Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168


Re: Ajutorul de minimis

Mesajde cristi_vidican » 09 Feb 2024, 10:38

Zice Balian, eu nu-s de acord cu ajutoarele astea de minimis. Dar dacă tot mi le dau, voi face niște cercetări științifice în apicultură cu ele.
:lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde Shrek » 09 Feb 2024, 11:54

Nici eu nu sunt de acord. Mai bine ar subventiona prețul mierii! Dar, io zic despre " minimus" cum spunea taxatoarea în autobuz, pe vremuri: dați din mana în mână pana ajunge în....fund!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde Balian » 09 Feb 2024, 11:58

Chiar nu sunt deacord. Nu fac eu cercetări ștințifice, dar fac ce pot. Trimit din acești bani ceara cercului apicol, a foițelor din comerț și ceara mea care rezultă din fagurii cu suport de plastic la analize. Compar rezultatele. Contrar ce credeți că va ieși, eu aștept ca ceara mea care provine din peretele subțire de celulă (că fundul este plastic) să iasă cel mai contaminat cu substanțe cu care tratez. Ceara comună de la stupari cu faguri cu foiță de ceară pe locul doi și ceara procersatorilor cu multă parafină să aibă cea mai mică concentrație de substanțe toxice. Asta în contextul în care un gram de ceară nu folosesc în propria stupină. Nici pentru ceruit foițe de pălastic. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde cristi_vidican » 14 Feb 2024, 09:58

Shrek scrie:Nici eu nu sunt de acord. Mai bine ar subventiona prețul mierii!

Dacă guvernul subvenționează mâine cu 2 lei prețul mierii, achizitorii îl coboară cu 2 lei. :lol:
Dacă mâine dă 100 de euro pe stup subvenție, se triplează (pe hârtie) nr de stupi în secunda 2.
Nici cum nu e bine. Nici cu capul de piatră, nici cu piatra de cap. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde Donbazil » 18 Feb 2024, 00:51

Salut!
În condițiile în care angajații statului și-ar face treaba nu s-ar putea ”tripla în secunda doi numărul de stupi” pentru că fiecare trebuie controlat și doar dacă se încadrează în lege să primească ce i se cuvine. La mine când au venit de la APIA a fost și un domn, care deși era toamna târziu a cerut să dechid aleatoriu câțiva stupi, deci nu puteam să fentez...Omul știa exact ce-i stupul stup și roiul roi așa că ....Bine, nici eu n-am încercat să fentez pentru că aveam mai mulți decât
erau trecuți în proiect...
Dar asta doar dacă se dorește din partea statului....
În concluzie, părerea mea că subvenția ar trebui dată pe numărul de stupi declarați și înregistrați oficial la reg. agricol și la OARZ. - (conform legii existente)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget



Re: Ajutorul de minimis

Mesajde Adrian Galofteanu » 12 Mar 2024, 10:03

Donbazil scrie:Salut!
În condițiile în care angajații statului și-ar face treaba nu s-ar putea ”tripla în secunda doi numărul de stupi” pentru că fiecare trebuie controlat și doar dacă se încadrează în lege să primească ce i se cuvine. La mine când au venit de la APIA a fost și un domn, care deși era toamna târziu a cerut să dechid aleatoriu câțiva stupi, deci nu puteam să fentez...Omul știa exact ce-i stupul stup și roiul roi așa că ....Bine, nici eu n-am încercat să fentez pentru că aveam mai mulți decât
erau trecuți în proiect...
Dar asta doar dacă se dorește din partea statului....
În concluzie, părerea mea că subvenția ar trebui dată pe numărul de stupi declarați și înregistrați oficial la reg. agricol și la OARZ. - (conform legii existente)



Stiti cumva daca se accepta cereri in cazul in care am uitat sa ma inscriu la OARZ in decembrie 2023? Am la ROL ul comunei. am la medicul veterinar dar...am uitat de OARZ...

Multumesc
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori