Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde paul » 09 Sep 2015, 02:29

cristi_vidican scrie:Paul,
Acum văd că tu de fapt ai probleme cu „stupii”
Cu nr lor...
Ciudat rău ...
Dar ACA, ce are?
Am avut de-a face cu cei din Bihor și, chiar dacă nu-s membru la ei, m-au tratat frumos.
P.S. Le promiți și tu că la anu faci 50.
oricum, PNA vei putea accesa pt la anu

De ce zici Cristi ???
Ce probleme am cu stupii ??? :o Sau mai exact cu nr. lor ??? :o
Poate n-ai inteles exact ... am 31 unitati biologice si m-am dus si eu ca taranul sa le inscriu la asociatie. N-am pomenit nimic de ... PNA. Exista vreo dispozitie legala care interzice celor care au sub 50 de unitati biologice sa se inscrie in asociatie ??? Adica , m-am dus sa le platesc 1-2 lei/ unitate biologica ... moca ! Nu le-am cerut nimic, ba din contra ... le-am oferit ! Despre ce vorbim ??? :o
Ca tatonez treaba cu PNA-ul este strict treaba mea ! Poate o sa vreau sa-l accesez la anul sau ... poate nu, asa cum n-am facut-o nici pana acum. Repet ... n-am pomenit nimic de PNA sau de alte minuni, el n-avea de unde sa stie ce intentionez. Am spus doar ... am un nr. de unitati biologice si as vrea si eu sa ma inscriu in asociatia dumneavoastra. Atat !
Ti se pare in regula ???
LE ... despre ACA n-am nici o parere (nu de alta, dar, se pare ca ramane singura alternativa :( ) !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde cristi_vidican » 09 Sep 2015, 08:28

Paul,
Trebuia să mergi cu cineva.
Nu înțeleg decizia lor de anu primi sub 50 de stupi.
E clar că e legat de PNA, adică nu-i primesc pe cei care nu pot accesa PNA.
Deci, trebuia să zici că vrei PNA.

Diplomă că ai absolvit cursul apicol ai?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde Dragos2006 » 09 Sep 2015, 10:23

O asociatie se conduce dupa un statut. Cunosc asociatii care nu primesc membri noi decat la recomandarea unui membru vechi. In clipa in care nu respecti statutul esti exclus.
In cazul de fata nu a avut cine sa garanteze pentru Paul . Nu poti intra cu forta in casa nimanui.

PS, accesul intr-o forma asociativa nu este la fel cu accesul pe un forum apicol.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde cristi_vidican » 09 Sep 2015, 11:06

Dragoș,
nu faci tu un bine omenirii și pui o vorbă pentru primirea lui Paul în Asociația respectivă?
Măcar și de a nu-l vedea membru ACA.
Garantez că anu viitor va avea 50 de stupi.

P.S. În anumite cercuri universitare din USA, recomandarea contează mai mult decât diplomele și notele anterioare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde Dragos2006 » 09 Sep 2015, 11:22

De principiu nu dau recomandari , daca mai tarziu se ajunge la vreo neintelegere normal ca eu voi fi vinovat. Daca Paul se supara pe asociatie eu sunt vinovat pt. ca l-am bagat acolo. Daca asociatia se supara pe el tot eu sunt vinovat pt. ca l-am recomandat. Asa ca ce-si face omul cu mana lui e sfant.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde cristi_vidican » 09 Sep 2015, 11:31

Dragos2006 scrie:De principiu nu dau recomandari , daca mai tarziu se ajunge la vreo neintelegere normal ca eu voi fi vinovat. Daca Paul se supara pe asociatie eu sunt vinovat pt. ca l-am bagat acolo. Daca asociatia se supara pe el tot eu sunt vinovat pt. ca l-am recomandat. Asa ca ce-si face omul cu mana lui e sfant.

Nici chiar pentru Paul?
Paul e omul care atunci când a hotărât că pleacă și nu mai scrie pe Stupăritul,
o mulțime l-a chemat înapoi.
Dacă nu mă înșel, și tu te-ai băgat în seamă atunci
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde Dragos2006 » 09 Sep 2015, 11:35

Forumul e o chestie virtuala pe cand asociatia o treaba reala cu implicatii serioase.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde paul » 09 Sep 2015, 13:16

Dragos2006 scrie:Forumul e o chestie virtuala ....

Si care distorsioneaza de cele mai multe ori mesajul ! ;)
Ieri, ma intreba candid cineva ..." de ce nu te ajuta Dragos cu asociatia ca sunteti prieteni" ??? :shock: :shock: :shock:
Realizezi tu cam in ce hal se distorsioneaza mesajul ?
Persoana respectiva nu stie ca Dragoshelu n-are prieteni ci doar ... interese ! :oops:
@ Cristi Vidican, multumesc frumos pentru lobby.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde Dragos2006 » 09 Sep 2015, 13:22

Paule , in viata prietenii se numara pe degetele de la maini , restul sunt cunostinte mai apropiate sau mai departate.
Toti pe lumea asta avem interese iar cand interesele a doi sau mai multi indivizi coincid apar legaturi personale care pot merge pana la prietenie.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde paul » 09 Sep 2015, 13:40

Dragos2006 scrie:Paule , in viata prietenii se numara pe degetele de la maini , restul sunt cunostinte mai apropiate sau mai departate.
Toti pe lumea asta avem interese iar cand interesele a doi sau mai multi indivizi coincid apar legaturi personale care pot merge pana la prietenie.

Inteleg !
La tine amicitia sau prietenia = INTERES ! :oops:
La mine-i ... altfel ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde modigliani » 09 Sep 2015, 13:46

Dragos2006 scrie: Asa ca ce-si face omul cu mana lui e sfant.


Si atunci gresesc daca afirm ca toata tavaleala de ti-am tras-o io p-acilea ar trebui sa-ti fie icoana ?
Nu de alta , dar ti-ai facut-o cu propria-ti manuta !

Spune-mi , te rog , ..... ai ajuns cumva la nivelul la care deja crezi in mine ? Sau mai lucram putin la asta ? Pentru ca - vrei , nu vrei - relatia noastra asa va sfarsi . Iti voi deveni religie !
modigliani
 

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde Dragos2006 » 09 Sep 2015, 15:17

paul scrie:Inteleg !
La tine amicitia sau prietenia = INTERES ! :oops:
La mine-i ... altfel ! ;)


Normal ca este altfel , tu lucrezi la patron iar eu imi sunt propriul patron. Tu mergi la munca cu transportul public , eu merg cu masina proprie. Eu maine daca nu vrea sa muncesc nu muncesc banul tot intra in cont, tu daca maine nu vrei sa muncesti te da patronul afara.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde paul » 09 Sep 2015, 15:33

Dragos2006 scrie:
paul scrie:Inteleg !
La tine amicitia sau prietenia = INTERES ! :oops:
La mine-i ... altfel ! ;)


Normal ca este altfel , tu lucrezi la patron iar eu imi sunt propriul patron. Tu mergi la munca cu transportul public , eu merg cu masina proprie. Eu maine daca nu vrea sa muncesc nu muncesc banul tot intra in cont, tu daca maine nu vrei sa muncesti te da patronul afara.

Dragoshelu ... iti place sa bati campii .
Ce legatura are asociatia cu statutul meu sau al tau ?
Sa tii minte una buna de la mine ... la barza chioara Dumnezeu ii face cuib ! Tie ti-a facut cu varf si indesat ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde Dragos2006 » 09 Sep 2015, 15:48

paul scrie: 1 Ce legatura are asociatia cu statutul meu sau al tau ?
2 ... la barza chioara Dumnezeu ii face cuib !


1) pai are o mare legatura , acolo faptul ca esti mare personalitate pe forumul stuparitul nu valoreaza doua parale . Acolo trebuie sa fii apicultor de forta sau sa fii pe langa un apicultor de calibru. Acolo este lumea reala , apicultura reala , nu abureala de forum.
2) ii face cuib dar pe ... stâlp...
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde paul » 09 Sep 2015, 15:55

Dragos2006 scrie:
paul scrie: 1 Ce legatura are asociatia cu statutul meu sau al tau ?
2 ... la barza chioara Dumnezeu ii face cuib !


1) pai are o mare legatura , acolo faptul ca esti mare personalitate pe forumul stuparitul nu valoreaza doua parale . Acolo trebuie sa fii apicultor de forta sau sa fii pe langa un apicultor de calibru. Acolo este lumea reala , apicultura reala , nu abureala de forum.
2) ii face cuib dar pe ... stâlp...

Aha ...
1- inteleg ca toti care-s inscrisi intr-o alta asociatie inafara de ACA sunt apicultori de calibru sau plimba mapa unui apicultor de calibru (asa cum i-o plimbi tu lui Valter) ! :o Mai sa fie ...
2- asta-i cugetata ... adanc !Chiar din put scoasa ... :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde Dragos2006 » 09 Sep 2015, 16:28

La punctul 1 chiar ai dreptate . La aca toti apicultorii sunt la gramada , acolo un apicultor valoros nu putea sa fie in fața din cauza celor cu putini stupi si usor de manipulat de anumite persoane care stapanesc asociatia respectiva. La Suceava e un caz special , pur si simplu filiala aca nu mai are membri , doar cativa amatori.
La urma urmei te poti inscrie in orice asociatie sau cooperativa de pe teritoriul Romaniei cu conditia sa fii primit. Daca nu ma insel candva s-a dorit infiintarea unui asociatii a celor de pe stuparitul , poate te implici si tu.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori