati de grija,cei care citesc pe aici ne pot "cantarii" pe fiecare si cred ca functia de moderator nu va da dreptul sa faceti astfel de aprecieri jignitoare !!
Daca eu va jigneam pe ce perioada ma banati d-le administrator Mircea?
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde mircea » 26 Noi 2014, 23:22

viorel55 scrie:
proapis13 scrie:ROMAPIS
Vad ca ati inceput in paginile forumului un razboi personal cu ACA in speta cu conducatorul ACA
NU sunt membru ACA si nici simpatizant al sefului ei insa ce ati scris aici este atac la persoana
Dl Fetea a făcut o înțelegere cu MADR dându-și acordul în numele tuturor apicultorilor din România pentru tratarea cu neonice al seminței folosite în România.
E o afirmatie penibila si de joasa speta ; conta parerea vreunui reprezentant al apicultorilor,sau s-a cerut OFICIAL parerea cuiva,cind sunt in joc interese financiare la nivel de tara ???

pe data de 2 mai 2013 U.E. a reusit interzicerea necotinetoidelor printre care si ;
clotianidin, imidacloprid și tiametoxam, identificate drept nocive pentru populația de albine din Europa.

ROMANIA fiind mai cu mot a reusit doua derogari de la lege numai in anul acesta in ceea ce priveste folosirea in continuare a substantelor cu toate ca EUROPA le-a interzis pe o perioada de 2 ani
Aveti dovada ca ACA sau Fetea a fost acolo cind s-a cerut asa ceva postati,dati publicitatii si urmati calea legala impotriva lui
daca nu sa va fie rusine :oops:

Rog pe cei ce va redacteaza articolele sa citeasca si ceva legislatie romaneasca si europeana


Citat din declaratia d-lui Fetea,din ziua protestului:
„Este un miting făcut de o formă asociativă Romapis care, din câte am înțeles, au niște nemulțumiri legate de tratamentele cu neonicotinoide, subiect pe care noi am pedalat când a fost și domnul președinte Apimondia în România; am fost la domnul ministru, am parafat, am rezolvat niște lucruri, am bătut palma și nu mi se pare normal ca acum, la sfârșitul unui sezon apicol, să faci un miting să revendici ce? Lucruri care au fost rezolvate. Dacă dânșii nu sunt informați, nu este vina noastră. Pe noi nici nu ne-au invitat măcar să participăm la acest miting”, a mărturisit șeful ACA cu amărăciune în glas"

Cat priveste rusinea.... cui sa-i fie ???
Iar cu redactarea...nu ne purtati de grija,cei care citesc pe aici ne pot "cantarii" pe fiecare si cred ca functia de moderator nu va da dreptul sa faceti astfel de aprecieri jignitoare !!
Daca eu va jigneam pe ce perioada ma banati d-le administrator Mircea?

Ce ai domnule ?...S-a tulburat "tulburelu" ?
1 ) Vad ca ii raspunzi lui Proapis13, spunand ca e moderator si ca va jigneste. Momentan Proapis 13 e banat pentru 3 zile. Mai greseste si el dar e un apicultor de baza pentru acest forum. Va raspund eu in locul lui : Proapis_13 NU este MODERATOR. Asta e una...
2 ) Va raspund foarte clar : Personal nu agreez nici o Asociatie si ma doare in basca de voi reprezentantii acestora. Ca voi va certati ca chiorii si pe forum, iar nu ma intereseaza. Din partea mea nu aveti ce cauta pe aici si ar fi bine sa ne scutiti de luptele voastre pentru ciolan.
3 ) Forumul Stuparitul este al tuturor apicultorilor din Romania care vor sa scrie sau sa citeasca pe aici . Doar a lor...!

D-le Viorel, repetati dupa mine...poate intelegeti pana la urma.
Forumul Stuparitul este al tuturor apicultorilor din Romania si numai al lor !

Din partea mea.....Va urez "Drum bun si cale batuta !! Indiferent de asociatie... "
De ce nu va faceti voi toate asociatiile un forum...si acolo sa va spurcati unii pe altii cum va vine la gura ?
Am fost destul de clar ?

LE : Si apropo...cine este Romapis sau ACA ? Ca n-am auzit de voi . :lol: :lol:
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde Dragos2006 » 27 Noi 2014, 21:48

mircea scrie:Forumul Stuparitul este al tuturor apicultorilor din Romania si numai al lor !


Cătă ipocrizie !!!

PS. Drepturile morale de autor.
Potrivit Legii nr. 8/1996, autorul are următoarele drepturi morale:
• de a decide dacă, în ce mod şi când va fi adusă la cunoştinţă publică
opera;
• de a pretinde recunoaşterea calităţii de autor al operei;
• de a decide sub ce nume va fi adusă opera la cunoştinţă publică;
• de a pretinde respectarea integrităţii operei şi de a se opune oricărei
modificări, precum şi oricărei atingeri aduse operei, dacă prejudiciază
onoarea sau reputaţia sa;
• dreptul de a retracta opera, despăgubind, dacă este cazul, pe titularii
drepturilor de utilizare, prejudiciaţi prin exercitarea retractării.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde mircea » 27 Noi 2014, 22:05

Dragos2006 scrie:
mircea scrie:Forumul Stuparitul este al tuturor apicultorilor din Romania si numai al lor !

Cătă ipocrizie !!


Gavrila.....pe langa "jenibil" , cum esti de obicei, acum mai esti si patetic ! Nu-ti sta rau.... :lol: :lol:

Iti dau iertarea.... :lol:

Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde Dragos2006 » 28 Noi 2014, 00:28

Bogule sa inteleg ca vrei ceva spaga ?? :D
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde lucky5strike » 28 Noi 2014, 01:05

Treaba e fix ca atunci cand ai intrat prima oara pe forum si se rezuma la a citi REGULAMENTUL!

Ban 7 zile, atac la persoana.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde mircea » 28 Noi 2014, 01:33

Cristi, am rugamintea la tine sa-i ridici banarea lui Gavrila.
Dupa cum stii asa am procedat tot timpul....nu am banat pe nimeni, orice ar fi spus la adresa mea.
Recunosc ca nu am nici cea mai mica simpatie pentru Gavrila, dar asta este altceva.
Daca am procedat asa cu toata lumea, nu vad de ce as proceda altfel cu el.

Mersi !
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde lucky5strike » 29 Noi 2014, 00:52

Dragos, in interventiile tale pe subiectul "Mircea", din toti ani astia, zau ca nu te inteleg deloc!

Dau curs cererii... poate suntem inca in ceasul la 11-lea... 8-)

PS: nici pe viorel55 nu-l inteleg! :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde kiloz » 20 Ian 2015, 00:52

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde akmm » 20 Ian 2015, 08:31

Eu as cere sa nu se foloseasca aceste substante la culturile melifere.In rest, ce treaba am eu.
Doar sa arat ca ma doare de altii?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde viorel55 » 24 Iul 2016, 21:28

viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde Neafiliatul » 17 Feb 2017, 13:58

Domnule Viorel55.
Având în vedere că luni 20.02.2017 ,ora 15 ,sunteți invitați la MADR pentru discuții , ne puteți prezenta punctul dvs.de vedere(argumentele) cu care veți susține anularea (modificarea)Ord.119 /2011 pentru aprobarea sistemului unitar
de identificare a stupinelor și stupilor ? Solicităm aceste precizări până mâine seară , pentru a vă putea transmite tot aici și punctul nostru de vedere .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde viorel55 » 17 Feb 2017, 14:59

Pana la aceasta ora,eu personal,nu am fost anuntat despre aceasta intalnire.
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde Sam » 17 Feb 2017, 15:52

Si daca nu ati fost invitat, o sa va autoinvitati? O sa incercati sa ajungeti acolo? Considerati ca trebuie sa fiti acolo? Faceti ceva in sensul asta?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde viorel55 » 17 Feb 2017, 16:29

Pozitia celor 30 de reprezentanti ai formelor asociative care au semnat memoriul depus la registratura MADR sub nr. 255197/26-01-2016 este cea descrisa in articolul http://agrointel.ro/48550/cum-au-ajuns- ... ca-vacile/.
Pana acum,desi a trecut peste un an,nu am primit nici un raspuns oficial.
Am revenit cu un alt memoriu la 10-02-2017 in care am semnalat ca nu am primit nici un raspuns...si altele.
Memoriul de anul trecut a avut totusi un efect: a fost blocat si au renuntat la proiectul altui ordin care fusese lansat in acea perioada si care era mai complicat decat 119.
Se pare ca acum se va opta pentru un cod unic al stupinei,asa cum exista in alte tari UE (printre care si Germania).
Cu privire la participare,se pare ca invitatia s-a facut nominal ,pe entitatile reprezentative ale apiculturii romanesti,si fiecare isi va delega reprezentantii ! In mod normal trebuie sa particip in delegatia Romapis,dar luni am alt program si,dupa cum vedeti ne-a anuntat in... ultimul moment. Vom vedea....
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori