Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde Neafiliatul » 17 Feb 2017, 16:52

Am recitit articolul indicat de dvs., sunt de acord cu cele susținute de către cei intervievați . Vă rog să le transmiteți celor din MADR , personal sau prin cei care vor reprezenta ROMAPIS că , așa cum ei nu vor să ține cont de realitate , și vor birocrație , nici noi nu ne vom supune și vor primi ceea ce dau : rezistență ! În cel mai rău caz , pe exploatație , dar este suficientă simpla înregistrare la Registrul agricol , care , prin lege ,va fi obligatoriu electronic , , iar ANZ să-și
caute alt obiect al muncii : să se apere de muște !
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde Neafiliatul » 17 Feb 2017, 17:06

Completare .
Este necesară și eliminarea panoului de identificare , ce cuprinde date personale . Vaca are panou de identificare purtat după ea pe marginea șanțului ? Nu dă bine la dosarul pentru proiecte , le lipsește poza ?
Trebuie abordată și problema carnetului de stupină , obținut numai prin asociații . NICIODATĂ nu voi mai face parte dintr-o asociație apicolă !
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 17 Feb 2017, 20:29

Treaba e simpla,doar putina buna vointa trebuie.
Fiecare stupina autorizata SANITAR VETERINAR are un COD unic de identificare.............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde Neafiliatul » 17 Feb 2017, 20:49

De acord ,dar ce facem cu cei care sunt înregistrați? Ce calvar poate fi pe capul unuia care are 5 stupi în fundul grădinii și este la 100 km. distanță de reședința de județ . Primăria ( Registrul Agricol ) este soluția cea mai bună și
legală , asta dacă vrem binele apicultorilor , dacă nu , facem descentralizare prin centralizare , la asta ne pricepem cel mai bine .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 17 Feb 2017, 21:15

Nu se merita drumurile si birocratia pentru cei care au stupi putini.
Registrul agricol si recesamantul ii ia in statistici
Trebuie avuta in vedere reglementarea Exploatatiei apicole.De la ce numar de fam in sus e considera exploatatie?
Poate Registrul Agricol elibera COD Unic de identificare a stupinei?
Ma indoiesc ca se accepta asa ceva.........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde Florin Dobre » 17 Feb 2017, 21:43

Nu vad ce-i asa mare bataie de cap.
Stupii sunt inscrisi in registrul agricol. Subventia/stup, daca va fi sa fie, sa se ridice tot de acolo de unde ai stupii inscrisi si unde-ti platesti si impozitul...de la primarie.
Da' pe controlate si pe luate. Ai umblat cu stupi fictivi...pa subventie forever...lista rusinii.

Ce atatea organisme care sa justifice plata unora cu linsul hartiilor! Amuzant e ca fac acelasi lucru si au date diferite. :?

Zic si io... :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde kiloz » 17 Feb 2017, 22:00

Gresiti nu este destul inregistrarea numai in registrul agricol.Trebuie sa fie sub control ,macar inregistrat sanitar veterinar si sub control. In tot mai multe tari se introduce obligativitatea procedurii respective.Daca nu respect cerintele automat se trece la desfiintarea si distrugerea efectivului respectiv,ca o sursa posibila de o boala contagioasa.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 17 Feb 2017, 22:22

Vreau sa vad si eu cine mai face pastoral prin satele unde stupii localnicilor sunt distrusi ca nu respecta nu stiu ce legislatie.
Si acum sunt perceputi ca invadatori cei care merg in pastoral.
Doar asa se poate distruge definitiv sectorul apicol.........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde kiloz » 18 Feb 2017, 04:44

Da si cine nu respecta macar un minim de bun simti sa nu spunem mai urit cum ramine? Nu ar trebui sa obligi sa respecte niste reguli minime de convietuire.
Cu gripa aviara cum o fost? Ai vrut?
Nu vreti sa respectati nici o regula,o sa ne vine pe capul nostru o avalansa de epidemii de boli contagioase. Dupa anii astea de rahat pline cu probleme si indiferenta din partea autoritatilor, problemele o sa fie rezolvate de natura.Scaderea drastica ,reglaj natural,echilibrare potential-incarcare.
Si pe ala din sat o sa doara in basca.ca nu pierde mai ca nimica,dar cei care traiesc din asta sau au un venit destul de consistent dupa activitatea lor cum ramine?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde balasbebe » 18 Feb 2017, 08:41

kiloz scrie:Gresiti nu este destul inregistrarea numai in registrul agricol.Trebuie sa fie sub control ,macar inregistrat sanitar veterinar si sub control. In tot mai multe tari se introduce obligativitatea procedurii respective.Daca nu respect cerintele automat se trece la desfiintarea si distrugerea efectivului respectiv,ca o sursa posibila de o boala contagioasa.

Eu inca nu am auzit sa treaca un medic veterinar prin stupina. Ce rost mai are un medic? El face o hartie ca si asistenta de la un cabinet medical. Si cel mult te poarta pana il gasesti. Inca este doar birocratie.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 18 Feb 2017, 10:18

Solutia pe termen lung e INTERZICEREA PASTORALULUI in localitati.
Asa sunt protejati si cei care practica stuparitul stationar cat si cei care practica stuparitul pastoral.
Apropos,bolile o sa apara din partea celor care au accesat Fonduri UE si au zeci ori sute de fam de albine si cunostinte apicole ZERO.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde Bambucha » 18 Feb 2017, 10:56

Solutia dvs este o prostie!
Extrapolat la alte situatii ar insemna ca oamenilor din mediu rural sa li se interzica sa se trateze in spitalele din mediu urban pe motiv ca trebuie protejata populatia urbana.

Problemele reale din apicultura sunt neonicotinoidele si jungla mierii fara reglemantari de pe piata de desfacere. Prioritate 0! Aici trebuie FOCUS!!
Bolile sunt un rau necesar in selectie! Si bine-nteles ca orice stupina indiferent de dimensiunea ei trebuie prinsa in registrul veterinar.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 18 Feb 2017, 11:13

Da recunosc ca e o prostie dar acolo se va ajunge.
Legea apiculturii a fost facuta cu dedicatie,unii trebuie sa dispara pentru a fi bine celor cu stupi multi.
Ideea ca bolile vin din partea celor cu stupi putini eu nu o accept.
Si inainte de Fondurile UE au fost apicultori cu stupi multi si apicultori cu stupi putini.De cele mai multe ori s-au inteles pasnic.
Nu poti forta limita invocand legea astfel ca intr-un areal cei cu stupi putini sa dispara pentru a face loc unuia cu sute de fam de albine care vine si pleaca lasand un gol neacoperit in asigurarea polenizarii si mentinerea biodiversitatii.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde Bambucha » 18 Feb 2017, 11:20

filip scrie:1. Ideea ca bolile vin din partea celor cu stupi putini eu nu o accept.
Si inainte de Fondurile UE au fost apicultori cu stupi multi si apicultori cu stupi putini.De cele mai multe ori s-au inteles pasnic.

2.Nu poti forta limita invocand legea astfel ca intr-un areal cei cu stupi putini sa dispara pentru a face loc unuia cu sute de fam de albine care vine si pleaca lasand un gol neacoperit in asigurarea polenizarii si mentinerea biodiversitatii.


1. Imi puteti va rog exemplifica cine imbratiseaza aceasta idee in mod oficial? (ca sa nu ne invartim in jurul cozii).

2. Nici mie nu-mi convine cand la masivul de tei din localitatea mea vin 10.000 familii. Si totusi de unde pretentia de a avea vreun drept de proprietate sau uzufruct de preemptiune asupra acelui masiv ?? dumneavoastra vorbiti serios?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 18 Feb 2017, 11:37

Bambucha scrie:
filip scrie:1. Ideea ca bolile vin din partea celor cu stupi putini eu nu o accept.
Si inainte de Fondurile UE au fost apicultori cu stupi multi si apicultori cu stupi putini.De cele mai multe ori s-au inteles pasnic.

2.Nu poti forta limita invocand legea astfel ca intr-un areal cei cu stupi putini sa dispara pentru a face loc unuia cu sute de fam de albine care vine si pleaca lasand un gol neacoperit in asigurarea polenizarii si mentinerea biodiversitatii.


1. Imi puteti va rog exemplifica cine imbratiseaza aceasta idee in mod oficial? (ca sa nu ne invartim in jurul cozii).

2. Nici mie nu-mi convine cand la masivul de tei din localitatea mea vin 10.000 familii. Si totusi de unde pretentia de a avea vreun drept de proprietate sau uzufruct de preemptiune asupra acelui masiv ?? dumneavoastra vorbiti serios?

Ideea de a imparti stuparii in profesionisti si amatori e doar inceputul.
Continuarea a fost o Noua lege a apiculturii care nu se repecta atat ca incarcatura de stupi pe suprafata cat si ca amplasare pe culuarul de zbor al albinei spre sursa de nectar din partea celor care practica pastoralul.
A invoca ideea ca cei care au putini stupi trebuie sa dispara prin efectul legii e apogeul distrugerii apiculturii romanesti.Sigur ca apicultorul cu un numar de fam reduse nu are:
-Carnet de stupina
-Numere de identificare
-ETC
Asta nu ii da dreptul nimanui sa invoce ideea propagata de @kiloz
””Daca nu respect cerintele automat se trece la desfiintarea si distrugerea efectivului respectiv,ca o sursa posibila de o boala contagioasa.””
Adica indiferent daca stupii sunt bolnavi ori ba trebie distrusi pentru ca pot fi o sursa de boala contagioasa.Invocand legea cine sa mai analizeze daca acei stupi sunt bolnavi ori nu ,daca exista un risc de boala ori nu.......
Dar cei care sunt pusi la punct cu legislatia sunt scutiti de eventuale boli contagioase?
Practicand pastoralul pot imprastia boala pe suprafete extinse.
Deci grija la nuante.
Drumul spre IAD e presarat cu intentii bune.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde kiloz » 18 Feb 2017, 11:40

Vedeti ca nu ati inteles nimic.Eu nu am spus niciodata ca trebuie trasa o linie intre stupine. Am sustinut si sustin incontinuare ca indiferent de marimea stupinei sau numarul de familii intretinute toate lumea sa se supune aceleasi legi. Si indiferent daca face pastoral sau nu. Si nici vorba de razboinicie ci pur si simplu de niste reguli sanitar veterinare.Odata si pentru totdeauna ar trebuie pus capat la haiducia asta ce domina la ora actuala din toare directiile. Trebuie clarificat ce vrem ,ordine sau un haos total care nu o sa aiba sfirsit niciodata.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori