Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde teinegru64 » 09 Sep 2015, 20:28

Dragos2006 scrie:
paul scrie: 1 Ce legatura are asociatia cu statutul meu sau al tau ?
2 ... la barza chioara Dumnezeu ii face cuib !


1) pai are o mare legatura , acolo faptul ca esti mare personalitate pe forumul stuparitul nu valoreaza doua parale . Acolo trebuie sa fii apicultor de forta sau sa fii pe langa un apicultor de calibru. Acolo este lumea reala , apicultura reala , nu abureala de forum.
2) ii face cuib dar pe ... stâlp...

Poate la clone....la postaci le face barca. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde cristian bh » 09 Sep 2015, 22:00

Dragos2006 scrie:O asociatie se conduce dupa un statut. Cunosc asociatii care nu primesc membri noi decat la recomandarea unui membru vechi. In clipa in care nu respecti statutul esti exclus.
In cazul de fata nu a avut cine sa garanteze pentru Paul . Nu poti intra cu forta in casa nimanui.

PS, accesul intr-o forma asociativa nu este la fel cu accesul pe un forum apicol.


I-auzi,...bai romane,......zici ca acolo e un fel de ,.......adunatura mistic-o ,..semita,...
cu iz filantropic! :oops:
Da ,orice asociatie are un statut,dar si asta e infiinrtat printr-o judecatorie!
cata vreme,ca acte necesare oficial ai nevoie de una asociatie,ce spune domnul cu gentutza e aruncata la misto.
paul,...crezi ca aia sunt niste naivi?cand ai deschis usa stiu ei ce te doare fara sa spui nimic!
data viitoare fa o cerere scrisa si vezi ce raspuns iti da ,apoi exista next step,...
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde paul » 10 Sep 2015, 00:37

cristian bh scrie:paul,...crezi ca aia sunt niste naivi?cand ai deschis usa stiu ei ce te doare fara sa spui nimic!
data viitoare fa o cerere scrisa si vezi ce raspuns iti da ,apoi exista next step,...

Asa si ??? Ce era in neregula in faptul ca mi-as fi dorit sa ma inscriu in asociatia aia a lor cu intentia probabila de a accesa un pna ? :shock: Dadeau din buzunarul lor ? :shock:
Dragoshelu are dreptate ... nu poti intra cu forta in casa nimanui ! Nu fac nici o cerere. Sa fie sanatosi cu tot cu asociatia lor.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde mellis » 10 Sep 2015, 00:43

[quote="paul"][
Ieri, ma intreba candid cineva ..." de ce nu te ajuta Dragos cu asociatia ca sunteti prieteni" ???
/quote]
Paul, pt Dragoș ești dusman, vezi semnătură lui si bucuria pentru fiecare "stupar răpus"..
Asta spune multe...vorba unei bune prietene de pe forum, cata răutate exista in tara aceasta.(lume)..
De ce să-ți facă un bine, tu trebuie sa asiști la succes, nu invers. Este loc pentru toți, dar nu mai avem calitatea umana..
O sa găsești o asociație sănătoasă, cele comuniste se îneacă incet in propriul borș...
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde paul » 10 Sep 2015, 01:08

mellis scrie:
paul scrie:[
Ieri, ma intreba candid cineva ..." de ce nu te ajuta Dragos cu asociatia ca sunteti prieteni" ???
/quote]

Intrebarea corecta a fost ... de ce nu te ajuta Dragos sa te inscrii in asociatia la care-i el ? Ca, mi s-a parut ca sunteti prieteni ! Cred ca asa a fost, daca am retinut eu bine. ;)
Ideea-i ca Dragos n-are nici o obligatie sa ma ajute pe mine. Inafara de faptul ca ne-am mai intepat pe forumuri n-avem nici un fel de relatie.
Pan la urma stii care-i faza ... asa cum n-am accesat nicio masura pana acum, niciun pna, n-o sa se intample nimic daca n-o sa accesez nici de acum inainte. Si apropos de ...prieteni (aia care sar sa-ti dea o mana de ajutor), degetele de la o mana sunt prea multe pentru ai numara pe cei care s-au oferit sa ma lamureasca in legatura cu pna-ul asta. Ma refer la cei de pe forumul asta ! ;) Iar celor care au facut-o le multumesc din suflet si-i asigur ca pot conta pe mine oricand ar avea vreo nevoie si as putea sa-i ajut ! M-as simti mai mult decat onorat sa-i pot ajuta vreodata ! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde cristian bh » 10 Sep 2015, 10:49

paul scrie:
cristian bh scrie:paul,...crezi ca aia sunt niste naivi?cand ai deschis usa stiu ei ce te doare fara sa spui nimic!
data viitoare fa o cerere scrisa si vezi ce raspuns iti da ,apoi exista next step,...

Asa si ??? Ce era in neregula in faptul ca mi-as fi dorit sa ma inscriu in asociatia aia a lor cu intentia probabila de a accesa un pna ? :shock: Dadeau din buzunarul lor ? :shock:
Dragoshelu are dreptate ... nu poti intra cu forta in casa nimanui ! Nu fac nici o cerere. Sa fie sanatosi cu tot cu asociatia lor.

Tocmai asta voiam sa scot in evidenta!
In baza legii sunt reglementate statutele acestor asociatii!Nu ca li se scoala ca sa primeasca pe cine vor,Exisa si optiunea de a fi obligati de o instanta pt lucrul acesta!
chestiili astea la oha,,,,cu apicultori adevarati,,,,, probabil le discuta unii din ei cand se intalnesc la un flacon de vin,asa sa treaca timpul! :(
NU e treaba nimanui cati stupi ai,.....cati doresti sa ai,ce vrei sa accesezi ,sau nu!
Tactica lor,si a celor ce misuna prinprejurul lor in ideea ca au prins buricul pamantului de picior,izvoraste din tehnicile de sugere a tot ce se putea suge ,bine puse la punct in seratele de sorginte portocalie!
Si nu doar in domeniul apicol,ci in tot ce se putea accesa!
Crede-ma ca nu vorbesc din citite precum tudorel,.....de vreo trei saptamani ce am stat trei ore in oradea la DNA,......tot pe chestiuni de fonduri,asociatie,...primarie! :P
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde paul » 13 Sep 2015, 18:18

alt stupar scrie:Da” un search pe apia.org de ce nu dai talicâ ?
Ia vezi ce frumos iti deschide o lista cu toate asociațiile ”pe ramura” !

Am dat search-uri de mi s-au blocat tastele !
Inafara de asociatii pe capre n-am gasit nimic !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde alt stupar » 14 Sep 2015, 10:48

na bine...
Asa-ti trebuie... bing-ul returneaza naspha :twisted:

Ia si cotizeaza la care vrei, abia asteapta "prospatura" :lol: :
http://www.madr.ro/programul-national-a ... icole.html
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde paul » 14 Sep 2015, 11:14

alt stupar scrie:na bine...
Asa-ti trebuie... bing-ul returneaza naspha :twisted:

Ia si cotizeaza la care vrei, abia asteapta "prospatura" :lol: :
http://www.madr.ro/programul-national-a ... icole.html

Asta ... am vazut-o ! ;)
N-am vazut nimic pe Suceava !
Deh, aicea se agata harta-n cui si se pare ca nu prea exista apetenta pentru ... asocieri ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde jon baz » 12 Feb 2016, 20:46

alt stupar scrie:Ia si cotizeaza la care vrei, abia asteapta "prospatura" :lol: :

Intreb si eu: asociatia ma poate ajuta sa-mi vand mierea, sa vand albine daca am de vanzare, sa ma ajute sa-mi valorific produsele obtinute de pe urma muncii mele? Membrii unei asociatii prin liderul/ liderii desemnati pot negocia pretul mierii cu cei care cumpara en-gros, sau la capitolul asta fiecare se descurca cum poate?
Si pt Paul: te-ai inscris undeva? Respect!!!
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde geangu » 12 Feb 2016, 21:21

Unele achiitioneaza chair ele mierea sau apeleaza la alti procesatori.oricum se vor desfiinta , cauta o cooperativa
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde jon baz » 12 Feb 2016, 22:43

In Romania pretul mierii este negociat prin asociatii / cooperative cu procesatorii sau oamenii vand fiecare cum poate? De cumparat vad ca se cauta, dar se ofera niste preturi mici in comparatie cu preturile de pe raft. Am intrebat vara asta la ..... nu mai zic, magazin apicol in suceava:
- Achizitionati miere?
- Daaaaaaaaa..... de care?
- Poliflora......cat platiti?
-8- 9 lei, asa plateste bucurestiul........ Iar ei vindeau miere poliflora.... 30 lei kg....
De asta intreb: este posibil ca sa se poata negocia un pret al mierii ca sa castige si cel care munceste?
Daca eu merg la ei si inteb " achizitionati........" - e una, nu vand eu, vinde vecinul, daca se negociaza in grup, prin REPREZENTANTI, - sindicat, asociatii, cooperative sau orice altceva......... e cu totul alta. Totusi ma gandesc ca si cei care cumpara en gros au contracte de onorat, magazine de aprovizionat........
Stie cineva ceva de negocierea pretului mierii la nivel national, un sindicat, un grup... CINEVA CARE SA FIE MANDATAT DE APICULTORI SA FACA ASTA?
E POSIBIL CA APICULTORII ROMANI SA FACA UNITATE SI SA NU SE MAI LASE LA MANA CELOR CARE "OFERA" PRETUL????
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde lucky5strike » 12 Feb 2016, 23:26

Pai, o asociatie poate sa centralizeze cantitatea de miere scoasa spre valorificare de membri si sa negocieze cu achizitorul un contract favorabil care sa stipuleze un pret, un termen si alte conditii de-o parte si de alta. :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde jon baz » 13 Feb 2016, 00:15

lucky5strike scrie:Pai, o asociatie poate sa centralizeze cantitatea de miere scoasa spre valorificare de membri si sa negocieze cu achizitorul un contract favorabil care sa stipuleze un pret, un termen si alte conditii de-o parte si de alta. :roll:

Asta e bine, eu intreb pt ca nu stiu avantajele unui membru de asociatie,iar pe partea cealalta cu 16 stupi..... nu zic prea multe, tac si ascult pe cei mai mari.... :D . Insa mare parte dintre dumneavoastra practicati apicultura profesionista, investiti bani multi in pastoral, camioane, motorina, oameni platiti, zahar, tratamente...., obtineti tone de miere pe munca cinstita, nu credeti ca ar fi mai bine sa formati un sindicat/ asociatie la nivel national care sa reprezinte interesele tuturor?
Spunea cineva pe forum (dar nu mai stiu in care topic) ca In Spania (cred ca spania, daca am retinut eu bine), niciun apicultor nu vinde nicio picatura de miere pana ce nu se negociaza pretul la nivel national.
Poate nu stiu eu, la noi se intampla asa ceva?
Personal, eu m-as extinde, insa imi pun problema in felul urmator: Obtin, sa spunem, o tona de miere. Cui o vand si la ce pret?
De asta zic, as prefera o organizatie puternica, unita, cu personalitate juridica mandatata si sustinuta de noi, apicultorii, cu reprezentanti capabili sa negocieze in interesul nostru, d-voastra care sunteti mai mari si mai vechi in breasla.....Exista asa ceva la noi?
Eu personal am fost socat de postarea lui Paul in care spune ca i-a fost refuzata inscrierea in asociatie......
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde geangu » 13 Feb 2016, 03:28

Oare de ce l-au refuzat?! In romania sunt zeci de mii de membrii si au fost primiti toti.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde Ana Toma » 02 Ian 2017, 13:37

Sănătate si la mulți ani!
Caut asociație,cooperativa in țara sau afara.Nu mă interesează Adeverințe pentru Pna sau fonduri.
Produc 6-8 tone de miere pe an,si doresc o valorificare la un preț mai bun.Sunt dispus sa vin cu un aport financiar de 10 000 €.
Ana Toma
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Ian 2017, 13:24

Anterior

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori