Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Arhivistu » 04 Ian 2017, 19:33

Si uite ca avem si un sindicat al apicultorilor,va astept cu pareri si impresii pe aceasta tema :D

http://www.youtube.com/watch?v=g40QeY0akUE
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita


Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde peterneamt » 04 Ian 2017, 19:45

Domnul să-i lumineze şi să îi ajute în lupta cu orbii şi surzii din ministerul agriculturii şi cel al mediului !
Dacă se ţin de treabă, îi vom suţine......iar dacă nu ......nu! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Arhivistu » 04 Ian 2017, 19:51

Eu nu am inteles inca un lucru...sindicatul acesta ii reprezinta pe toti apicultorii sau numai pe membri?..ca din cate stiu eu un sindicatul reprezinta doar pe membri inscrisi in el..
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde tinumaftei » 04 Ian 2017, 20:01

Arhivistu scrie:Eu nu am inteles inca un lucru...sindicatul acesta ii reprezinta pe toti apicultorii sau numai pe membri?..ca din cate stiu eu un sindicatul reprezinta doar pe membri inscrisi in el..



Care membrii?? Poate pe membru.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde cristi_vidican » 04 Ian 2017, 20:02

apicultorii nu pot face niciodată un sindicat funcțional.
Fiecare e cu matca lui.
El de fapt ar vrea să moară toți stupii din zona lui și citește în fiecare an la „mortalități în timpul iernii” sperând ca în zona lui toată lumea să se plângă că i-au murit stupii.
Așa că, noroc cu albina care găsește nectar.
Problema e cu noi cum o vindem.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde thomas » 04 Ian 2017, 20:10

multe proiecte au inceput falnic in apicultura romaneasca, dar au sucombat tragic. puisoru trebuie sa aibe de partea lui pe marii apicultori, care au un cuvant de spus la stabilirea pretului mierii, dar si pe micii apicultori, care probabil sunt peste 60% din posesorii de stupi din romania.
pe de alta parte, acest sindicat trebuie sa demonstreze ca face ceva pt apicultor si sa nu fie un nou aca, care incaseaza banii contribuabililor fara sa ajute cu nimic, ba inca sa ofere achizitii la pret mai mic si produse la pret mai mare chiar decat concurenta lor..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Arhivistu » 04 Ian 2017, 20:23

tinumaftei scrie:
Arhivistu scrie:Eu nu am inteles inca un lucru...sindicatul acesta ii reprezinta pe toti apicultorii sau numai pe membri?..ca din cate stiu eu un sindicatul reprezinta doar pe membri inscrisi in el..



Care membrii?? Poate pe membru.


Posibil,nu pot sa afirm ceva fara probe,timpul ne va da un verdict.
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 04 Ian 2017, 20:35

Omul in persoana lui Puisoru,a facut atitea rau in apicultura cit multi nici nu poate inchipui.Om mai controversat,laudat pina la ceruri dupa care,negat sub semnul intrebarii. Favorizat si tinut in palme pe la ministere si institutii,disparut pe o perioada si acuma aparut ca pasarea phoenix.Viata o sa decide ce soarta o sa aiba,eu personal nu astept nimic bun din partea lui.

Munciti uniti ca o albina?
Sau o familie de albine?

Individul sau comunitatea apicultorilor este in fata? :o
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde filip » 04 Ian 2017, 20:57

Titulatura sub care a fost creeata Asociatia Apicultorilor Profesionisti condusa de Puisorul................a fost una care esclude marea masa a apicultorilor.
Si ne intoarcem la vechea problema:
Ce inseamna un apicultor profesionist?
Profesionist e acel apicultor care inmulteste haotic si apoi isi pune problema cum face sa supravietuiasca albinele?
Ori profesionist e acel apicultor care intelege care e incarcatura maxima de stupi pe care o suporta arealul astfel ca apicultura sa fie rentabila.
Eu nu consider profesionisti pe cei care daca nu li se da mor stupii de foame si apicultura nu-i rentabila.......
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 04 Ian 2017, 21:01

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde tinumaftei » 04 Ian 2017, 21:33

filip scrie:Titulatura sub care a fost creeata Asociatia Apicultorilor Profesionisti condusa de Puisorul................a fost una care esclude marea masa a apicultorilor.
Si ne intoarcem la vechea problema:
Ce inseamna un apicultor profesionist?
Profesionist e acel apicultor care inmulteste haotic si apoi isi pune problema cum face sa supravietuiasca albinele?
Ori profesionist e acel apicultor care intelege care e incarcatura maxima de stupi pe care o suporta arealul astfel ca apicultura sa fie rentabila.
Eu nu consider profesionisti pe cei care daca nu li se da mor stupii de foame si apicultura nu-i rentabila.......


Asociația elevilor de gimnaziu nu va cuprinde, prin definiție, elevii de clasa a treia!!
Ce nu e clar?
Sensul cuvântului "apicultor profesionist" este cel dat de normele europene, adică crescător de albine care deține peste 150 familii de albine. Ăsta este minimul. Unele state din UE au limite mai ridicate: 350, 400..
Sensul calificativului " profesionist " este unul tehnic și nu este un adjectiv, cu sensul de "stupar iscusit".
Ce, ne mănâncă invidia că unii au stupi peste acest număr și sunt numiți așa?
Este evident că problemele unuia cu 300 de familii sunt în mare parte diferite de ale celui cu 3 familii sau cu 30 de familii. E normal că oamenii care au anumite interese sa și le promoveze!!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde filip » 04 Ian 2017, 21:48

https://lumeasatului.ro/articole-revist ... vetia.html
Asa e pe la altii............
Productii mari cu haranitoare de 10 l,astia da profesionisti.
” Profesioniști, în toată Elveția, sunt circa 15 apicultori care însumează un total aproximativ de 500 familii de albine și care extrag mierea pe care o vând loco fără probleme cu 18-20 € / kg.”
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 04 Ian 2017, 21:55

Poate înțelegeți dvs.mai bine , eu n-am cum .
Extras din statut SAR.
Art. 2 S.A.R. este independent faţă de organele de stat, partidele politice,confederaţiile sindicale, orice altă organizaţie. Relaţiile cu structurile politice legislative, guvernamentale şi patronale sunt reglementate de Constituţie,
legislaţia în vigoare şi prezentul statut.

Art. 46 S.A.R. se va afilia la Federaţia Naţională a Sindicatelor din Agricultură, Alimentaţie, Tutun, Domenii şi Servicii Conexe „AGROSTAR”, după obţinerea personalităţii juridice, în acest sens Preşedintele va depune toate diligenţele necesare pentru afiliere.
DEX
AFILIÁ, afiliez, I. (Despre organizații, instituții, societăți) A se alătura altei organizații, instituții sau societăți care are același caracter sau același specific, primind directivele acesteia și subordonîndu-i-se. – Pronunțat: -li-a.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 04 Ian 2017, 22:54

O carpeala, exact ca tot pe ce pun ei mana!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde gaboreugen » 04 Ian 2017, 23:01

Oare sa sa fie loc si de mai rau in apicultura actuala ???? Hmm... :(
gaboreugen
 
Mesaje: 47
Membru din: 12 Feb 2013, 16:25
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Următorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator