Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 13 Iun 2019, 02:33

Singurul lucru bun din această serie de articole,este publicarea postării lui Peterneamț.Restul...maculatură.

https://www.lumeasatului.ro/articole-revista/apicultura/5763-cum-putem-proteja-albina-noastra-romaneasca-v.html
Neafiliatul

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Neafiliatul » 08 Sep 2019, 08:42

Neafiliatul

Mesajde Neafiliatul » 02 Oct 2019, 03:46

Neafiliatul

Mesajde Balian » 08 Oct 2019, 08:11

Sa reluat discuțiile pe tema Legii Apiculturii în Comisia de Apicultură.

Dacă admitem că se conturează o participare scăzută a apicultorilor la autorul de minimis, este
tot mai intemeiată ideea că Birourile Agricole ale primăriilor, (care dețin practic toate datele pentru
apicultori) șă fie principali derulatori ale programelor apicole. Acest birou este cel mai aproape de
apicultori, și ar putea coordona inclusiv pastoralul, inștiințarea despre tratamentele fitosanitare
și tot ce este comun între agricultură și apicultură.
Suntem parte a sectorului agricol cu activitatea și problemele noastre de zi de zi. Direcția Apicolă
Județeană, DSV-ul, OJZ-ul, APIA, rețeaua de cabinete medical-veterinare și Birourile Apicole ale
fiecărei primării aparține acestui sector. Dacă ar avea o bază de date cumună, atunci practic orice
apicultor cu orice problemă ar putea avea rezolvare trecând la primărie la acest birou.
Suntem oaia neagră a sectorului, dar prea și facem orice după capul nostru. O f. mare parte a apicultorilor
nici nu bagă în seamă aceste instituții, practicând stupăritul absolut nereglementat, creând
probleme serioase celor care ar dori ordine și progres în acest sector.
Banul alocat pentru o acțiune, neconsumat și redistribuit de cine știe de câte ori, pierde din valoare
prin birocrație de aceea suntem mai săraci cum am putea fi dacă am lucra eficient.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde Neafiliatul » 08 Oct 2019, 08:15

Subscriu.
Neafiliatul

Mesajde ignatov andrei » 09 Oct 2019, 19:57

Balian scrie:Sa reluat discuțiile pe tema Legii Apiculturii în Comisia de Apicultură.

Dacă admitem că se conturează o participare scăzută a apicultorilor la autorul de minimis, este
tot mai intemeiată ideea că Birourile Agricole ale primăriilor, (care dețin practic toate datele pentru
apicultori) șă fie principali derulatori ale programelor apicole. Acest birou este cel mai aproape de
apicultori, și ar putea coordona inclusiv pastoralul, inștiințarea despre tratamentele fitosanitare
și tot ce este comun între agricultură și apicultură.
Suntem parte a sectorului agricol cu activitatea și problemele noastre de zi de zi. Direcția Apicolă
Județeană, DSV-ul, OJZ-ul, APIA, rețeaua de cabinete medical-veterinare și Birourile Apicole ale
fiecărei primării aparține acestui sector. Dacă ar avea o bază de date cumună, atunci practic orice
apicultor cu orice problemă ar putea avea rezolvare trecând la primărie la acest birou.
Suntem oaia neagră a sectorului, dar prea și facem orice după capul nostru. O f. mare parte a apicultorilor
nici nu bagă în seamă aceste instituții, practicând stupăritul absolut nereglementat, creând
probleme serioase celor care ar dori ordine și progres în acest sector.
Banul alocat pentru o acțiune, neconsumat și redistribuit de cine știe de câte ori, pierde din valoare
prin birocrație de aceea suntem mai săraci cum am putea fi dacă am lucra eficient.

Am propus, in cadrul sedintelor de sindicat sau altele, disciplina in pastoral. Am argumentat cu aceeasi chestie: primariile au (pot avea) toate datele!
Mi s-a spus ca vorbesc prostii! :lol: :lol:
ignatov andrei

Mesajde Balian » 09 Oct 2019, 20:15

Dacă nu putem fi de acord nici cu punctul de plecare, atunci și rezultatul va fi similar.

Când sunt invitat la o ședință, de orice fel (!) majoritatea activității se consumă
cu potrivirea ordinei de zi cu diferite interese venite din toate părțile. Completat
cu discuții sterile. În acest fel nici nu se pune problema de a lua decizii raționale
sau ințelepte.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA