Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 19 Ian 2019, 03:59

Prezentare secretara.
https://youtu.be/XNmY_Rk7pLc

Pingvinii la putere min. 24.30
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 19 Ian 2019, 06:37

Mulțumiri domnule KILOZ pentru postare.Am urmărit acest videoclip acum,pentru a nu avea surpriza mai târziu ca cineva să solicite ștergerea link-ului. În urma vizionării,nu știi care sentiment poate fi mai puternic și mă abțin
deocamdată de a le comenta. Credeam că perioada 2013-2015 a fost cea mai grea pentru apicultori în materie de legiferare în apicultură.Regret, dar m-am înșelat. Ceea ce va urma,va aduce apocalipsa în apicultura.Se va intra
cu picioarele în legislația apicolă,așa cum numai PSD-ul a făcut-o în viața românilor.Aștept în continuare desfășurarea evenimentelor,pentru a avea o viziune de ansamblu și a comenta fără să mai fim acuzați că prezentăm
date eronate. Îndemn și rog toți userii acestui forum să vizioneze videoclipul,exprimarea părerilor după vizionare ar fi de dorit.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde paul » 19 Ian 2019, 09:23

Neafiliatul scrie: Îndemn și rog toți userii acestui forum să vizioneze videoclipul,exprimarea părerilor după vizionare ar fi de dorit.

Am vizionat .
Ce-am inteles eu ... niste oameni s-au adunat la o masa, au ridicat niste probleme si s-au hotarat sa faca ceva ! Neafiliatule, buna credinta se prezuma si nu reaua credinta !!! Personal, pana la proba contrarie, apreciez faptul ca niste oameni incearca sa faca ceva. Spunea cineva ... a face, inseamna a misca, a spune, nu inseamna nimic !!! ;)
In stilul in care ne-ai obisnuit deja ... prevezi apocalipsa in materie de legiferare in domeniu si pe de alta parte sustii ca nu te antepronunti ! :lol:
Ca sa nu avem vorbe ... nu sunt membru S.A.R. si nici nu intentionez sa devin. Nu am nici un fel de relatie cu niciunul dintre membrii sau liderii S.A.R., ba din contra, cu unii dintre ei m-am mai intepat de-a lungul timpului .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 19 Ian 2019, 10:22

Mesajde sorinc66 » 08 Ian 2019, 09:16
Nu se spune nimic despre data de 28.12 2018 ? N-au mai fost alesi cei doi vicepresedinti ?
Ce s-a hotarat la CONGRES (exista un mandat ) referitor la legea apiculturii ?
" ulterior, ne-am prezentat la partenerul nostru sindical BNS ( Blocul National Sindical ) unde am stabilit strategia de dialog cu MADR cat si cu comisiile parlamentare de specialitate" Apropo, cu cine s-a hotarat strategia la BNS ? ca cel din poza este....soferul !

În comunicatul SAR din 28.12.2018 se precizează că au fost aleși cei 2 vicepreședinți. Din videoclip aflăm că în ziua de 19 ian.2019,la propunerea Marelui Maestru de ceremonii,va fi ales vicepreședinte și Marele Pinguin.
Tot din comunicat aflăm că: " s-au dezbătut toate articolele din L383/2013,unde conducerea SAR a făcut adnotări la fiecare articol în parte."
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde cristi_vidican » 19 Ian 2019, 11:30

Într-adevăr, SAR-ul are un mare atu. Find sindicat, are cu totul alt statut în relația cu Statul.
Asociațiile, federațiile, pt să meargă la discuțiile unde au fost invitate. Sindicatul cere guvernului să vină la discuții.
Aici Puișorul a fost bine sfătuit și știe ce face. Bravo lui pentru puterea de a mișca lucrurile (în favoarea lui).

Celorlalți, nu ne rămâne decât să scriem și să vorbim. Aici.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Shrek » 19 Ian 2019, 11:48

Experiența mea de viață în materie de sindicate este extrem de neplăcută. In toate situațiile când am apelat la sindicat să mă sprijine am fost tratat cu " flit"! Nu vad de ce lucrurile se pot schimba tocmai acum. De regulă, " liderii" de sindicat se autopropun ori își fac propriile sindicate. După ce se vad cu sacii în căruță, lucrurile se schimba. Isi protejează interesele strict personale aruncând din când în când fimituri celor care devin mai " vocali" iar când îi deranjează, îi exclude. Apoi patronatul, in speță ministerul, va reuși cu costuri minime să " corupă" un lider de sindicat , altfel decât un " grup întreg"! As pleda mai degrabă pentru o asociație profesională, tânără, neatinsă de " valorile" vechilor asociații ! Părerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Closcutz » 19 Ian 2019, 11:56

In ridicul și grobianism nu cred că îl poate depăși careva pe Puișoru! Daca am face o paralelă cu un sindicat în adevăratul sens al cuvântului, prezenta lui Traian Dobre in
nucleul de conducere arunca in aer orice legitimitate!
Ceea ce îi mana in așa-zisa lupta par sa fie interesele unui nucleu restrâns dintre cei aflați în pozițiile superioare, am putea sa le numim interese de gașcă; pe când de marea masă de apicultori ii dor în bascheți!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Balian » 19 Ian 2019, 11:59

Shrek scrie:.... După ce se vad cu sacii în căruță, lucrurile se schimba. Isi protejează interesele strict personale aruncând din când în când fimituri celor care devin mai " vocali" iar când îi deranjează, îi exclude. ...... As pleda mai degrabă pentru o asociație profesională, tânără, neatinsă de " valorile" vechilor asociații !


Corect! Dar prima propoziție, din nefericire potrivește perfect și formei asociative dorite.
(Vezi ACA. Și ea a fost cândva tânără.)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde cristi_vidican » 19 Ian 2019, 13:36

Shrek scrie:Experiența mea de viață în materie de sindicate este extrem de neplăcută.


Am lucrat o vreme într-un Hypermarket....
Tot în acea perioadă, niște angajați dintr-un magazin au făcut grevă. Evident că nu le-a convenit celor din conducere.
Așa că, să nu se mai ajungă la situații neplăcute, conducerea Hypermarketului au făcut un ... SINDICAT
:lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 19 Ian 2019, 18:48

PRECIZARE.
Indiferent de ce statut își arogă,acest sindicat NU MĂ REPREZINTĂ în promovarea intereselor profesionale ale membrilor de sindicat și a persoanelor care exercită o meserie sau profesie în mod independent.
Legea 62/2011 actualizată 2018-a dialogului social.
Art.1,lit.t - reprezentativitate- atribut al organizațiilor sindicale sau patronale dobândit potrivit prevederilor prezentei legi,care conferă statutul de partener social abilitat să își reprezinte membrii în cadrul dialogului social
instituționalizat.
lit.u - organizație sindicală - denumire generică pentru sindicat,federație sau confederație sindicală. Se constituie pe baza dreptului de liberă asociere,în scopul apărării drepturilor prevăzute în legislația națională....
pentru promovarea intereselor profesionale și sociale ale membrilor săi..
lit.w - sindicat- forma de organizare voluntară a angajaților,în scopul apărării drepturilor și promovării intereselor lor profesionale,economice și sociale în relația cu angajatorul.
Art.3/3 Nicio persoană nu poate fi constrânsă să facă sau să nu facă parte,să se retragă sau să nu se retragă dintr-o organizație sindicală.
Art.28/1 Organizațiile sindicale apără drepturile membrilor lor,ce decurg din legislația muncii.
Art.51/1 Sunt reprezentative la nivel național de sector de activitate,de grupuri de unități și de unitate, organizațiile sindicale care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții :
A. La nivel național
a) au statut legal de confederație sindicală
B. La nivel de sector de activitate sau grup de unități
a) au statut legal de federație sindicală

Din statutul SAR.
Art.7 Sindicatul are ca scop apărarea drepturilor lucrătorilor precum și persoanelor care exercită o meserie sau profesie în mod independent și de a lupta organizat având la bază unitatea sindicală a membrilor săi pentru:
a) apărarea drepturilor și libertăților constituționale și legale ale salariaților membri de sindicat
b) promovarea intereselor profesionale.... ale membrilor de sindicat și a persoanelor care exercită o meserie sau o profesie în mod independent :?: ( cine i-a împuternicit?)

A se reține că sunt contradicții între statut și lege . Exemplu art.51/1 lit.B
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 20 Ian 2019, 09:56

Concluzie.
În accepțiunea textului legii nu există noțiunea de filială ca cea mai mică verigă sindicală,ci numai aceea de sindicat.
Ca urmare,SAR folosește o denumire improprie și își asumă prerogative naționale la nivel de ramură,ilegal. Așa cum reiese din videoclipul din 18 ian.2019,Buzăul este reprezentat de sindicat prin președinte Damian Nicolae.
Acesta ar fi trebuit să fie sindicatul la nivel de județ.La fel celelalte județe,considerate filiale, când , în mod normal,toate acestea trebuiau să fie sindicate de sine stătătoare.
Art.41 al.1. Sindicatele legal constituite se pot asocia după criteriul sectoarelor de activitate.
al.2 Două sau mai multe sindicate constituite în cadrul aceluiași sector de activitate se pot asocia în vederea constituirii unei federații sindicale.

Reprezentativitatea la nivel național SAR o poate căpăta numai dacă respectă art.51/1/B și anume să aibă statut de FEDERAȚIE SINDICALĂ.

O lacună a Legii este aceea că,în cazul când o federație își arogă promovarea intereselor profesionale a persoanelor care exercită o meserie sau profesie în mod independent,fără ca aceștia să fie membri de sindicat
sau să-și fi dat acordul pentru reprezentare,se pot trezi cu propuneri de legiferări din partea federațiilor,care să-i afecteze,fără ca ei să aibă o cale de atac sau un cuvânt de spus.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 20 Ian 2019, 11:22

(2) Pentru constituirea unui sindicat este necesar un număr de cel puţin 15 angajaţi din aceeaşi unitate.
(3) Nicio persoană nu poate fi constrânsă să facă sau să nu facă parte, să se retragă sau să nu se retragă dintr-o organizaţie sindicală.
(4) O persoană poate face parte, în acelaşi timp, numai dintr-o singură organizaţie sindicală la acelaşi angajator.

Detalii: https://legeaz.net/legea-53-2003-codul-muncii/art-214
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 20 Ian 2019, 11:36

d) lista cu membrii organului de conducere, care va cuprinde numele, prenumele, codul numeric personal, domiciliul şi profesiunea/funcţia.

Art. 24
Cotizaţia plătită de membrii de sindicat este deductibilă în cuantum de maximum 1% din venitul brut realizat, potrivit prevederilor Codului fiscal.
Art. 29
Confederaţiile sindicale reprezentative la nivel naţional pot adresa autorităţilor publice competente, în condiţiile art. 74 din Constituţia României, republicată, propuneri de legiferare în domeniile de interes sindical.

Deci nu au nici un drept fara BNS. la negocieri!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 20 Ian 2019, 11:54

CAPITOLUL V
Reprezentativitatea organizaţiilor sindicale

Art. 51
(1) Sunt reprezentative la nivel naţional, de sector de activitate, de grup de unităţi şi de unitate organizaţiile sindicale care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
A. la nivel naţional:
a) au statut legal de confederaţie sindicală;
b) au independenţă organizatorică şi patrimonială;
c) organizaţiile sindicale componente cumulează un număr de membri de cel puţin 5% din efectivul angajaţilor din economia naţională;
d) au structuri teritoriale în cel puţin jumătate plus unu dintre judeţele României, inclusiv municipiul Bucureşti;
B. la nivel de sector de activitate sau grup de unităţi:
a) au statut legal de federaţie sindicală;
b) au independenţă organizatorică şi patrimonială;
c) organizaţiile sindicale componente cumulează un număr de membri de cel puţin 7% din efectivul angajaţilor din sectorul de activitate sau grupul de unităţi respectiv;
C. la nivel de unitate:
a) au statut legal de sindicat;
b) au independenţă organizatorică şi patrimonială;
c) numărul de membri ai sindicatului reprezintă cel puţin jumătate plus unu din numărul angajaţilor unităţii.
(2) Îndeplinirea de către organizaţiile sindicale a condiţiilor de reprezentativitate se constată, la cererea acestora, de către instanţa care le-a acordat personalitate juridică, prin depunerea la instanţă a documentaţiei prevăzute la art. 52.

Detalii: https://legeaz.net/legea-53-2003-codul-muncii/art-214
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 20 Ian 2019, 12:01

Folosirea denumirii de Sindicatul Apicultorilor din România este ilegală.Ei sunt sindicatul Râmnicu Sărat,sau cel mult Buzău( ca județ). Toate județele trebuie să se înregistreze cu sindicate de sine stătătoare,
care se pot afilia ulterior la o federație sindicală.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 20 Ian 2019, 12:22

kiloz scrie:Deci nu au nici un drept fara BNS. la negocieri!


Corect. Ar mai fi o mențiune de făcut în această situație: nefiind vorba de membri de sindicat angajați,în majoritate fiind persoane care exercită o meserie sau profesie în mod independent
(culmea,care nu - i recunoaște drept reprezentanți),n-ar trebui 0 federație pe ramură? Rămâne de discutat. Practic,acum,BNS poate reprezenta sindicatul Buzău.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori