Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 01 Ian 2018, 11:36

Fără cuvinte .
Dănuț Puișoru

PACAT DE DUMNEAVOASTRA DOMNULE PETRUC GABRIEL,DACA NU STITI DL. CRISTIAN BRATU VICEPRESEDINTE SAR PE PROBLEME DE SELECTIE, AMELIORARE, CONSERVARE DE GENE, PATRIMONIU GENETIC, VA INSOTII DELEGATIA SAR LA M.A.D.R . SI A.N.Z. IN DATA DE 03 01 2018 PENTRU A REZOLVA SI APARA DREPTURILE SI INTERESELE APICULTORILOR DIN ROMANIA. TOTODATA FILIALA JUDETEANA A SAR OLT NU ESTE DESFIINTATA , IAR DL. IONEL NISTOR CARE PE ACEASTA CALE II ADUC MULTUMIRI PENTRU MODUL JUDICIOS, ELEGANT SI PROFESIONIST REFERITOR LA EMISIUNEA DIN DATA DE 29 DECEMBRIE 2017, DUMNEALUI IMPREUNA CU MEMBRII SAR OLT CONDUC DESTINELE APICULTORILOR DIN JUDETUL OLT, INCAODATA PACAT CA SUNTETI FOARTE PROST INFORMAT DE TRADATORII SARULUI acesti oameni de nimic CARE NU DORESC BINELE APICULTORILOR SI A APICULTURII DIN ROMANIA, SPER CA LA INCEPUT DE AN SA AVETI NUMAI BUCURII SI FELICITARI DE BINE DIN PARTEA TUTUROR APICULTORILOR DIN ROMANIA CARE CRED IN DEVIZA omului apicultor danut puisoru TRAITI, GINDITI, MUNCITI CA O FAMILIE DE ALBINE..... IMPREUNA VOM FII MAI PUTERNICI, o zi plina domnule gabriel petruc.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 01 Ian 2018, 15:01

SAR mai jos .Poate si mai pe jos! :?:
""Gabriel Petruc Domnule Presedinte, esti treaz?
Maine iti vei aminti ce prostii ai scris pe facebook la finalul anului precedent?

Dănuț Puișoru

DL. PETRUC UN om DEOSEBIT LAM CUNOSCUT LA INFIINTAREA CELOR DOUA FILIALE ALE IASULUI SI NEAMT, TREBUIA SA CONTINUI PERIPLU DE INFIINTARE A FILIALELOR DE LA SUCEAVA SI BOTOSANI, IAR DUMNEALUI MIA SPUS PE UN TON MIEROS DE TREII ORI CA NU ARE NICI UN ROST SAMI CONTINUI INFIINTAREA CELOR DOUA FILIALE DE LA SUCEAVA SI BOTOSANI CI MAI BINE SA MA DUC ACASA SI VA VENI DUMNEALUI CU MEMBRII CELOR DOUA FILIALE LA GALATI PENTRU INFIINTARE CA FILIALE JUDETENE SAR. TRBUIA SAMI DAU SEAMA CA ACEST LUCRU NU SE VA INTIMPLA, DREPT PENTRU CARE NICI NU SA REALIZAT, NU NUMAI ATIT URMARITI PE YUTUBE APICULTURA IN ROMINIA DIN DATA DE 29 DECEMBRIE 2017 SA VEDETI CE VIRULENT ESTE LA ADRESA SARULUI SI A PERSOANEI MELE MAI ALES CIND AM INTRAT IN DIRECT. DE ASEMENEA OAMENI AVEM NOI NEVOIE IN APICULTURA..... RUSINE

·
Gabriel Petruc
Gabriel Petruc Dumneata nu stii ce vorbesti si iti amintesti foarte selectiv lucrurile...

Gabriel Petruc
Gabriel Petruc Pacat ca prin actiunile dumneavoastra discretionare si nechibzuite faceti atat de mult rau apicultorilor.
Sper ca in noul an sa fiti sanatos si sa dati dovada de mai multa intelepciune si sa va exprimati si sa actionati dupa ce ganditi in prealabil.
Ma doare sa vad ce a ajuns un om de la care, prin intermediul filmuletelor prezentate pe internet am invatat cate ceva despre apicultur

Gabriel Petruc
Gabriel Petruc Domnule Puisoru, dumneavoastra vorbiti de Iuda?
Dar cand i-ati vandut pe 30 de arginti pe Bratu, Nistor si Madalina cum a fost?
Stategie de derutare a "dusmanilor"?...Vezi mai mu
Dănuț Puișoru

PACAT DE DUMNEAVOASTRA DOMNULE PETRUC GABRIEL,DACA NU STITI DL. CRISTIAN BRATU VICEPRESEDINTE SAR PE PROBLEME DE SELECTIE, AMELIORARE, CONSERVARE DE GENE, PATRIMONIU GENETIC, VA INSOTII DELEGATIA SAR LA M.A.D.R . SI A.N.Z. IN DATA DE 03 01 2018 PENTRU A REZOLVA SI APARA DREPTURILE SI INTERESELE APICULTORILOR DIN ROMANIA. TOTODATA FILIALA JUDETEANA A SAR OLT NU ESTE DESFIINTATA , IAR DL. IONEL NISTOR CARE PE ACEASTA CALE II ADUC MULTUMIRI PENTRU MODUL JUDICIOS, ELEGANT SI PROFESIONIST REFERITOR LA EMISIUNEA DIN DATA DE 29 DECEMBRIE 2017, DUMNEALUI IMPREUNA CU MEMBRII SAR OLT CONDUC DESTINELE APICULTORILOR DIN JUDETUL OLT, INCAODATA PACAT CA SUNTETI FOARTE PROST INFORMAT DE TRADATORII SARULUI acesti oameni de nimic CARE NU DORESC BINELE APICULTORILOR SI A APICULTURII DIN ROMANIA, SPER CA LA INCEPUT DE AN SA AVETI NUMAI BUCURII SI FELICITARI DE BINE DIN PARTEA TUTUROR APICULTORILOR DIN ROMANIA CARE CRED IN DEVIZA omului apicultor danut puisoru TRAITI, GINDITI, MUNCITI CA O FAMILIE DE ALBINE..... IMPREUNA VOM FII MAI PUTERNICI, o zi plina domnule gabriel petruc.


Gabriel Petruc
Gabriel Petruc Nu va mai folositi de oameni de care v-ati batut joc...
Minciunelele acestea marunte nu tin.
Mai mult, va decredibilizeaza si va face.......""""
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 01 Ian 2018, 15:15

D'ale carnavalului ! Dacă mai era necesar , încă o mostră de LABILITATE a personajului , când spune :
DL. PETRUC UN om DEOSEBIT... DE ASEMENEA OAMENI AVEM NOI NEVOIE IN APICULTURA ?..... RUSINE .
Aici are și puțină dreptate , nu au nevoie de oameni deosebiți ( în bine ) în SAR .

O interpretare , în viziunea personajului , a siglei SAR :
TRĂIȚI .....cât v-a fost ursit .
GÂNDIȚI ...mai puțin , ca și noi .
MUNCIȚI ...cât mai mult , să avem și noi .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde alec » 01 Ian 2018, 17:42

Ce va mai face SAR-ul dupa ce se impart fermele de "elita"...... ramane fara obiectul luptei???!!! :shock: :?: :?:
alec
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mar 2015, 19:32
Localitate: Campulung

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 01 Ian 2018, 17:50

Merg cu icoana , la pupat . Mai dă ministrul un ceai , mai dă secretarul de stat o cafea ...., merg cu steaua ..., cu stegulețul...
https://www.youtube.com/watch?v=RwoABY_owY4
La mulți ani , Daniel Călmuș !
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde gabimihai » 02 Ian 2018, 20:25

Doamne ce contre sunt in acest sindicat. Instalarea presedintilor s-a facut cu mare fast, aplauze, adunari, ca pe timpuri,etc, acum acestia sunt exclusi pe capete. Oare pana la numirea lor nu s-a informat nimeni ce fel de oameni sunt, sau e si cealalta varianta, presedintele si comitetul ex. vor ceva iar reprezentantii filialelor se simt trasi pe sfoara.....vom vedea. Nu e bine deloc. Credeam ca acest sindicat totusi va avea unele rezultate, dar nu e asa. Aveam intentia de a ma inscrie, dar am zis sa mai astept pentru a vedea cum decurg treburile, se pare ca nu e bine asa ca renunt la idee.Vorba din reclama Vodafone....de spiridusii astia, nu stiu ce sa zic....
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Balian » 02 Ian 2018, 21:45

Răbdare domnilor! Mai aşteptaţi un an şi decizia vă va veni automat. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 02 Ian 2018, 21:45

Ca la carte. Concurs de dans.Unul cînte restul danseaza,daca greşeşte si iese din ritm este descalificat.
Cea mai mare problema ca dansul te costa ca la nunta@ :lol:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 04 Ian 2018, 22:07

Curat murdar !!!
La ora 14:20 am ajuns la sediul Agentia Nationala pentru Zootehnie, unde am avut placerea sa fim primiti de catre directorul Directiei de Patrimoniu Genetic si Zoopastoral, Maria Gheorghita, cu care am discutat urmatoarele probleme din sectorul apicol:
1. Legea apiculturii cu privire la protejarea si conservarea rasei Apis Mellifera Carpatica , in rasa pura elaborat in conformitate cu legislatia nationala si Programul National de Ameliorare a Albinelor.
2. Reglementarea comertului cu animale, inclusiv albine, in interiorul Uniunii Europene, unde am stipulat despre Directiva Consiliului Europei nr.91/174CEE care prevede la articolul 2 urmatoarele:
”Statele membre se asigura ca:
- - Comercializarea animalelor de rasa, precum si a spermei, a ovulelor si a
embrionilor acestora nu este interzisa, restrictionata sau obstructionata din
motive de ordin zootehnic sau genealogic;

- Pentru a garanta indeplinirea cerintei de la prima liniuta, criteriile de autorizare si de recunoastere a organizatiilor sau a asociatiilor de crescatori,criteriile de inscriere sau de inregistrare in registrele genealogice, precum si criteriile de aprobare a reproducerii animalelor de rasa, a utilizarii spermei,a ovulelor si a embrionilor acestora, precum si certificatul solicitat la comercializarea acestora sa fie stabilite fara discriminare, respectandu-se principiile adoptate de catre organizatia sau asociatia care detine dosarul sau registrul de origine al rasei”.
La sfarsitul sedintei de lucru, am avut placerea sa discut cu dnl Director General al A.N.Z. Iacob Lelior, care ne-a asigurat de sustinerea dumnealui legal si transparent a tuturor problemelor inaintate. Cu stima, Presedintele S.A.R. Danut Puisoru.


Cel puțin ,asta se înțelege.
La art.1 - protejarea si conservarea rasei Apis Mellifera Carpatica , in rasa pura,
La art.2 - Comercializarea animalelor de rasa, precum si a spermei, a ovulelor si a
embrionilor acestora nu este interzisa, restrictionata sau obstructionata din
motive de ordin zootehnic sau genealogic.
Până la urmă , ce vrea SAR ?
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 04 Ian 2018, 23:00

D-ale SAR-ului !
Dănuț Puișoru


Astăzi,04.01.2018,sa lucrezi singur la o ordine de zi 7 ore,sa te documentezi,sa citesti și sa aplici legal și juridic toate regulamentele interne și a comisiei Europene din Zootehnie-apicultura înseamnă ca am realizat un lucru foarte bun și pot împreuna cu membrii comitetului executiv sa ma prezint transparent in fata instituțiilor statului și sa apar legal drepturile și interesele apicultorilor din România.
La rugămintea mea,dl Gabriel Petruc a postat pe toate forumurile apicole adresele pe care le am înaintat instituțiilor statului,iar ceea ce am spus in data de 29.12.2017 pe conferința online “Apicultura din România”,o repet și spun ca dl Gabriel Petruc ,din prima zi in care l am cunoscut personal mi a intrat la inima pentru modul corect,transparent, juridic și profesional a felului de a vorbi și de a expune in fata apicultorilor toate problemele cu care ne confruntam din Sectorul Apicol,drept pentru care Danut Puisoru isi cere scuze personal dacă s a simțit cumva jignit de cuvintele adresate pe internet dl-ui Gabriel Petruc și ii multumesc pentru modul de implicare sincer in ceea ce privește Sectorul Apicol.

In încheiere vreau sa va amintesc ca astăzi 04.01.2018 am așteptat toată ziua ca un membru SAR sau apicultor din România sa ureze Sindicatului Apicultorilor din România un sincer și călduros La Mulți Ani! cu prilejul aniversării a unui an de la înființare!
04.01.2017-s a înființat SAR
Va multumesc tuturor apicultorilor din România pentru sprijinul și încrederea acordată in acest an!
Cu sinceritate apicultorul Danut Puisoru!
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 04 Ian 2018, 23:18

Astazi, 03.01.2018, am fost primit de catre Dn-ul ministru secretar de stat Daniel Botanoiu, in cabinetul dumnealui, unde impreuna cu reprezentatii din cadrul MADR din sectorul zootehnic, am discutat foarte multe probleme ale sectorului apicol din Romania, pe care le vom prezenta, oficialilor din cadrul MADR, APIA, ANSVSA (fitosanitar) in ordinea de zi de pe data de 10.01.2018 in sala de lucru a ministerului. Pe aceasta cale ii aduc multumiri si felicitari domnului ministrul secretar de stat Daniel Botanoiu, pentru modul judicios, transparent si profesional, in a conduce aceasta intalnire de lucru cu conducerea SINDICATULUI APICULTORILOR DIN ROMANIA.
Cu respect Președintele S.A.R Danut Puisoru


În rezumat : Astăzi s-a discutat ce se va discuta la discuțiile cu aceleași persoane pe 10 ian. :P
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 05 Ian 2018, 00:28

Inca nu i sa uzat limba de atitea ...

" Comercializarea animalelor de rasa, precum si a spermei, a ovulelor si a
embrionilor acestora nu este interzisa, restrictionata "

O fii vorba de ceva embrion ,ovule si sperma de oaie ?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 05 Ian 2018, 04:50

Domnilor apicultorilor vă fac cunoscută ordinea de zi solicitată de către SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMÂNIA către toate instituțiile statului ca vor participa la aceasta sedinta de lucru de la MADR din data de 10.01.2018.


http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=dlattach;topic=9208.0;attach=183883;image
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=dlattach;topic=9208.0;attach=183871;image

Săraca Limba Română ! Când citești asemenea formulări , incomplete , cu dezacorduri , antagonice ( soliciți protejarea rasei pure autohtone , dar și comercializarea
animalelor în U.E. fără interdicții ,realizezi neseriozitatea demersului . ( A se vedea și introducerea din adresă )
Se solicită modificarea Legii Apiculturii ,prin introducerea noțiunilor de :
- exploatații apicole gospodărești ( 1-20 colonii de albine )
- exploatații de semisubzistență ( 21 - 75 colonii de albine )
- exploatații profesionale ( peste 75 colonii de albine )
Vă amintiți ce asociație solicita în trecut ca exploatația profesională să aibă sute de familii ?
S-au accesat toate formele de fonduri europene , acum este nevoie de ceva nou : fermele de elită ! ( maidaneze certificate ! )
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 05 Ian 2018, 09:55

Reprezentantii Autoritatiile locale au fost uitate, nu au fost nominalizate intre invitati.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 05 Ian 2018, 12:03

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 05 Ian 2018, 14:14

Poza de final? Unde au disparut lautarii ? Si purtatorul de icoane?!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori