Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde proapi » 10 Ian 2015, 19:27

De mai multi ani vedem prin pastorale paleti si minipaviloane cu stupi lasati pe camp la o inaltime fata de sol ce corespunde cu inaltimea mijlocului de transport.
Cred ca se cere pus la punct un mecanism de ridicare a paletilor si de coborare a acestora pe sol. Avand stupii cat mai grupati, facilitam transportul dar si lucrarile obisnuite dintr-o stupina din punctul de vedere al ergonomiei muncii. Cu un astfel de mecanism paletii sunt asezati pe sol la o inaltime comoda lucrului de maxim una, doua trepte ale unei scari normale si par a fi pavilioane sau paleti stationari pe care se pot ierna familiile de albine. In plus, ocupa spatii inguste, ferite sau fara o alta utilitate.
Un astfel de mecanism trebuie sa fie detasabil, manual si usor in greutate sau mai bine spus sa aiba o greutate de sub o suta de kg, sa ridice/coboare sarcini de +/- 2000 de kg si sa fie functional in mijlocul campului. Stupii sunt distribuiti pe orizontala sau/si pe verticala pe palet, cu unul sau doua sertare centrale, stabilindu-se centrul de greutate pe mijlocul paletului. In cazul desfasurarii stupilor pe verticala vorbim de container apicol, cu acoperis comun.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde proapi » 02 Mar 2015, 16:50

Am confectionat un prototip de mecanism pentru un palet de 18 stupi cu o greutate pana la 900 kg.
Inventia se afla in cursul etapelor www.osim.ro pentru eliberarea brevetului.

Continuarea articolului in revista "Romania apicola" din luna martie 1015.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde mellis » 02 Mar 2015, 17:39

proapi scrie:Am confectionat un prototip de mecanism pentru un palet de 18 stupi cu o greutate pana la 900 kg.

Felicitari pentru realizari.
Asteptam cu nerabdare articolul pentru detalii.
Numai de bine...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde proapi » 20 Mar 2015, 20:41

Prototipul se poate vede la targul de la Bucuresti pana duminica.
Astept o provocare pentru un astfel de mecanism, mai simplu, mai usor si mai ieftin, dar nu pe aceeasi idee...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde proapi » 21 Iun 2015, 11:03

palet 6.jpg
Fişiere ataşate
palet 7.jpg
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde proapi » 21 Iun 2015, 11:05

palet 8.jpg
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde proapi » 21 Iun 2015, 11:06

palet 9.jpg
Fişiere ataşate
palet 11.jpg
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde proapi » 21 Iun 2015, 11:07

palet 12.jpg
Fişiere ataşate
palet 13.jpg
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde alin75 » 21 Iun 2015, 11:13

Ideea este buna, dar merge pentru numar mic de stupi (eu am 9 pe linie, sunt cu 10 sau 11). La un numar mare se modifica centrul de greutate, iar suportul trebuie sa aiba o alta departare intre picioare.
Momentan cel mai usor de realizat este cel postat de colegul de la apivera. Eu asa ceva vreau sa fac (nu gasesc pompa+repartitor la un pret ok).
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde proapi » 21 Iun 2015, 12:02

Paletul se executa dupa caracteristicile mijlocului de transport. In cazul de fata, remorca are MMA 1100 kg cu 2,70x1,80, pentru 15 stupi. Este un mecanism care se adreseaza apicultorilor cu un numar mic de stupi, cel mult de cateva ori incarcatura unui transport de pastoral (45-75). Randul din mijloc culiseaza in exterior, paletul se aseaza pe picioarele de stationare sau direct pe sol.
Mecanismul este pentru o sarcina de 900 kg. Mai usor, simplu si ieftin, nu exista...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde AndreiAno » 25 Noi 2015, 15:05

Bună ziua, domnule inginer. În ce stadiu se află brevetarea invenţiei? După ce obţineţi brevetul, intenţionaţi să produceţi pentru comercializare? Se poate vedea undeva prototipul, la expoziţii sau târguri?

@alin75, în ce topic se poate vedea mecanismul realizat de colegul de la apivera?
AndreiAno
 
Mesaje: 26
Membru din: 30 Noi 2011, 16:23
Localitate: Jud. Tulcea

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde proapi » 01 Dec 2015, 10:45

Urmeaza sa fie publicata in Buletinul Oficial de Proprietate Industriala - Sectiunea inventii, asa ca mai dureaza. Data depozitarii la OSIM a fost la inceputul lunii februarie si dureaza maxim 2 ani pana la eliberarea brevetului, fara taxele de urgentare. L-am testat pe 4 paleti la toate culesurile. Tin sa iernez o parte din familii pe acesti paleti (am sa fac niste poze).
Daca e cineva interesat de fabricatie poate lua si comercializarea. Se intelege ca paletii se fac la dimensiunile mijlocului de transport.
Se poate vedea pentru cine e interesat sa-l produca artizanal si personal.

Am in plan realizarea unor minipavilioane, 32-36 familii, ridicate/coborate electro-mecanic, pentru stupinele mijlocii-mari...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde Bambucha » 01 Dec 2015, 11:36

S-ar putea implementa si la containere tip BDF?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde proapi » 24 Dec 2015, 22:11

Nu, pentru ca numai containerul BDF gol cantareste cat minicontainerul cu 32 de stupi cu tot cu recolta.
Am ales picioare telescopice cu sarcina statica maxima de 4 t, dar pentru ca sunt mobile gandesc ca mai importanta e sarcina dinamica, in jur de 2 t...
La containere mari se merge pe variante hidraulice, atunci cand sunt asezate direct pe sol...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde andrei_calinescu » 02 Ian 2016, 01:25

Salut Bebe,

Ce Lxlxh are remorca?
Cu franare sau fara?

Multumesc
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: mecanism de ridicare a paletilor detasabili

Mesajde proapi » 03 Ian 2016, 12:22

Salutare,
Are 2,70x1,80 m si MMA 1100 kg. Stiu ca tot ce este peste MMA 750 kg au frana inertiala...E confectionata pentru 18 stupi, dar pe paleti merg doar 15, pentru ca raman pe palet tot timpul anului...o folosesc si pentru transportul recoltei, 40 de corpuri ME, asigurate cu coarde elastice, cu podisoare unisens (izgonitoare) si prelata in caz de ploaie...Pe viitor cred ca o dau cu tot cu paleti, pentru ca stupina este mare si cere o solutie cu o capacitate mai mare de transport, tinand cont de distantele de pastoral...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori