Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde thomas » 12 Ian 2017, 23:46

Exista o previziune, facuta de mult timp pentru Romania: tara va fi distrusa de grupari si organizatii al caror scop sa fie numai banul si vor face orice sa-l obtina. Vedem asta in lumea politica, in domeniul juridic, in domeniul economic. Apicultura e mic copil pe langa astea, si mai mult ca sigur va disparea, pe piata ramanand decat jucatorii grei care traiesc numai dupa principii draconice si care sunt in stare sa faca orice numai sa supravietuiasca. Tineti cont, in Romania va ramanea numai cine se lasa condus, saracit, prostit si cei care fac asta. E legea junglei. Romanii sunt dupa sirieni, al doilea popor ca flux de migratie. Oare de ce?
Nu am nimic contra acestui SAR, spun numai ca in apicultura nu cred ca va mai merge vreodata treaba bine. Iar in Romania nu se va ajunge niciodata la un nivel de trai acceptabil datorita cui? Datorita noua, cetatenilor, care preferam inca sa mai furam, inca sa dam mita, sa fim incorecti cand avem ocazia. Nu guvernantii sunt de vina. Ei sunt produsul nostru. Si noi imaginea lor.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde nicola tudor » 13 Ian 2017, 06:48

Cataline si eu care abia asteptam târgul de la Craiova cu tine, cu Di la, cu Peter, cu Giovanni, cu toți ceilalți...
Nu ai vazut la intalnirea de la Craiova ca si microfonul intrase in greva si nu l-a ascultat?
nicola tudor
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2011, 20:10

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde peterneamt » 13 Ian 2017, 09:02

thomas scrie:Exista o previziune, facuta de mult timp pentru Romania: tara va fi distrusa de grupari si organizatii al caror scop sa fie numai banul si vor face orice sa-l obtina. Vedem asta in lumea politica, in domeniul juridic, in domeniul economic. Apicultura e mic copil pe langa astea, si mai mult ca sigur va disparea, pe piata ramanand decat jucatorii grei care traiesc numai dupa principii draconice si care sunt in stare sa faca orice numai sa supravietuiasca. Tineti cont, in Romania va ramanea numai cine se lasa condus, saracit, prostit si cei care fac asta. E legea junglei. Romanii sunt dupa sirieni, al doilea popor ca flux de migratie. Oare de ce?
Nu am nimic contra acestui SAR, spun numai ca in apicultura nu cred ca va mai merge vreodata treaba bine. Iar in Romania nu se va ajunge niciodata la un nivel de trai acceptabil datorita cui? Datorita noua, cetatenilor, care preferam inca sa mai furam, inca sa dam mita, sa fim incorecti cand avem ocazia. Nu guvernantii sunt de vina. Ei sunt produsul nostru. Si noi imaginea lor.

Aşa este !
Istoria se repetă.......foarte puţini ani nu am fost sub dominaţii străine ( sclavi ) ......sper ca generaţiile viitoare să repare ce am stricat noi......Să-i ajutăm cât putem şi să sperăm că-i va ajuta şi Domnul !
Este un proverb Românesc : " te faci frate cu dracu până treci puntea " ! Singurul lucru care mă intrigă este faptul că SAR, nu a apucat botezul de după naştere şi s-a şi autodeclarat fiul diavolului ( din dorinţa de a avea putere s-a afiliat (subordonat ) sindicatului agricultorilor, sindicat care are interese contrare apicultorilor ( chimizarea excesivă a agriculturii în scopul obţinerii unor profituri maximale )).......! :evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 15 Ian 2017, 09:54

Istoria se repeta! Chiar se repeta ?

Data de 15 decembrie 2013 va ramane in istorie ca data in care oficial a luat fiinta filiala Buzau a SAN.
A fost o intalnire peste asteptari . oameni deosebiti , oameni de exceptie !
Si numai prin dialog se gasesc solutii pentru toate problemele.
Daca ramanem doar in fata monitorului si o frecam la rece crezand ca suntem buricul pamantului nu realizam nimic. A venit vremea si pentru LUPTA SINDICALA.
Oricine de oriunde se poate inscrie, sa ne organizam putin, sa termin de "croit" baza de date, sa ne facem stampila si dam unda verde...
Nu putem lucra dupa ureche, totul trebuie sa fie legal si transparent

https://www.youtube.com/watch?v=e91RTLhVGKY

In urma solicitarilor insistente ale Sindicatului National Apicol pe 5 februarie 2014 la sediul MADR va avea loc o intalnire intre reprezentanii ministerului si reprezentantii AGROSTAR cat si SAN . Se va discuta in special proplema noului COD FISCAL precum si problema fondurilor europene care de la zi la zi sunt mai departe pe PRODUCATORII APICOLI !.

Dar pana cind ne invirtim in jurul nimicului,cu mainile goale.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde proapi » 15 Ian 2017, 18:21

Domnilor, e de bine cand se infiinteaza ceva nou in sprijinul apicultorilor, asta e libertate...

Eu nu stiu de ce nu s-a mers pe SAN si se vrea pe SAR, sunt sindicate personale? poate nu am eu informatia, dar ceva se intampla, in fine.....

Faptul ca cei din conducerea sindicatului sunt apicultori veritabili, cred ca stiu f. bine ce au de facut...atentie la reprezentativitate...bazati-va pe oameni, cat mai multi si mai putin pe cuvantul vostru...ca altfel e un fel de alta frectie...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde filip » 15 Ian 2017, 20:44

Apropos,(SAR ) exista deja.
Societatea Academica din România (SAR) :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 17 Ian 2017, 15:30

Părerea lui Laurențiu Baciu despre sindicate :
Sindicatele nu trebuie să se implice în problemele patronatelor

Potrivit liderului LAPAR, în cadrul discuțiilor s-au implicat și sindicatele în problema patronatelor, ba mai mult au fost discutate și probleme personale.

”Am înțeles că au fost invitați sindicate care s-au implicat în problemele patronatului. Este o pierdere de timp, sindicatele au rolul lor, sau poate cei care reprezintă sindicatele nu știu care este rolul lor. Atâta timp cât sindicatele vin și bagă nasul în problemele care nu au interes pentru ei. Ca să nu mai zic și că mulți din ei au ridicat probleme personale, nu de interes național. Bănuiesc că ministrul, când va lua o decizie sau se va face o propunere se va referi la problemele de interes național și nu individual. Am cunoștință că s-au discutat și probleme personale, nu naționale în cadrul ședințelor”, a mai spus reprezentantul fermierilor.
Sursa :http://agrointel.ro/71710/laurentiu-baciu-lapar-dupa-intalnirea-cu-ministrul-daea-multe-dintre-problemele-fermierilor-nu-necesita-bani-ci-se-rezolva-cu-bunavointa/
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde filip » 17 Ian 2017, 18:00

http://agrointel.ro/70417/apicultorii-r ... loc-in-ue/
2015..........35 000 tone de miere productie. :lol:
Si mai vreti Ajutor de MINIMIS? :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde filip » 17 Ian 2017, 18:12

Neafiliatul scrie:Părerea lui Laurențiu Baciu despre sindicate :
Sindicatele nu trebuie să se implice în problemele patronatelor

Potrivit liderului LAPAR, în cadrul discuțiilor s-au implicat și sindicatele în problema patronatelor, ba mai mult au fost discutate și probleme personale.

”Am înțeles că au fost invitați sindicate care s-au implicat în problemele patronatului. Este o pierdere de timp, sindicatele au rolul lor, sau poate cei care reprezintă sindicatele nu știu care este rolul lor. Atâta timp cât sindicatele vin și bagă nasul în problemele care nu au interes pentru ei. Ca să nu mai zic și că mulți din ei au ridicat probleme personale, nu de interes național. Bănuiesc că ministrul, când va lua o decizie sau se va face o propunere se va referi la problemele de interes național și nu individual. Am cunoștință că s-au discutat și probleme personale, nu naționale în cadrul ședințelor”, a mai spus reprezentantul fermierilor.
Sursa :http://agrointel.ro/71710/laurentiu-baciu-lapar-dupa-intalnirea-cu-ministrul-daea-multe-dintre-problemele-fermierilor-nu-necesita-bani-ci-se-rezolva-cu-bunavointa/

http://agrointel.ro/71680/obiectivul-as ... on-profit/
Uite o gluma buna !
Cum ne mai rugam noi de el sa remedieze unele aberatii din legi cand era in parlament.
Acum vine sa ne propuna un fel de gargara ori frectie la piciorul de lemn.
Apropos domnule Nini Sapunaru,de ce nu ai facut legi bune cand erai in parlament deputat?
Ce ti-e si cu oamenii astia politici tot timpul sunt defazati,ar face cand nu pot sa faca ……….. :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde thomas » 18 Ian 2017, 20:47

Este nevoie de o schimbare corect, dar dupa denumire, sindicatul se ocupa de cei angajati, nu de albine.. Apicultura romaneasca are nevoie de ajutor din partea guvernului in primul rand pentru as-i putea desface produsele la un pret corect si pentru a elimina de pe piata toti trisorii, falsificatorii si produsele straine de calitate inferioara. Cele de calitate superioara pot intra cu drag.
Nu am nimic cu nimeni, dar cand aud cuvantul sindicat, eu la asta ma gandesc, la protectia salariatului din domeniu si nu a meseriei in sine, sau a albinei. Ma gandesc ca o asociatie care sa concureze ACA sau o uniune nationala, ar fi mai de dorit decat un sindicat. Dar daca acest grup, isi va dovedi eficienta, insemna ca m-am inselat si merita sa facem parte din el.
Eu ma inscriu in orice organizatie care ma ajuta sa am piata de desfacere corecta si voi ajuta si eu organizatia prin contributia mea, de orice natura. Dar pana atunci, o astfel de organizatie eu nici macar nu intrezaresc in Romania. E bine ca sperati!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde MIHAI BALS » 22 Ian 2017, 00:30

proapi scrie:Domnilor, e de bine cand se infiinteaza ceva nou in sprijinul apicultorilor, asta e libertate...

Eu nu stiu de ce nu s-a mers pe SAN si se vrea pe SAR, sunt sindicate personale? poate nu am eu informatia, dar ceva se intampla, in fine.....

Faptul ca cei din conducerea sindicatului sunt apicultori veritabili, cred ca stiu f. bine ce au de facut...atentie la reprezentativitate...bazati-va pe oameni, cat mai multi si mai putin pe cuvantul vostru...ca altfel e un fel de alta frectie...

eu cred ca acolo(la B.) trebuie sa fim reprezentati de lideri cat mai vocali!
si slava domnului cred ca...macar in aceasta privinta...suntem de acord!
ca...unii viseaza leaderi,altii feti frumosi,altii scuipa seminte si-si dau cu parerea,nu ne duc la nimic constructiv.
hai sa vedem ceva,decat nimic!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 22 Ian 2017, 11:49

Supărare mare ! S-a enervat SAR-ul! De la 0ra 1 și 25 min . la ora 2 și 58 min.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde filip » 22 Ian 2017, 12:56

Esenta Sindicatului se regaseste la min 2 ,39 minute.
Impozitul in apicultura e ”foarte bine”.
Eu am mai scris ca urmatoarea miscare o sa fie impozitarea vanzarii mierii.
Puisoru o sa rezolve si asta.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde CATALIN » 23 Ian 2017, 20:59

zilele trecute a fost o discutie pe live-ul lui Pustiu,discutie in care domnul Adi (alt stupar)...tot gasea piedici acestui sindicat...domnul Puisoru ma nominalizat acolo cu o functie care la momentul asta nu exista dar despre care am discutat...in tot ceea ce vreau sa scriu aici nu doresc decat sa informez din cat ma duce pe mine capul, prieteni,colegii de breasla..deci...eticheta avem fiecare pusa toti cei care am vb macar odata ne-am facut o impresie unulde altul...ma deranjaza interventiile domnului Adi atat aici cat si in live-uri...stiu ca la inceputul carierei mele apicole il vizionam pe youtube ca fiind juristul din ardeal parca...cel care se chinuia sa faca ceva ce azi Puisoru incearca....mai stiu ca o grupare de aici de pe stuparitul discuta cu mult timp in urma despre un sindicat si era implicat si Adi in acea gupare...va nega stiu...ii sta in caracter...dar sa revenim la esenta discutiei....un sfat pe care l-am dat de la inceput...trebuie sa incercam...puterea o da majoritate....in Romania de ani de zile mentalitatea omului a ramas...(ce-o da DUMNEZEU)...SI eu asta incerc sa va explic...tre sa schimbam mentalitatea romanului....cat despre combinatii si inselaciuni...smecheri si rasuri..trebuie sa stiti ca datorita unor meseriasi din intuneric se intampla...atata timp cat ai capul pe umeri si gandesti niciodata nu vei putea fi pacalit...iar daca eu va trebui sa cotizez cu 12lei pe luna un an de zile pentru a descoperi perversitatea si minciuna unui intreg sindicat cu tot cea ce il reprezinta(presedinti...filiale...etc) o voi face...pentru mine ar fi nesemnificativi acesti bani.....pentru ei ar insemna disparitia de pe aceasta platforma din toate punctele de vedere...deciziava apartine fiecaruia....o seara placuta va doresc
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde un OM » 23 Ian 2017, 21:21

Nu sunt Gica contra, dar d-l Blaguescu a punctat cateva argumente, bune sau rele, dar argumente. D-l Puisoru a avut o retorica indoielnica, punctata la aproximativ 20 de cuvinte repetarea numelui sau, se mira ca il cheama asa, sau ii placea sa il auda? Inca nu m-am dumirit! In general un om care se retrage repede de la masa tratativelor nu arata a lupatator pentru o majoritate, oricare ar fi aceea!
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde MIHAI BALS » 23 Ian 2017, 21:41

filip scrie:Esenta Sindicatului se regaseste la min 2 ,39 minute.
Impozitul in apicultura e ”foarte bine”.
Eu am mai scris ca urmatoarea miscare o sa fie impozitarea vanzarii mierii.
Puisoru o sa rezolve si asta.

poate ca nu degeaba esti asa!
rautatea se transpune si in fizic!
asa ca...aveti grija!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori