Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Caut Asociatie Apicola

Mesajde mariusivanov » 29 Sep 2011, 23:43

Tanar apicultor caut una bucata Asociatie Apicultori pentru a ma inscrie. Va rog sa-mi dati sugestii daca cunoasteti o asociatie care stie sa-si trateze omeneste membrii, care ii consileaza, le sustine drepturile. Ce doreste aceasta asociatie in schimb de la membrii sai?
“Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile.” (Darwin)
Avatar utilizator
mariusivanov
 
Mesaje: 23
Membru din: 29 Sep 2011, 15:21
Localitate: Slatina

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde Galofornia » 03 Ian 2012, 03:46

mariusivanov scrie:Tanar apicultor caut una bucata Asociatie Apicultori pentru a ma inscrie. Va rog sa-mi dati sugestii daca cunoasteti o asociatie care stie sa-si trateze omeneste membrii, care ii consileaza, le sustine drepturile. Ce doreste aceasta asociatie in schimb de la membrii sai?

UP

QUOTEez si eu la aceeasi intrebare! Raspuns va rog!
Avatar utilizator
Galofornia
 
Mesaje: 44
Membru din: 03 Ian 2012, 02:32
Localitate: Botosani (Tudor Vladimirescu)

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde apilia » 05 Ian 2012, 23:51

buna ziua
o sa va scriu cateva cuvinte despre asociatia noastra (daca moderatorii considera ca voi scrie ceva impotriva regulamentului, rog sa stearga postul si sa ma scuze)
1. date despre asociatie:
http://www.lumeaapicola.com/reviste/decembrie-2011
pagina 11
2. conditiile de asociere :
cerere tip
fara taxa de inscriere
cotizatia 0,50 lei/familie/an
3. scopul sau obiectul de activitate al acestei asociatii
atragerea de bani in special prin PNA dar, tinand cont ca o sa ne transformam si in grup de producatori, o sa primim bani si prin FEADR, masura 142 (vedeti site-ul APDRP-ului)
4. rezultate
pana acuma, asociatia a incasat bani de la PNA dar unii membrii (individual) au castigat si proiecte gen masura 112 sau 141
suntem in discutii cu un importator de medicamente si cu unul din cei mai mari achizitori de miere din romania ca toti membrii nostrii sa primeasca medicamente antivarooa gratis anul acesta (fara sa fie obligati sa vanda productia lor), urmand ca dansii sa isi recupereze banii prin PNA
proiectele pt PNA se fac eu benevol de catre asociatie, fiecare isi gaseste de unde vrea sa-si cumpere mancare, sau lazi, sau material biologic, noi nu ne punem nici un comision. omul doar sa ne trimita factura. nici macar nu verificam faptic daca el chiar a facut achizitia (ne bazam pe buna credinta a acestuia).
deja am si facut cererea la OARZ pt numere de stupi. noi o sa cautam cel mai ieftin furnizor de placute dar nu o sa impunem nimanui nimica. daca vrea, fiecare poate sa le faca fiecare acasa (doar sa respecte cerintele legii). noi o sa le transmitem in cazul acesta plaja de numere atribuite
anul trecut am avut cca 60 membrii. ABSOLUT TOTI au beneficiat de subventii prin PNA
adrian berari
0751.876314
0723.001969
apilia
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Noi 2011, 12:38
Localitate: arad

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde proapis13 » 06 Ian 2012, 00:07

apilia scrie:suntem in discutii cu un importator de medicamente si cu unul din cei mai mari achizitori de miere din romania ca toti membrii nostrii sa primeasca medicamente antivarooa gratis anul acesta (fara sa fie obligati sa vanda productia lor), urmand ca dansii sa isi recupereze banii prin PNA
proiectele pt PNA se fac eu benevol de catre asociatie, fiecare isi gaseste de unde vrea sa-si cumpere mancare, sau lazi, sau material biologic, noi nu ne punem nici un comision. omul doar sa ne trimita factura. nici macar nu verificam faptic daca el chiar a facut achizitia (ne bazam pe buna credinta a acestuia).
deja am si facut cererea la OARZ pt numere de stupi. noi o sa cautam cel mai ieftin furnizor de placute dar nu o sa impunem nimanui nimica. daca vrea, fiecare poate sa le faca fiecare acasa (doar sa respecte cerintele legii). noi o sa le transmitem in cazul acesta plaja de numere atribuite
anul trecut am avut cca 60 membrii. ABSOLUT TOTI au beneficiat de subventii prin PNA

1.Medicamentele de import nu se baga la subventie
2.daca dansii primesc ,,medicamentele'' antivaroa gratis cum recupereaza banii prin PNA :?
3.cu factura trimisa e grele daca achizitia nu e facuta prin asociatie
4.,,nici macar nu verificam faptic daca el chiar a facut achizitia (ne bazam pe buna credinta a acestuia)''. - ASTA NU SE SCRIE
5.,,fiecare poate sa le faca fiecare acasa'' - ordinul 119.25 05 2011 la art 5 stipuleaza ca asociatia inmaneaza placutele de identificare
6.puneti si voi pe cineva care stie legislatie cat de cat sa va reprezinte interesele pe forum
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde Galofornia » 06 Ian 2012, 00:19

In sfarsit un raspuns. Multumesc, insa as dori sa stiu ce inseamna acel PNA si celelalte prescurtari.
Alex
Avatar utilizator
Galofornia
 
Mesaje: 44
Membru din: 03 Ian 2012, 02:32
Localitate: Botosani (Tudor Vladimirescu)

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde paul » 06 Ian 2012, 00:21

Mai Proapis ... eu stiu ca stiu ca tu ai o asociatie apicola . Pot sa ma inscriu in asociatia ta ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde proapis13 » 06 Ian 2012, 00:25

paul scrie:Mai Proapis ... eu stiu ca stiu ca tu ai o asociatie apicola . Pot sa ma inscriu in asociatia ta ???

Asociatia PRO APIS NU este asociatia mea :!:
Oricine se poate inscrie in Asociatie,eu sunt doar un simplu membru
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde paul » 06 Ian 2012, 00:28

proapis13 scrie:
paul scrie:Mai Proapis ... eu stiu ca stiu ca tu ai o asociatie apicola . Pot sa ma inscriu in asociatia ta ???

Asociatia PRO APIS NU este asociatia mea :!:
Oricine se poate inscrie in Asociatie,eu sunt doar un simplu membru
salve :D

N-am facut ... nici o afacere !!! :evil: :evil: :evil:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde proapis13 » 06 Ian 2012, 00:28

Galofornia scrie:In sfarsit un raspuns. Multumesc, insa as dori sa stiu ce inseamna acel PNA si celelalte prescurtari.
Alex

Dupa ce citesti aici o sa te edifici
salve :D
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=d ... FV_gahLabg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde proapis13 » 06 Ian 2012, 00:30

paul scrie:N-am facut ... nici o afacere !!! :evil: :evil: :evil:

Pai ce afacere faceai daca era Asociatia mea :roll:
salve :)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde Galofornia » 06 Ian 2012, 00:42

proapis si ceilalti, de ce o asa intarziere pt a raspunde la o cerere facuta in septembrie 2011?
Avatar utilizator
Galofornia
 
Mesaje: 44
Membru din: 03 Ian 2012, 02:32
Localitate: Botosani (Tudor Vladimirescu)

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde apilia » 06 Ian 2012, 00:45

proapis13 scrie:
apilia scrie:suntem in discutii cu un importator de medicamente si cu unul din cei mai mari achizitori de miere din romania ca toti membrii nostrii sa primeasca medicamente antivarooa gratis anul acesta (fara sa fie obligati sa vanda productia lor), urmand ca dansii sa isi recupereze banii prin PNA
proiectele pt PNA se fac eu benevol de catre asociatie, fiecare isi gaseste de unde vrea sa-si cumpere mancare, sau lazi, sau material biologic, noi nu ne punem nici un comision. omul doar sa ne trimita factura. nici macar nu verificam faptic daca el chiar a facut achizitia (ne bazam pe buna credinta a acestuia).
deja am si facut cererea la OARZ pt numere de stupi. noi o sa cautam cel mai ieftin furnizor de placute dar nu o sa impunem nimanui nimica. daca vrea, fiecare poate sa le faca fiecare acasa (doar sa respecte cerintele legii). noi o sa le transmitem in cazul acesta plaja de numere atribuite
anul trecut am avut cca 60 membrii. ABSOLUT TOTI au beneficiat de subventii prin PNA

1.Medicamentele de import nu se baga la subventie
2.daca dansii primesc ,,medicamentele'' antivaroa gratis cum recupereaza banii prin PNA :?
3.cu factura trimisa e grele daca achizitia nu e facuta prin asociatie
4.,,nici macar nu verificam faptic daca el chiar a facut achizitia (ne bazam pe buna credinta a acestuia)''. - ASTA NU SE SCRIE
5.,,fiecare poate sa le faca fiecare acasa'' - ordinul 119.25 05 2011 la art 5 stipuleaza ca asociatia inmaneaza placutele de identificare
6.puneti si voi pe cineva care stie legislatie cat de cat sa va reprezinte interesele pe forum
salve :D

1. bee-vital, apilifevar, bayvarol, apiguarg, toate sunt din import. doar varachetul si mavrirolul se fac la noi, din cate stiu eu
2. procedura e simpla: ei crediteaza asociatia, asociatia plateste medicamentele, le distribuie gratuit membrilor, iar apoi prin PNA (programul national apicol) asociatia primeste banii pe care-i restituie. foarte corect, foarte legal. s-a mai facut si se va mai face.
3. nu e deloc greu. si anul trecut 2011 am avut membrii din mai multe colturi ale tarii. posta e ieftina.
4. nu se srie dar asta e realitatea. care asociatie din tara verifica fizic achizitia de matci, de exemplu? APIA face controale prin sondaj (la 3% din membrii din cate stiu eu) iar daca apicultorul minte, el nu va lua subventia, deci pierderea va fi a lui. asociatia pierde doar in imagine :(
5. asociatia intr-adevar le "inmaneaza". dar daca d-voastra aveti posibilitatea sa le faceti conform legii, de ce sa le mai cumparati de la altcineva? e exact ca un caz avut anul trecut cand un dealer de medicamente (nu de cel care vorbeam in postarea de mai sus) a vandut asociatiei medicamentul (avea autorizatie pt el), iar medicamentul a ajuns tot la el. cei de la APIA au strambat un pic din nas, dar pana la urma au constatat legalitatea operatiunii
6. aici prefer sa nu raspund
adrian berari
0751.876314
0723.001969
apilia
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Noi 2011, 12:38
Localitate: arad

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde proapis13 » 06 Ian 2012, 00:47

Galofornia scrie:proapis si ceilalti, de ce o asa intarziere pt a raspunde la o cerere facuta in septembrie 2011?

Daca citeai cu atentie eu l-am interpelat pe apilia,i-am raspuns lui Paul si tie
Daca era mai aproape de una dintre filialele Asociatiei PRO APIS il trimiteam acolo
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde popik50 » 09 Ian 2012, 16:37

Si eu as vrea sa ma inscriu intr-o asociatie dar nu stiu unde ar fi mai eficient. Astept sa ma lamureasca cineva si care sunt conditiile. Sunt din jud Olt. :)
Astept chiar propuneri concrete aici sau pe MP. Eventual si un nr de tel.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde apilia » 09 Ian 2012, 18:09

popik50 scrie:Si eu as vrea sa ma inscriu intr-o asociatie dar nu stiu unde ar fi mai eficient. Astept sa ma lamureasca cineva si care sunt conditiile. Sunt din jud Olt. :)
Astept chiar propuneri concrete aici sau pe MP. Eventual si un nr de tel.

prima data trebuie sa va stabiliti exact ce vreti de la asociatie.
daca vreti numai sa fiti luati in evidenta cu "crotaliile" va interesati care asociatie se ocupa/s-a ocupat de acest aspect
daca vreti sa accesati PNA, verificati care asociatie a depus proiecte in acest sens la APIA, si, mai ales, care sunt conditiile de accesare in cadrul asociatiei (pot fi asociatii care obliga membrii sa cumpere doar de la anumiti furnizori agreati, asociatii care te lasa sa cumperi de unde vrei, in numele asociatiei, dar isi pune adaos, sau asociatii care nu au nici o restrictie sau cost in acest sens)
daca vreti sa va inscrieti doar pt proiecte gen 112, 121..., nu cred ca conteaza in care intrati
mai sunt si asociatii care sunt (sau altele care isi propun sa devina) grupuri de producatori. asta deja implica si castiguri pt d-voastra, dar si responsabilitati.
mai sunt si cooperativele agricole, dar acolo se pune problema de parti sociale.... in prima faza nu va recomand. abia mai apoi.

conditii, nu cred ca sunt restrictive. taxe anuale pe numar de familie (cele mai multe), taxe fixe (mai putine), iar unele au si taxa de inscriere.
apropo, sa stiti ca nimic nu va impiedica sa fiti membru la mai multe asociatii (eu personal sunt si la o asociatie, si la o cooperativa apicola). doar sa fiti atenti cand accesati diverse proiecte, sa nu le accesati de mai multe ori prin fiecare asociatie :)
adrian berari
0751.876314
0723.001969
apilia
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Noi 2011, 12:38
Localitate: arad

Re: Caut Asociatie Apicola

Mesajde popik50 » 09 Ian 2012, 18:47

Ma interesa pentru un ajutor prin PNA si am inteles ca trebuie sa fiu inscris intr-o asociatie pentru a beneficia de acesti bani.
Sincer chiar nu stiu cum sa procedez :?:
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Următorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori