Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde cristi_vidican » 13 Sep 2011, 16:23

Titlul trebuie sa-i dea perceptia posibilului cumparator ca daca o cumpara va fi castigat.
Dar, de regula, titlul se pune in functie de ce contine cartea, asa ca va intreb domnule Gica, despre ce v-ar face placere sa scrieti?
Ca altfel, se arunca un titlu la plezneala ("Apicultura practica: informatii care nu le gasiti in nici o carte," titlu care il face pe om curios) si se scrie despre altceva.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 13 Sep 2011, 16:57

cristi_vidican scrie:... asa ca va intreb domnule Gica, despre ce v-ar face placere sa scrieti?.......

Ai facut 3 pasi in fata.Hai sa ramanem la titlu de moment.
Hai sa va zic una.Voi stiti de ce tin eu la Janese?
Pentru o singura expresie scrisa de el.A scris unui coleg :
" - Ma,albina e vesnica,noi suntem trecatori"
Un exemplu de titlu care nu are trecere azi este cel al cartii lui M.Maeterlinck.In schimb numele e sfant.Cititi cartea daca nu ati citit-o si mai scriem.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde cristi_vidican » 13 Sep 2011, 17:27

gica scrie: Ai facut 3 pasi in fata.Hai sa ramanem la titlu de moment.

La scoala, cand faceam eseu, mi se spunea: introducerea o scrii la urma, dupa ce vezi ce ti-a iesit in eseu, ca nu cumva sa introduci ce nu ai scris.
Nu ar trebui sa fie si cu titlul asa? Preferati un titlu care s-ar putea sa nu aiba legatura cu ce veti scrie? Cred ca sunt sanse mici sa gasim si un titlu bun si sa se potriveasca cu ce vreti sa scrieti.
Hai ca usor usor treaba cu cartea devine tot mai serioasa.
Asteptam si mintile mai luminate sa-si dea cu parearea despre carte. Ca pare o gluma cartea asta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde liviu1965 » 13 Sep 2011, 20:57

Ehehe... vad ca a prins topicul.

O idee:

Intai sa fie realizata structura carti, adica capitolele , dupa care subcapitolele.
Ca sugestie , targetul sa fie apicultorul incepator. Ca sa scoti o carte si ptr. unii su ptr. altii.... mai greu de realizat... mai multe capitole...mai multa hartie....mai multa poza.... in final pret mare.
Sunt multe carti scrise mai stiintific, ptr.cei care stiu apicultura.
Ce spuneti de modul in care s-a prezentat reteta siropului invertit? Simplu , pe intelesul tuturor. Daca ma lua cu " se barboteaza...... " si acum mancau albinele mele zahar inmuiat.
Cam asta e ideea pe care trebuie sa se mearga.
Cu titlul....... eu zic sa-l rugam pe Mircea sa ne faca un sistem de vot pe anumite titluri propuse.
Ca vanzare..... de ce nu sistemul a la Pavel Corut.Publicitatea pe forum...

Parerea mea
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde alt stupar » 13 Sep 2011, 22:00

Todeauna am considerat ca un bun apicultor trebuie sa ajunga sa stie CE NU TREBUIE SA FACA in stupina propie
adica ce-i de facut iti pot multi spune, ce nu ai voie sa faci e mai greu de aflat.
Cred din tot sufletul ca nea Gica este unul din cei care te pot sfatui cum sa eviti capcanele
Prin urmare, sugestia mea pentru dansul ar fi geva in genul:
"3(X)00 de greseli in apicultura"
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde un OM » 13 Sep 2011, 23:07

Doar atatea?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde alin m » 14 Sep 2011, 14:53

eu am plecat de la ideea ca nea GIca va scrie in primul rind despre lada pe care o considera cel mai buna pt el cea cu care lucreaza de ani de zile si modul de lucru praCtic pe parcursul unui an cu tot cu "ASA DA" ,"ASA NU".
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde bonzo » 15 Sep 2011, 04:58

cristi_vidican scrie:
gica scrie: Ai facut 3 pasi in fata.Hai sa ramanem la titlu de moment.

La scoala, cand faceam eseu, mi se spunea: introducerea o scrii la urma, dupa ce vezi ce ti-a iesit in eseu, ca nu cumva sa introduci ce nu ai scris.


Si eu cred ca este prematur sa discutam despre titlul cartii. Cred ca mai potrivit ar fi sa ne gandim la continutul ei.
Obligatoriu trei din capitole trebuie sa trateze lucrul cu stupii multietajati fara inversarea corpurilor, fundul antivarooa si invertirea zaharului. (Adaugati daca mai aveti idei)
Nea Gica, acesta ar trebui sa fie punctul de plecare . In speranta ca veti ajunge sa scrieti aceasta carte, indiferent de titlu, numar de capitole, poze, pagini si nu in ultimul rand de pret, ma asez si au la randul deja format pentru un exemplar cu autograf. Va salut si spor la treaba.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde amadeusmbi » 15 Sep 2011, 07:28

Buna,
Nu cred ca avem in Romania o carte care sa trateze in mod deosebit stupul multietajat (in cele citeva carti pe care le-am citit pana acum multietajatul este trecut la categoria diverse: "... iar la multietajat e mai simplu, se face asa..."). Cred ca aceasta lucrare ar fi binevenita si cu siguranta s-ar vinde in aceasta perioada, cit inca mai sunt fonduri europene si multi vor sa se apuce de aceasta frumoasa indeletnicire.
Ca si ceilalti colegi de forum ma asez si eu la rand pt un exemplar (daca mai e si cu autograf iau doua, mai tirziu cu siguranta va valora bani frumosi ;) )

P.S. Daca cineva din zona Iasului are cartea "Stuparitul" scrisa de Aurel Malaiu (1971) si mi-o poate imprumuta sa mi-o copii si eu as fi recunoscator.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde MyBees » 15 Sep 2011, 10:11

Nea Gica,

Doar apuca-te si scrie. Ca daca stai dupa noi, nu te mai apuci :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde trantor » 15 Sep 2011, 12:00

Numai „janese” ar fi putut sa se bata in replici cu Einstein:
„Dacă albinele ar dispărea de pe Pământ, omenirea ar mai exista încă patru ani” versus " - Ma,albina e vesnica,noi suntem trecatori"
Gica ar putea scrie teoria unificata a relativitatii din prisaca „ adica interdependenta dintre spatiu, timp si albina, prin care se stabilesc, cu precizie mai mare dacat ce s-a mai scris pana acum, legile generale ale tuturor fenomenelor care apar intr-o prisaca”
Iar „pupemea” daca si-ar mai face timp si pentru noi ar putea sa ne invete cum „ fenomenele dintr-o prisaca sunt valabile cu o precizie cu atat mai mica cu cat viteza de deplasare la cules este mai mare comparabila cu viteza de prindere a varfurilor de cules”

Iertare dar nu m-am putut abtine cand am recitit replica janese. :oops: dar chiar cred ca ar avea mai mult succes o carte cu cei trei autori, ar fi cumparata si de oameni obisnuiti, si de apicultori si de oameni de afaceri...
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde Adi Hodis » 15 Sep 2011, 15:18

Sa fie cum vrea nea Gica dar sa nu fie cu expresii de gen " axa ... ancorata in dimensiunea ancestrala ... " ca l-ai terminat pe ala ce e la inceput de apicultura ... :P

PS
Vis a vis de spusele lui Einstein, oare cati oameni acorda atentie acelor cuvinte ? macar atentie ... ce sa mai zic de fapte ? ... reflectate in propriul lor beneficiu finalmente.
De ex. fermierii care otravesc albinele la rapitza ... albine care le sporeste productia cu 30 %/ha, media. :!:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde liviu1965 » 15 Sep 2011, 19:00

Eu zic sa-l lasam pe nea Gica sa vorbeasca pe limba lui. Ca de asta ne place de d-lui si de ceea ce ne scrie.

Na , ca v-am zis-o.......

PS Am glumit....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 15 Sep 2011, 22:02

Mai oameni buni,
Eu scriu acum a 28 postare la topicul acesta.In sfarsit ati ajuns singuri unde voiam eu.
Cartea va fi scrisa de toti,va avea elanul celor cu 3,14 stupi dar si siguranta celor cu sute.E loc pentru toti.Imi iau angajamentul sa citesc tot.
trantor scrie:...Iertare dar nu m-am putut abtine cand am recitit replica janese. :oops: dar chiar cred ca ar avea mai mult succes o carte cu cei trei autori, ar fi cumparata si de oameni obisnuiti, si de apicultori si de oameni de afaceri...

amadeusmbi scrie:Buna,
Nu cred ca avem in Romania o carte care sa trateze in mod deosebit stupul multietajat (in cele citeva carti pe care le-am citit pana acum multietajatul este trecut la categoria diverse: "... iar la multietajat e mai simplu, se face asa...")..

O terfeloaga de carte poate fi scrisa usor intr-o luna.Sunt carti care nu au 3 randuri (folositoare)si regreti banii dati pe ea dar mai mult regreti timpul pierdut cu cititul ei.
O carte scrisa de mai multi are un mare avantaj,injuraturile ajung procentual la autori :lol:
In alta ordine de idei,ce stiu eu si nu este in carti mare minune daca acopera 3 pagini.
Asa ca la lucru lenesilor.Si ca sa va raspund cu o expresie citita la parintele Teo Boncescu (cred) - Veniti fiecare cu picatura voastra de nectar la marea bogatie a stupului.
Referitor la titlu revin cu o expresie gen Janese - Maaa,voi stiti ca un copil are un nume inainte de a se naste !
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde proapis13 » 15 Sep 2011, 23:36

Daca o sa scrie vreodata vre-o carte nea Gica,pun pariu ca ar incepe cu
anatomia si fiziologia albinei ,dupa care ar trece la bolile albinelor
si prevenirea lor la tratamente cand si cum se fac si cu ce si abia
dupa ceea ar trece la modelul de stup pe care-l foloseshte si cu ce
rezultate terminand cu producerea polenului si veninului
Pana una alta voi nici nu realizatzi ce carte despre apicultura
am scris cu totzii aici pe acest forum si nu numai
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 16 Sep 2011, 00:08

Da proapis,in cele doua forumuri este scris totul.Cred ca am facut propunerea corecta cand am zis de mai multi autori.Sunt particularitati in fiecare zona a tarii.
Exact,nu stiu care va fi titlul cartii dar am o propunere pentru motto,acum 3 -4 ani un coleg a scris:
Eu nu stiu nimic despre albine dar invat pe altii.Si continua asa pe doua pagini.Gasiti-o.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori