Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MODEL NOU DE STUP -STADIU EXPERIMENTAL

Mesajde giovanni » 17 Ian 2012, 23:50

apiidcs scrie:daca aveti rabdare tipul de lucru cu astfel de tup urmariti e Youtube scrieti ,,Pcelarstvo porodice Bugarski" acolo va edificati despre modul de lucru cu familii ajutatoare, doua fmailii cu o magazie etc.


Eu consider ca nu mai este nevoie sa vad modul de lucru si apoi asta se modifica dupa regiuni , bine la general se merge pe un singur principiu inversare de corpuri cu anumite particularizari , s au practica te invata mai bine, in unii ani poti sa nu inversezi corpurile si este mai bine,apoi eu am inceput pe ME stuparitul , m am adaptat din mers pe DB din motive comerciale si ca fiind mai acceptabil la trnsport
Fişiere ataşate
1313724461394.jpg
1313724461394.jpg (23.34 KiB) Vizualizat de 7207 ori
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: MODEL NOU DE STUP -STADIU EXPERIMENTAL

Mesajde evva » 31 Ian 2012, 10:13

buna!!!tatal meu a experimentat un stup de genul acesta.Ceva asemanator.
A mers pe ideea ca instinctul naturalal albinelor este de extindere pe verticala.La facut pentru o singura familie super putrenica,fortand matca sa stea in spatiu doar pentru cresterea puietului.
Izolarea a facuto folosind site ce permitea trecerea doar a albinelor lucratoare nu si a matci.
A avut rezultate foarte bune dar a renuntat deoarece implementare sistemului este foarte
costisitor.Dimensiunea ramelor nu permite extragerea mieri pe vechile dimensiuni a centrifugelor existente.Practic trebuie sa te apuci
de tamplarie la nivel mare ca sa ti faci stupii necesari si sa faci si centrifuga..Mult succes :D !!!!!
evva
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Ian 2012, 09:49

Re: MODEL NOU DE STUP -STADIU EXPERIMENTAL

Mesajde Gicuta » 10 Oct 2016, 15:34

Giovanni, cum merge sistemul implementat?
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: MODEL NOU DE STUP -STADIU EXPERIMENTAL

Mesajde giovanni » 30 Noi 2016, 13:22

MERGE f bine,bubuie de albina in fiecare an,face si productie
Pe youtube si alte conturi am video cu ei daca te intereseaza
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: MODEL NOU DE STUP -STADIU EXPERIMENTAL

Mesajde codrean.iulian » 30 Noi 2016, 15:50

[quote="giovanni"]MERGE f bine,bubuie de albina in fiecare an,face si productie
Pe youtube si alte conturi am video cu ei daca te intereseaza[/quote
cati stupi aveti modelul asta?
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Anterior

Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori