Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde delorin I » 05 Mai 2015, 10:16

Salutam! Ca unul ce mi-am incasat portia de chimicale din prima zi a sosirii in sud la rapita si am ramas fara culegatoare si astazi tin albinele inchise din cauza inca a unei stropiri, (Dupa ce sambata am fost prea departe sa le pot inchide....) cred ca e vremea sa constituim niste tabele, de ce nu niste cursuri care au ca tema tipuri de stropiri, substante folosite in diverse produse cu care se trateaza, remanenta, efecte combinate ale mai multor stropiri aparent inofensive! Fiecare ne aflam in postura de a cauta pe ici pe colo informatii despre chimicale! E vremea sa le adunam la un loc si sa incercam sa le sistematizam! Sigur probabil aici colegul nostru Mircea 63 nu ar putea avea concurenta...dar cine stie!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde delorin I » 05 Mai 2015, 13:15

Catalog de chimicale! Adunate din forum sau din alta parte...ideea ar fi sa le sistematizam cumva...sau sa gasim o sursa unde sunt sistematizate...

Mihnea 97 scrie:Daca da cu Lamdex 5 EC pleaca de acolo cu viteza luminii daca poti . daca nu suna la 112. Lamdex 5EC are remanenta 48 h si se reactiveaza la roua cu inca 48 h .
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde proapis13 » 05 Mai 2015, 13:26

lista cu substante toxice pentru albine
viewtopic.php?f=24&t=5055#p191770
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde delorin I » 05 Mai 2015, 13:40

Multumesc! Din pacate unele linkuri nu mai merg...de pilda asta http://www.financiarul.ro/wp-content/up ... ticide.pdf! Oricum ne ar trebui un catalog o lista...o discutie la urma...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde stefanmadalin » 05 Mai 2015, 14:32

delorin I scrie:
Mihnea 97 scrie: Lamdex 5EC are remanenta 48 h si se reactiveaza la roua cu inca 48 h .


Iar vorbiti prostii. Pune sursa, de fapt nu ai ce sa pui, ca ce ai scris tu acolo siunt ineptii. Se reactiveaza la roua....WTF??????
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde delorin I » 06 Mai 2015, 09:41

Hai sa facem o chestie serioasa! Si sa adunam doar chestii reale si verificate! Asta propun aici si sa nu vorbim din auzite!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde Molluc » 07 Mai 2015, 18:42

Stie cineva cat de periculos pt albine e Biscaya 240 OD, substanta activa tiacloprid 240g/l. Va rog mult sunt la rapita si au stropit de dimineata, dar am vz. Un apicultor cu stupii in plin cules adica erau deschisi.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde paul » 07 Mai 2015, 18:50

delorin I scrie:Hai sa facem o chestie serioasa! Si sa adunam doar chestii reale si verificate! Asta propun aici si sa nu vorbim din auzite!

Vorbesc din patite ... Mospilanul omoara albina !
Treceti-l pe lista !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde Mihnea 97 » 25 Mai 2015, 11:53

stefanmadalin scrie:
delorin I scrie:
Mihnea 97 scrie: Lamdex 5EC are remanenta 48 h si se reactiveaza la roua cu inca 48 h .


Iar vorbiti prostii. Pune sursa, de fapt nu ai ce sa pui, ca ce ai scris tu acolo siunt ineptii. Se reactiveaza la roua....WTF??????[/quot

Nu pot sa te contrazic , dar afla ca anul trecut stupina mi-a fost afectata ( si inca 250 de familii) grav in urma tratamentului aviochimic cu Lamdex 5 EC fapt ce a dus la injumatatirea efectivului si cu repercursiuni in anul 2015 legat de dezvoltarea familiilor destul de tirzie .
Iar cind fac o postare nu o fac ca sa inregistrez prezenta pe forum .
Pune mina si citeste efetele Piretroizilor asupra albinelor si asupra plantelor .
PS Sunt studii facute in Franta de Joel Schiro si de un mare cercetator roman Ing Aurel Malaiu (de prin anul 1980-86)
Dupa ce te mai documentezi sa-mi spui cine bate cimpii.
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde stefanmadalin » 25 Mai 2015, 17:09

Nu contest ca Lamdex nu omoara albina, contest ceea ce aberati. Lasa ce vorbea Malaiu acum 3 decenii, in agricultura lucrurile s-au schimbat mult. Substantele sunt mult mai prietenoase pe camp. Nu stiu cat mergi tu pe camp, dar eu o fac foarte des, uneori stau 14 ore pe camp indiferent de conditii, ca asta mi-e jobul, si vreau sa-ti spun ca diversitatea este la mama ei, animale, gaze, floricele, asta in Calarasi, unul din cele mai mari judete agricole. Tot aici am si stupii, zona este foarte bine lucrata, chimizata, se face agricultura de top. In 5 ani de cand am albinele nu am sesizat nicio depopulare, si am avut tratamente la rapita, la samanta, erbicidari, ce nu e la mine in zona?, e mama lor.
Lucrand din ce in ce mai des cu fermierii, am observat un lucru grav: sunt analfabeti, tarani prosti, incerci sa le explici ceva si nu te baga in seama, fac agricultura doar asa de dragul de a nu pierde timpul. Un astfel de om este supus greselii, de a gresii o doza, de a nu-si da seama ca albinele sunt cel mai important lucru pentru polenizare, s......s.a.
Toti, ca OMG omoara albina, ca ba insecticidele, ca plm, inventati niste aberatii de ma dor urechile. habar n-aveti de agricultura si vreti sa va duceti albinele la culesuri la culturi. Vorbiti cu fermierii, faceti-i sa inteleaga ca fara albinutele voastre productia lor ar fi mai mica, comunicati, icercati sa-i intelegeti si pe ei, cautati solutiile ce le mai bune. Multumiti-va ca sunteti in Europa, si ca aceasta va protejeaza albinele, se vede lucrul asta. Peste ocean e jale. La noi e inca foarte bine!!!!!!!!!!


Ps: vezi ca tratamentele avio sunt interzise din acest an, asa ar trebuii.
Sfat: nu tine toate ouale in acelasi cos. (250 stupi pe aceeasi locatie)
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde Mihnea 97 » 25 Mai 2015, 19:24

stefanmadalin scrie:Nu contest ca Lamdex nu omoara albina, contest ceea ce aberati. Lasa ce vorbea Malaiu acum 3 decenii, in agricultura lucrurile s-au schimbat mult. Substantele sunt mult mai prietenoase pe camp. Nu stiu cat mergi tu pe camp, dar eu o fac foarte des, uneori stau 14 ore pe camp indiferent de conditii, ca asta mi-e jobul, si vreau sa-ti spun ca diversitatea este la mama ei, animale, gaze, floricele, asta in Calarasi, unul din cele mai mari judete agricole. Tot aici am si stupii, zona este foarte bine lucrata, chimizata, se face agricultura de top. In 5 ani de cand am albinele nu am sesizat nicio depopulare, si am avut tratamente la rapita, la samanta, erbicidari, ce nu e la mine in zona?, e mama lor.
Lucrand din ce in ce mai des cu fermierii, am observat un lucru grav: sunt analfabeti, tarani prosti, incerci sa le explici ceva si nu te baga in seama, fac agricultura doar asa de dragul de a nu pierde timpul. Un astfel de om este supus greselii, de a gresii o doza, de a nu-si da seama ca albinele sunt cel mai important lucru pentru polenizare, s......s.a.
Toti, ca OMG omoara albina, ca ba insecticidele, ca plm, inventati niste aberatii de ma dor urechile. habar n-aveti de agricultura si vreti sa va duceti albinele la culesuri la culturi. Vorbiti cu fermierii, faceti-i sa inteleaga ca fara albinutele voastre productia lor ar fi mai mica, comunicati, icercati sa-i intelegeti si pe ei, cautati solutiile ce le mai bune. Multumiti-va ca sunteti in Europa, si ca aceasta va protejeaza albinele, se vede lucrul asta. Peste ocean e jale. La noi e inca foarte bine!!!!!!!!!!


Ps: vezi ca tratamentele avio sunt interzise din acest an, asa ar trebuii.
Sfat: nu tine toate ouale in acelasi cos. (250 stupi pe aceeasi locatie)




Studiile lui Malaiu despre piretroizi si ale celorlalti au fost sunt si vor fi de actualitate ,pune mina si documenteazate ca nu stii cum se intoarce roata .
Legat de substanta activa lambda cihalotrin daca are roua dupa aplicare timp de 24-48 de ore isi prelungeste perioada de actiune , iar daca 2% din albina moare la urdinis circa 60% scapa dar cu simtul orientarii "defect" , Iarasi iti recomand sa studiezi efectele piretroizilor.
Intimpator , sa zicem , lucrez ca sef mecanic la o ferma de 8-9000 Ha si nu pot sa zic decit ca aperi interesele agriculturii chimizate intensiv , nu mai intru in detalii. :oops:
In alta ordine de ideii daca recitesc postarea mea nu vad unde te-am lezat de esti atit de inversunat ,si ii dai cu "PLM" am incercat sa expun doar prin ce am trecut noi proprietarii a 4 stupine in anul 2014 cules de rapita pe solele unui agricultor BIO . Fii decent nu "tractorist"!
In legatura cu durerea de urechi te sfatuiesc sa le mai speli din cind in cind si pe gura.
Nu mai raspund la provocari josnice.
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde CristianBee » 25 Mai 2015, 20:24

Mihnea97 : esti tulcean de-al meu . Ai sunat la producator sa i-ti spuna ce si cum despre acel pesticid ? . Daca nu atunci asta este si vina ta ca nu te-ai informat . Cum spunea stefanmadalin " vorbeste cu agricultorul si fa-l sa te vrea in sola lui ".
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde stefanmadalin » 25 Mai 2015, 22:35

Esti in agricultura si tot sustii aberatii. Spor la treaba! :lol:
250 stupi si sef mecanic.....ceva e putred in Tulcea!
Poate ne explici si noua cum se reactiveaza un piretroid la roua dupa x ore. Care-i mecanismul, eu unul nu-l cunosc si sunt foarte sigur ca nu exista, doar de aici a plecat toata discutia noastra. Ca s-ar reactiva ar fii un lucru bun, nu?(pt agricultori) De ce nu este mentionat acest lucru pe fisa produsului? Ca are remanenta, da, o au mai toti piretroizii, dar ca se reactiveaza la roua...... Nu crezi ca era in favoarea producatorului sa spuna ca are actiune o perioada mai indelungata de timp? Ar fi fost singurul astfel produs care ar fii avut aceasta mentiune si ar fi luat fata tuturor concurentilor.
Venim si facem afirmatii nefondate. Ca spunea Malaiu ce spunea acum 3 decenii nu mai este relevant. O informatie ca sa fie credibila trebuie confirmata din 3 surse. Tu nu ai adus niciuna, te astept.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde stefanmadalin » 25 Mai 2015, 23:11

Acum 2 saptamani am observat pe prunii dintre stupi afide pe lastarii tineri. Atat de multe incat capacele stupilor erau extrem de lipiciosi. Am facut solutie in vermorel in care am pus Decis Mega 50 , la doza recomadata si am asteptat seara sa pot aplica. Chiar seara fiind albinele tot stateau la urdinis si n-am avut de ales, trebuie sa scap de insectele alea ca ma sparge tata daca nu mai iese tuica. Iti inchipui faptul ca eu am umblat cu solutia printre stupi, si nu sunt sigur ca n-am luat si cativa stupi pe scandura de zbor, desi era calm afara, vaporii au fost purtati putin. N-am observat niciun efect, dupa 2 saptamani. Ba chiar mi-au umplut totul la salcam.
Eu pe asta ma bazez, la mine in zona se stropeste la greu si n-am fost afectat pana acum. Crezi ca n-a folosit nimeni lamdex pana acum in zona mea, cu siguranta da...si eu le bag la greu tratamente, si n-am pamantul departe de sat.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde mellis » 25 Mai 2015, 23:22

Decisul e vitamina pentru albine, ai otrăvit albinele sa salvezi prunii?!
Buna o fi țuică aia, eu zic ca nu e bine ce ai făcut...hai sa dam fiecare pe scândură de zbor cu otrava sa vedem ce iese...
Nu cred ca la asta s-a gândit inițiatorul topicului...
:(
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Ierbicide, fungicide .... alte chimicale si ALBINE!

Mesajde Mihnea 97 » 26 Mai 2015, 22:27

mellis scrie:Decisul e vitamina pentru albine, ai otrăvit albinele sa salvezi prunii?!
Buna o fi țuică aia, eu zic ca nu e bine ce ai făcut...hai sa dam fiecare pe scândură de zbor cu otrava sa vedem ce iese...
Nu cred ca la asta s-a gândit inițiatorul topicului...
:(


Like!!
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea


Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron