Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde delorin I » 03 Apr 2014, 13:16

Salut! Propun un topic nou! Pentru a fi mai eficienti putem folosi diferite aplicatii pe telefoane sau tableta! Si ca dovada ca nu vorbesc degeaba am descoperit astazi acest soft :
https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_aesrabingol.bee
Nu stiu cum am putea sa il verificam sa vedem daca nu are ceva troeni ascunsi? Oricum nu cred ca, cel putin deocamdata, il folosesc prea multi! El se numeste Bee Hive Tracker! Se pare ca merge folosit si in modul de lucru offline! Asa rezolvam problema radiatiei antenei telefonului si interferentei cu zborul albinelor! Facem un pas inainte, in secolul 21 ma refer, in evidente sau nu? Stiti si late programele?
Aici -Descrierea

Bee Hive Tracker este o aplicație de sine stătătoare pentru apicultori. Cu Bee Hive Tracker se poate lucra offline și vă puteți stoca înregistrările stup local de pe telefonul tău. Este ușor de utilizat și păstrarea înregistrărilor.
Bee Hive Tracker aplicatie este pentru înregistrarea statutului stup dumneavoastră. Puteți găsi înregistra legate de scanarea cod QR sau coduri de bare atașat pe stup. Înregistrările sunt importate de la CSV și exportat cu textul CSV, astfel încât să puteți lua rapoarte ușor cu Excel sau FileMaker.
Ghid rapid de butoane Longclickable:
Longclick la butonul Calendar: Pentru a vedea lista de stupi programate pentru a controla astăzi
Longclick buton pentru a salva: Pentru a vedea History
Longclick la Butonul Video: Pentru a reda video
Longclick la butonul Inapoi (<): Pentru a vedea 3 câmpuri ascunse (unul primul este rezervat pentru adresa video, două este rezervat pentru Istorie, 3-a este de zi programată de control)
Longclick la butonul Next (>): Pentru a ascunde trei domenii în mișcare
Longclick la Butonul de pavilion: Pentru a sări la pagina de baze de date (pentru a șterge o bază de date structurată greșit)
LISTE PERSONALIZATE
Stare și + liste de text poate fi personalizat cu ușurință. Scrie lista de separare prin virgulă la text.txt pentru lista de text + și la status.txt pentru lista de statutul de la sdcard / albine / folder.
NOta 4,2 din 5!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde delorin I » 03 Apr 2014, 13:25

Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde MyBees » 03 Apr 2014, 13:51

Florin, sunt o multime de aplicatii pentru asta, doar ca eu personal nu m-am convins de utilitatea lor. Ultima data am incercat aplicatia HiveTask(http://www.hivetasks.com.au sau http://www.beekeepingsoftware.net) a australiencei Jeanette Jeffrey(google.com/+JeanetteJeffrey) insa si pe aceasta am dezinstalat-o

Pentru mine, deocamdata, excelul bine stapanit inca este cel mai util si mai simplu de utilizat si ofera absolut tot ce vreau pentru asta. Cand nu o va mai face voi folosi o alta aplicatie, cel mai probabil proprie.
Eu fac asa: Notez pe capace in timpul lucrului, la final pe caiet sau o poza si seara sau la cafea introdus datele in excel. Scot ce rapoarte vreau si pot tranfera oricand datele intr-o aplicatie daca imi voi dori.
Nu ma vad plimbandu-ma cu un smartfhone sau cu tableta printre stupi, pana nu-mi iau o aasistenta pentru asta :)

Asa ca inca mai aman pasul asta spre secolul 21 :D

Spuneam ca sunt o multime de alte aplicatii pe care le gaesti in g, trebuie doar sa ai grija sa simplifice, nu sa complice lucrul cu albinele...

http://www.hivetracks.com/
https://www.beetight.com/
http://www.apimo.dk/
http://www.bee-cloud.co/en/
http://www.apiary-manager.net/

si mai departe pt. cine are rabdare si timp...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde Ala nou » 05 Mai 2014, 09:26

Eu am folosit beetight, varianta moca (mă încadrez, am 5 stupi) pt tipărit de etichete stupi cu cod QR, și la fața locului am HiveTracker instalat pe telefon. Scanez codul și fac filmulețul, când am timp liber mă uit la ele. De notat, am o fișă în fiecare stup, fișă scoasă tot după modelul oferit de beetight.

Ceva exceluri de împărtășit cu neștiutorii aveți?
Avatar utilizator
Ala nou
 
Mesaje: 123
Membru din: 30 Iul 2013, 09:00
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde daffid mihailov » 13 Mar 2016, 19:48

Mie mi se pare util. Si pentu simplu fapt ca țin evidenta la cheltuieli. Iar daca mai vine si cu baza melifera, cu ața mai bine. Iar magazinul ma ajuta sa gestionez portofoliu de clienți.

https://m.youtube.com/watch?v=cW_mdcdGej4
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges


Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde daffid mihailov » 13 Mar 2018, 18:57

Ma bucur ca pe langa mine mai sunt si altii care au dezvoltat un soft apicol. Ar trebui sa se adreseze crescatorilor de elita regine. Lipseste managementul si inventarul apicol. Tratamente, ce fel de tratamente au fost applicate. Nr rame/puiet. Simulare profit. Magazie. Dar poate o sa fie imbunatatit.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde yuonyuon » 13 Mar 2018, 19:42

carioca e cel mai bun soft ;)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde Balian » 13 Mar 2018, 19:46

yuonyuon scrie:carioca e cel mai bun soft ;)

Pe vremuri au lucrat și cu scule de piatră și le era OK. :shock:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde daffid mihailov » 13 Mar 2018, 22:48

Multi apicultori se zbat sa aibe familii cat Mai bune si miere cat Mai multa. Prea putini lucreaza la managementul stupinei, CA atunci cand trag linie sa fie o afacere nu doar o indeletnicire.

Un soft in care bagi toate cheltuielile SI intr-o secunda it arata rentabilitatea e o necesitate. Ajustezi unde trebuie, te uiti unde gresesti. It faci un plan de afaceri.

De la minutul 11 se pot vedea rapoarte, simulari, etc.
https://m.youtube.com/watch?t=829s&v=cW_mdcdGej4
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde bio » 14 Mar 2018, 01:14

daffid mihailov scrie:Multi apicultori se zbat sa aibe familii cat Mai bune si miere cat Mai multa. Prea putini lucreaza la managementul stupinei, CA atunci cand trag linie sa fie o afacere nu doar o indeletnicire.
Un soft in care bagi toate cheltuielile SI intr-o secunda it arata rentabilitatea e o necesitate. Ajustezi unde trebuie, te uiti unde gresesti. It faci un plan de afaceri.


UAAAU !!!!.. eu ma uit ..... in buzunar si nu mai am nevoie de nici un soft sa-mi spuna cit de rentabil sunt .


Ma uit la titlul acestui topic: " SOFTURI PENTRU EVIDENTA ELECTRONICA A STUPINEI!" si ma minunez tare .......ce nebunii va mai trece prin cap .

Zilele trecute intr-un pavilion am vazut caietul de evidenta a familiilor din acel pavilion iar la inceputul caietului era data cind am facut prima notare...... ziua exacta nu o mai tin minte dar mi-a ramas in minte ca prima notare era din anul 2013 ..... si mai am file destule la caietul ala sa mai tin ceva evidenta . E un caiet simplu, scolar, dictando ....cel mai eficace soft....pardon moft .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde asd5 » 14 Mar 2018, 09:07

Generatiile tinere sunt incantate de facilitarea platii si electronaraie de astea viclene in loc sa ii intereseze cat le intra in buzunar lunar si de ce.
Pai frate problema nu e la gestionare ci la debit :lol: iar acesta e la limita supravietuirii la romani.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde Balian » 14 Mar 2018, 09:44

bio scrie:Ma uit la titlul acestui topic: " SOFTURI PENTRU EVIDENTA ELECTRONICA A STUPINEI!" si ma minunez tare .......ce nebunii va mai trece prin cap ......
..... si mai am file destule la caietul ala sa mai tin ceva evidenta . E un caiet simplu, scolar, dictando ....cel mai eficace soft....pardon moft .


În facultăți studenții nu mai folosesc nici hârtie nici pix absolut deloc. Comunică cu laptopuri, tablete, telefoane smart cu transferuri prin rețea.
Electronic transmit lucrările făcute și cerute. Schimbul nostru de păreri este mai eficient pe acest forum decât la piață. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde asd5 » 14 Mar 2018, 10:02

Aceasta comunicare e o mare minciuna. Omenia e pe cale de disparitie.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde teinegru64 » 14 Mar 2018, 10:16

Si ...totusi mingea e la Bio. La el am vazut butoaie cu miere. Postacii... dau din clanta.Sa castige un pet de bere.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Softuri pentru evidenta electronica a stupinei!

Mesajde bio » 14 Mar 2018, 11:03

Balian scrie:....
În facultăți studenții nu mai folosesc nici hârtie nici pix absolut deloc. Comunică cu laptopuri, tablete, telefoane smart cu transferuri prin rețea.
Electronic transmit lucrările făcute și cerute. Schimbul nostru de păreri este mai eficient pe acest forum decât la piață. :lol:


.... parca vorbeam despre apicultura .... si nu vad mare legatura intre cum invata studentii si cum ar lucra un apicultor . In primul rind studentul nu stie nik si incearca sa invete ceva,... iar apicultorul pune in aplicare ce a invatat inainte de a se lua sa chinuie la albine .

...miine---poimiine sa nu vina cuiva ideia sa facem pastoral cu avionul ca de,... asa se fac afaceri oamenii de succes .


dragi colegi.... nu luati drept de bun, ce spun eu....voi face-ti cum va vine voua mai usor . Nu toti suntem bobinati la fel !
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Următorul

Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori