Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde viorel55 » 25 Aug 2017, 20:53

Dragos2006 scrie:https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1453392551375325&set=a.1019705734744011.1073741828.100001137811591&type=3&theater

Ne spuneti si noua cum a fost ??
viorel55

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde kiloz » 26 Aug 2017, 06:43

Incepe sa pute cu agrostarul,si de miros pic mustele?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde teinegru64 » 26 Aug 2017, 08:21

Pe Kaufland, Penny, Lid... il doare cand albina mea polenizeaza un castravete.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Mesajde State » 26 Aug 2017, 10:34

O adevărată îmbulzeală la Brăila, mai ceva ca in '89 in piata Victoriei.
Sindicatul chiar își face treaba. A reușit să unească stuparii(7-8 câți erau acolo) într-un mod absolut fantastic. Nimeni nu se aștepta...
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State

Mesajde filip » 26 Aug 2017, 10:38

teinegru64 scrie:Pe Kaufland, Penny, Lid... il doare cand albina mea polenizeaza un castravete.

Si pe procesator il doare cand vand eu cu borcanul..............ramane mierea pe raft. :lol:
filip

Mesajde teinegru64 » 26 Aug 2017, 11:59

filip scrie:
teinegru64 scrie:Pe Kaufland, Penny, Lid... il doare cand albina mea polenizeaza un castravete.

Si pe procesator il doare cand vand eu cu borcanul..............ramane mierea pe raft. :lol:

Chiar ca il doare.A mai platit si postaci. :lol:
teinegru64

Mesajde teinegru64 » 26 Aug 2017, 13:10

Acum doi ani nu puteam sa dau o tona de miere fara carnet.Astazi daca duc 30 de kile.....
teinegru64

Mesajde filip » 11 Sep 2017, 16:25

filip

Mesajde jonny_it » 11 Sep 2017, 17:01

filip scrie:http://agrointel.ro/85462/subventie-pentru-apicultori-iata-ce-raspunde-ministerul-agriculturii/

In conditiile in care padurile de tei si salcam se reduc eu cred ca deja suntem cam multi, doar la rapita si floarea soarelui este loc, prea mult loc :) . Fara fonduri UE 2-3 ani si toata apicultura se adapteaza si se pune pe baze mai solide. Altfel o gramada de apicultori care asteapta pomana isi cauta alta meserie si cei care rezista se pot moderniza si pot creste numarul de familii. Sau sa se dea de la un anumit numar de familii in sus, familii, nu roi pe 4 rame.

Eu as mai face inca 200 dar pe vetrele mele salcamul si teiul este la limita daca mai fac altii, in pastoral am fost si a fost buluceala, o gramada cu 50-60 de familii(peste 100 in acte) cu placute pe ei. Eu extrageam si ei culegeau roii de prin copaci(apoi se uitau urat la mine ca am BK, dar pana la urma voiau si ei botci de pomana .. le-am dat ) :lol:

Cum sa avansam cand majoritatea cumpara mai mult sirop mai mult decat vand miere. Si sa nu dam vina pe vreme, ca nu a fost chiar atat de rau.
jonny_it

Mesajde filip » 11 Sep 2017, 17:41

jonny_it scrie:
filip scrie:http://agrointel.ro/85462/subventie-pentru-apicultori-iata-ce-raspunde-ministerul-agriculturii/

In conditiile in care padurile de tei si salcam se reduc eu cred ca deja suntem cam multi, doar la rapita si floarea soarelui este loc, prea mult loc :) . Fara fonduri UE 2-3 ani si toata apicultura se adapteaza si se pune pe baze mai solide. Altfel o gramada de apicultori care asteapta pomana isi cauta alta meserie si cei care rezista se pot moderniza si pot creste numarul de familii. Sau sa se dea de la un anumit numar de familii in sus, familii, nu roi pe 4 rame.

Eu as mai face inca 200 dar pe vetrele mele salcamul si teiul este la limita daca mai fac altii, in pastoral am fost si a fost buluceala, o gramada cu 50-60 de familii(peste 100 in acte) cu placute pe ei. Eu extrageam si ei culegeau roii de prin copaci(apoi se uitau urat la mine ca am BK, dar pana la urma voiau si ei botci de pomana .. le-am dat ) :lol:

Cum sa avansam cand majoritatea cumpara mai mult sirop mai mult decat vand miere. Si sa nu dam vina pe vreme, ca nu a fost chiar atat de rau.

Multi din apicultorii care vindeau in piata miere au renuntat,datorita taxelor si birocratiei.Clientii ii cauta acasa.
In curand o sa ramana doar apicultorii seriosi care reusesc sa valorifice mierea la preturi rezonabile.
Acestia o sa supravietuiasca si fara subventie si birocratia actelor......
filip

Mesajde Shrek » 11 Sep 2017, 17:46

..............[/quote]
Un mod tipic corporatist sau globalist de a vedea mersul apicultorii. Tot respectul pentru cei care au reusit sa faca din această ocupație o afacere de succes, dar asta nu trebuie sa însemne distrugerea din fasa a celor ce doresc sa incerce ori, mai grav, a celor care doresc ca acest hobby nobil sa ii relaxeze si care ,întâmplător, locuiesc in zona melifera, abia acum " descoperită ".Poate cei care pastoresc sute de familii, ar putea sa discute si cu apicultorii locali si , in masura in care dialogul este posibil, sa nu se umfle in mod inutil încărcătură de stupi. Ma refer in special la localnicii din zona masivelor de tei si salcam , ori a parcurilor răzlețe. Altfel, lucrurile pot scapa de sub control si nu trebuie sa ai o imginatie bogata sa vizualizezi consecințele punerii unor adapatori contaminate puternic cu antibiotic, ori sa duci la oha, cativa stupi cu LA ori LE in zona.
Shrek

Mesajde jonny_it » 11 Sep 2017, 17:58

Shrek scrie:..............
Un mod tipic corporatist sau globalist de a vedea mersul apicultorii. Tot respectul pentru cei care au reusit sa faca din această ocupație o afacere de succes, dar asta nu trebuie sa însemne distrugerea din fasa a celor ce doresc sa incerce ori, mai grav, a celor care doresc ca acest hobby nobil sa ii relaxeze si care ,întâmplător, locuiesc in zona melifera, abia acum " descoperită ".Poate cei care pastoresc sute de familii, ar putea sa discute si cu apicultorii locali si , in masura in care dialogul este posibil, sa nu se umfle in mod inutil încărcătură de stupi. Ma refer in special la localnicii din zona masivelor de tei si salcam , ori a parcurilor răzlețe. Altfel, lucrurile pot scapa de sub control si nu trebuie sa ai o imginatie bogata sa vizualizezi consecințele punerii unor adapatori contaminate puternic cu antibiotic, ori sa duci la oha, cativa stupi cu LA ori LE in zona.

Cei care sunt cu hobby rezista si fara subventii si fonduri europene, ca doar o fac din placere si au o alta ocupatie din care isi castiga existenta.
Eu cand am cumparat 350 de lazi nu erau fonduri UE, si uite ca m-am descurcat, 100% sunt bani reinvestiti.

Apicultorii locali de obicei nu privesc cu ochi buni pe cei care vin din alte zone, si poate ca au si dreptate. Pai daca X si Y au cate 30 de familii si salcamul langa sat de ce sa vina Jonny sau si mai rau Lucian Avram sau Ioan Guist langa padure? :lol:

Loca exista in 99% din stupinele din tara, nu aduci nimic nou. :)
jonny_it

Mesajde filip » 11 Sep 2017, 18:18

Ce LA ori LE importam niste gandaci si se rezolva cu supraaglomeratia.
https://www.youtube.com/watch?v=uZ64SQXnOcA
Vezi minutul 5,30.
filip

Mesajde jonny_it » 11 Sep 2017, 18:44

filip scrie:Ce LA ori LE importam niste gandaci si se rezolva cu supraaglomeratia.
Vezi minutul 5,30.

Gandacii aia intra in solul din fata stupilor. Daca muti stupii si nu iernezi 2 ani la rand pe aceeasi vatra scapi partial de ei. Asa fac francezii.
jonny_it

Mesajde filip » 11 Sep 2017, 18:51

jonny_it scrie:
filip scrie:Ce LA ori LE importam niste gandaci si se rezolva cu supraaglomeratia.
Vezi minutul 5,30.

Gandacii aia intra in solul din fata stupilor. Daca muti stupii si nu iernezi 2 ani la rand pe aceeasi vatra scapi partial de ei. Asa fac francezii.

Da,dar gandacul cica zboara vre-o 10 KM :oops:
http://www.ansvsa.ro/download/ghiduri_- ... ulidae.pdf
filip

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI