Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

muscatura albinei

Mesajde cristi x » 07 Ian 2013, 18:37

in urma cu mai bine de 2 ani deschideam acest subiect pe forumul concurent. a fost mare bascalie facuta de atoate cunoscatorii in ale apiculturii de acolo (si o parte ii regasesc si pe aici). redeschid subiectul deoarece acum exista si o argumentatie stiintifica:
http://www.lumeaapicola.com/reviste/decembrie-2012 pag. 18-19
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: muscatura albinei

Mesajde jonny_it » 07 Ian 2013, 20:33

Albina roade ceara, lemnul, polistirenul .. cu ce oare? Deci nu vad de ce nu ar fi posibil.
Luati o matca tanara si incercati sa o tineti 10 minute in mana(cat mai ermetic si intuneric posibil) si vedeti ce sa intampla. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: muscatura albinei

Mesajde horia_ch » 08 Ian 2013, 12:58

Muşcă. Pe bune! Şi dacă o chinui prea tare şi înţeapă!
Muşcătura mătcii e mai puternică decât a albinei, care muşcă şi ea, uneori! Nu o dată am urmărit câte o lucrătoare trăgându-mă supărată de câte un fir de păr de pe dosul palmei. Fără să încerce să înţepe.
Când am spus, acum nişte ani, că albina mi-a ros lemnul stupului la urdiniş, am fost, şi eu, luat în derâdere. :lol: De-atunci cam tac, la chestii pe care nu le scriu cărţile. :|
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România


Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron