Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde akmm » 24 Feb 2017, 08:32

Ce-mi plac denumirile astea bombastice fantastice, federatii, asociatii, mai ales cand aud ca sunt din Romania.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 24 Feb 2017, 19:55

MIHAI BALS scrie:
filip scrie:
alt stupar scrie:
filip scrie:Parerea mea e ca Fondurile UE au facut un imens rau Romaniei si banii au ajuns la cei care nu prea stiu ce inseamna apicultura.
Eu am fost considerat prea batran,trecut de 40 de ani.Nu a contat bagajul de cunostinte si dragostea de albine.
Auci! Inca e rana deschisa si doare tot asa de tare ?
Hm, risc crescut de cangrenare !

Da,dar virusul ”iubirii de albine” nu trece,indiferent de obstacole.
Mergem inainte!

inainte spre psiholog!
DREPT INAINTE!

Ce sa faci,se pare ca si altii au ajuns la aceiasi concluzie.

http://www.revista-ferma.ro/articole/ap ... incepatori
””Din păcate o mare parte din aceste încercări sunt sortite eşecului, fiindcă pentru a reuşi în această nobilă îndeletnicire, trebuie, în primul rând, să iubeşti albina.”” :lol: :lol: :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde kiloz » 24 Feb 2017, 19:58

Dar dumneata de unde iest? Sa vezi cati adresez politicos. Daca unii nu au nimica de legat cu organizatii,nu sint membrii,nu vor sa fie,sint asa numitii independenti, as ruga sa inchida gura, si sa ocupa cu treaba lor de independenta. Pe ei nu baga nimeni in seama,nu sint inregistrat nicaieri,nu se supun la nici un fel de legislatie, inseamna ca nici nu exixta.Deci sa faca partidul independentei si sa se plinga catre ei ca nu sint respectate drepturile lor de a fii bagati in seama! Punct si virgula. Adresat pentru si catre guralai de pe forum.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 24 Feb 2017, 20:04

kiloz scrie:Dar dumneata de unde iest? Sa vezi cati adresez politicos. Daca unii nu au nimica de legat cu organizatii,nu sint membrii,nu vor sa fie,sint asa numitii independenti, as ruga sa inchida gura, si sa ocupa cu treaba lor de independenta. Pe ei nu baga nimeni in seama,nu sint inregistrat nicaieri,nu se supun la nici un fel de legislatie, inseamna ca nici nu exixta.Deci sa faca partidul independentei si sa se plinga catre ei ca nu sint respectate drepturile lor de a fii bagati in seama! Punct si virgula. Adresat pentru si catre guralai de pe forum.

Am fost membru ACA multi ani.........
Cat despre cele 300 de Asociatii consider ca nu ma reprezinta avand in vedere cerintele lor la intalnirea de la minister.
In rest ramane cum am stabilit.
Am tot respectul pentru oamenii ce fac ceva pentru albina in mod special si pentru apicultori la modul general.
Nu pot fi de acord cu ”ucigasii de albine” finantati an de an.......
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde teinegru64 » 24 Feb 2017, 20:17

Poate eu nu vreua sa fiu ''asa numit independent"Am acest drept?
Albina mea e turbata?Ori crezi ca are putina raie?Nu cer de la nimeni NIMIC.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 24 Feb 2017, 20:27

teinegru64 scrie:Poate eu nu vreua sa fiu ''asa numit independent"Am acest drept?
Albina mea e turbata?Ori crezi ca are putina raie?Nu cer de la nimeni NIMIC.

Sigur ca asa zisi ”independenti” au grija de albine,pentru ei nu se cheltuie un ban daca le mor albinele.
Eu sunt foarte curios cum au gandit ideea asta:
Adica daca nu esti membru de ASOCIATIE si nu ai stupina avizata sanitar veterinar,plateste mai mult...
Si se spune ca tratamentul pentru albine e subventionat fiind un program NATIONAL:
Deja avem 3 tipuri de Apicultori:
1Profesionisti dar in Asociatie
2 Amatori dar in Asociatie.
3 Independenti indiferent de numarul de stupi si cunostinte profesionale.

””Pentru eliberarea produselor medicinale de uz veterinar-apicol (Taktic, Varachet Forte, Varatraz, Scabatox, Mavrirol, Protofil) din depozitul nostru, la preturile afisate pe site-ul Prisaca Dobrogea, este necesara o copie dupa inregistrarea sanitar-veterinara a stupinei si o nota de comanda semnata de un medic veterinar. Daca nu dispuneti de o nota de comanda, acesta poate fi eliberata de medicul veterinar al firmei noastre contra sumei de 10 lei.

Daca nu aveti stupina autorizata sanitar veterinar, putem sa va servim prin farmacie veterinara, care va poate vinde medicamente apicole, fara documentele de mai sus. Preturile prin farmacia veterinara sunt urmatoarele: Protofil - 45 lei/sticla 500 ml, Varachet Forte - 50 lei/ flacon 6.5 ml, Mavrirol - 45 lei/cutie cu 10 benzi, Taktic - 75 lei/flacon 250 ml, Varatraz - 40 lei/ flacon 10 ml, Scabatox - 20 lei/ flacon 100 ml, Scabatox - 120 lei/ flacon 1 litru””
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde kiloz » 24 Feb 2017, 20:30

Cu asa ceva nici eu nu sint de acord.Dar ca sa faci ordine,sau trebuie sa te asociezi si sa prezinti doleantele pritrun reprezentant eligibil, sau taci din gura si inghiti sec si profiti daca poti de ceva ce pica sfarimaturi de pe masa. Nu am personal cu nimeni nimica de inpartit,dar deja incepe sa ma enerveze placa rotinduse blocata pe santul prostiei! .
Toate lumea are drepturi totale, dar si limitate in masura supunerii legislatiei si daca vrea si daca nu!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde kiloz » 24 Feb 2017, 20:41

Nu esti legal,sa nu poti cumpara nici un fel de tratament,sa fii supus la cea mai drastica limitare legala de a practica orice activitate.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 24 Feb 2017, 20:42

kiloz scrie:Cu asa ceva nici eu nu sint de acord.Dar ca sa faci ordine,sau trebuie sa te asociezi si sa prezinti doleantele pritrun reprezentant eligibil, sau taci din gura si inghiti sec si profiti daca poti de ceva ce pica sfarimaturi de pe masa. Nu am personal cu nimeni nimica de inpartit,dar deja incepe sa ma enerveze placa rotinduse blocata pe santul prostiei! .
Toate lumea are drepturi totale, dar si limitate in masura supunerii legislatiei si daca vrea si daca nu!

Fiind in Asociatie trebuie sa te supui regulilor din interior altfel esti exclus.
Si apoi fiecare cetatean are recunoscuta prin Constitutie dreptul de a se Asocia ori nu.
Asta nu inseamna sa gandesti masuri diferite si preturi diferite pentru medicamente pentru albine.
Avand tarife diferite nu mai e un program National,e haos si legea junglei.
Eu am demnitatea mea si nu ma milogesc pentru cateva firimituri.....
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 24 Feb 2017, 20:57

kiloz scrie:Nu esti legal,sa nu poti cumpara nici un fel de tratament,sa fii supus la cea mai drastica limitare legala de a practica orice activitate.

La targul apicol la TG-Jiu erau pline tarabele de medicamente pentru albine,nu cumpara nici dracu.
Toti se intrebau cum de sunt medicamente pe taraba,trebuie sa fie o problema cu ele?!?
Samanta NEANCREDERII a fost sadita,asta e rezultatul viziunii apicole.
Si ne miram ca multi trateaza cu ce au la indemana ............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 25 Feb 2017, 10:24

Multi deja au trecut pe medicamente ieftine pentru albine la preturi mici fara complicatia cu recomandare de la doctorul veterinar,farmacia veterinara...........
http://www.prisacadobrogea.ro/cumpara/k ... ml-7343977
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde viorel55 » 02 Mar 2017, 22:49

Dupa parasirea salii, unde a avut loc intalnirea de miercuri 1 martie 2017, de catre delegatii ACA, Romapis si Cooperative :
http://www.stiripesurse.ro/apicultorii- ... 83152.html
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina


Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde filip » 11 Mar 2017, 12:23

http://www.revista-ferma.ro/articole/tr ... pa-chioara
„Domnule, vă spun eu de ce vă mor albinele! Ştiţi ce aţi făcut voi? Din lăcomie aţi stricat ce aţi avut bun! Voi aţi avut acea albină carpatină (Apis Mellifera Carpatica sau albina românească n.r.) foarte bine adaptată în condiţiile României - şi care îi făceai baie în erbicid şi nu păţea nimica - şi aţi adus regine din nu ştiu unde cu nu ştiu ce potenţial de producţie ridicat şi aţi sensibilizat specia respectivă!”

Ce ar mai fi de spus?
Directia impusa e asta:
”Ca să ne împăcăm unii cu alţii trebuie să înţelegem că noi, agricultorii şi apicultorii, trebuie să trăim într-o simbioză perfectă. ”
No comment
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde Hunbee » 11 Mar 2017, 14:44

Acum daca te uiti la statistici si la cum a crescut nr de stupi chiar te mira de ce se plang albinarii de mortalitati.
Mor mor si totusi sunt tot mai multi stupi.
La fel cu neonicele. Sunt rele sunt rele si tot se inghesuie lumea.
Si noi suntem parsivi ce-i drept.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Protestul FEDERATIEI ASOCIATIILOR APICOLE DIN ROMANIA -R

Mesajde daffid mihailov » 11 Mar 2017, 15:59

Ați Înțeles? Singurul vinovat e apicultorul. Tare as vrea sa vad si eu rasa aia adaptata la otrăvuri. Apicultorii nu au crescut de drag nr Stupilor ci ca sa țină pasul cu cheltuielile in condițiile in care producția si prețul au scăzut.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron