Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

decontare cutii stupi prin pna 2012

Mesajde XXL » 07 Dec 2011, 13:46

pt a deconta stupii prin pna 2012 trebuie carnetul de stupina completat vizat pe 2011 sau pe 2012?
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
XXL

decontare cutii stupi prin pna 2012

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: decontare cutii stupi prin pna 2012

Mesajde bogdannn » 07 Dec 2011, 14:56

trebuie vizat pe 2011
Telefon 0726278393
bogdannn

Mesajde XXL » 07 Dec 2011, 15:14

vizat de catre asociatie sau de catre primariile unde a fost deplasata stupina?
nu era asa bine
XXL

Mesajde proapis13 » 07 Dec 2011, 17:27

Extras din Planul National Apicol - 2011-2013
Spor la citit
salve :D

Măsura 4.2 Achiziţionarea de stupi în vederea reformării stupilor uzaţi la deplasarea în pastoral
În vederea obţinerii de producţii mai mari şi deci de eficientizare a activitatii apicole, apicultorii sunt obligati sa deplaseze familiile de albine catre bazine melifere specifice activitate denumită ,,pastoral,, sau transhumanţă). Pentru a putea deplasa familii de albine, apicultorii au nevoie in primul rând de stupi de calitate, acest element fiind supus unei uzuri excesive datorită acţiunilor de încarcare - descărcare repetate, amplasarii pe teren inadecvat (câteodată umed), manipulărilor repetate ocazionate de extracţia mierii, sau pregătirilor de deplasare. Condiţii de eligibilitate:
- apicultorul să fie membru al unei forme asociative legal constituite, de profil;
- apicultorul să aibă pregătire în domeniul apiculturii, confirmată prin atestat sau certificat ori diplomă, conform legislaţiei în vigoare;
- apicultorul achiziţionează stupii numai prin măsurile prevăzute în Programul National Apicol şi nu solicită finanţare şi din FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală);
8
- apicultorul să deţină minimum 25 familii de albine din rase omologate în România înregistrate la direcţia sanitar-veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti şi în registrul agricol;
- apicultorul să deţină şi să completeze carnetul de stupină document elaborat de forma asociativă şi aprobat de ANSVSA, conform legislaţiei în vigoare, din care să rezulte că familiile de albine sunt supuse controalelor veterinare oficiale, respectiv să aibă viză la rubrica deplasări în pastoral;
- stupii să fie confecţionaţi conform standardelor româneşti, respectiv STAS-urilor în vigoare.
- stupii să fie achiziţionaţi de la producători autorizaţi, persoane fizice autorizate sau persoane juridice
Cheltuieli eligibile:
- preţul/costul fără TVA pentru achiziţia de stupi.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde XXL » 07 Dec 2011, 17:56

salve proapis13
vad ca nu scrie sa fie vizat pe ani anteriori
deci cum este daca anul asta nu am vizat carnetul (nici nu am asha ceva chiar dk sunt intr-o asociatie)
pot sau nu sa decontez in 2012 cutii de stupi?
nu era asa bine
XXL

Mesajde stelamaris12 » 07 Dec 2011, 18:40

XXL scrie:salve proapis13
deci cum este daca anul asta nu am vizat carnetul (nici nu am asha ceva chiar dk sunt intr-o asociatie)

Trebuie sa fii membru intr o forma asociativa cu un an anterior accesarii,deci trebuie vizate carnetele,trebuie sa faci dovada ca ai facut pastoral in 2011 pt a accesa PNA pe 2012.
stelamaris12

Mesajde proapis13 » 07 Dec 2011, 21:03

Mai citeste inca o data ce am scris mai sus si te lamuresti
E chiar atat de greu :?:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde kiloz » 08 Dec 2011, 01:19

Cred ca nu vrem sa intelegem : :geek:
-"apicultorul să deţină şi să completeze carnetul de stupină document elaborat de forma asociativă şi aprobat de ANSVSA, conform legislaţiei în vigoare, din care să rezulte că familiile de albine sunt supuse controalelor veterinare oficiale, respectiv să aibă viză la rubrica deplasări în pastoral"
- Daca nu faci dovada pastoralului cum vrei sa fie schimbate lazile?
- Masura este pt schimbarea lazilor deteriorate nefunctionale pt pastoral.
- "Pentru a putea deplasa familii de albine, apicultorii au nevoie in primul rând de stupi de calitate, acest element fiind supus unei uzuri excesive datorită acţiunilor de încarcare - descărcare repetate, amplasarii pe teren inadecvat (câteodată umed), manipulărilor repetate ocazionate de extracţia mierii, sau pregătirilor de deplasare. -"
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde viorel55 » 08 Dec 2011, 11:39

kiloz scrie:Cred ca nu vrem sa intelegem : :geek:
-"apicultorul să deţină şi să completeze carnetul de stupină document elaborat de forma asociativă şi aprobat de ANSVSA, conform legislaţiei în vigoare, din care să rezulte că familiile de albine sunt supuse controalelor veterinare oficiale, respectiv să aibă viză la rubrica deplasări în pastoral"
- Daca nu faci dovada pastoralului cum vrei sa fie schimbate lazile?
- Masura este pt schimbarea lazilor deteriorate nefunctionale pt pastoral.
- "Pentru a putea deplasa familii de albine, apicultorii au nevoie in primul rând de stupi de calitate, acest element fiind supus unei uzuri excesive datorită acţiunilor de încarcare - descărcare repetate, amplasarii pe teren inadecvat (câteodată umed), manipulărilor repetate ocazionate de extracţia mierii, sau pregătirilor de deplasare. -"

Haideti sa lamurim si cum se face dovada deplasarii in pastoral,pentru ca asociatia nu poate sta dupa fiecare membru ,sa vada pe unde se deplaseaza si aceste deplasari trebuiesc DOVEDITE de apicultorul solicitant.
In Normele de Aplicare a PNA 2011-2013, la art. 1 lit.i scrie: " COPIA ORDINULUI DE DEPLASARE ELIBERAT DE FORMA ASOCIATIVA DIN CARE FACE PARTE,DIN CARE SA REZULTE CA APICULTORUL A EFECTUAT DEPLASAREA IN PASTORAL,AVIZAT DE CATRE CONSILIUL LOCAL"
Deci,la decontarea PNA 2012 se va solicita acest ORDIN DE DEPLASARE stampilat de primariile localitatilor pe unde a mers stupina in pastoral.
Fiecare asociatie are formulare de:
1 -ORDIN DE DEPLASARE
2 - INSTIINTARE (o adresa pe care apicultorul o depune la primaria pe teritoriul caruia isi amplaseaza stupina in pastoral si prin care isi anunta prezenta, pentru a putea fi anuntat in caz de stropiri cu substante chimice)
.
viorel55

Mesajde viorel55 » 08 Dec 2011, 11:47

proapis13 scrie:Extras din Planul National Apicol - 2011-2013
Spor la citit

Măsura 4.2 Achiziţionarea de stupi în vederea reformării stupilor uzaţi la deplasarea în pastoral
În vederea obţinerii de producţii mai mari şi deci de eficientizare a activitatii apicole, apicultorii sunt obligati sa deplaseze familiile de albine catre bazine melifere specifice activitate denumită ,,pastoral,, sau transhumanţă). Pentru a putea deplasa familii de albine, apicultorii au nevoie in primul rând de stupi de calitate, acest element fiind supus unei uzuri excesive datorită acţiunilor de încarcare - descărcare repetate, amplasarii pe teren inadecvat (câteodată umed), manipulărilor repetate ocazionate de extracţia mierii, sau pregătirilor de deplasare. Condiţii de eligibilitate:
- apicultorul să fie membru al unei forme asociative legal constituite, de profil;
- apicultorul să aibă pregătire în domeniul apiculturii, confirmată prin atestat sau certificat ori diplomă, conform legislaţiei în vigoare;
- apicultorul achiziţionează stupii numai prin măsurile prevăzute în Programul National Apicol şi nu solicită finanţare şi din FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală);
8
- apicultorul să deţină minimum 25 familii de albine din rase omologate în România înregistrate la direcţia sanitar-veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti şi în registrul agricol;
- apicultorul să deţină şi să completeze carnetul de stupină document elaborat de forma asociativă şi aprobat de ANSVSA, conform legislaţiei în vigoare, din care să rezulte că familiile de albine sunt supuse controalelor veterinare oficiale, respectiv să aibă viză la rubrica deplasări în pastoral;
- stupii să fie confecţionaţi conform standardelor româneşti, respectiv STAS-urilor în vigoare.
- stupii să fie achiziţionaţi de la producători autorizaţi, persoane fizice autorizate sau persoane juridice
Cheltuieli eligibile:
- preţul/costul fără TVA pentru achiziţia de stupi.

Pentru PNA 2012 ----"apicultorul trebuie sa aiba stupii identificati de catre formele asociative de profil ,legal constituite,......."
viorel55

Mesajde valter » 08 Dec 2011, 12:50

viorel55 scrie: 2 - INSTIINTARE (o adresa pe care apicultorul o depune la primaria pe teritoriul caruia isi amplaseaza stupina in pastoral si prin care isi anunta prezenta, pentru a putea fi anuntat in caz de stropiri cu substante chimice)
.

Si uite cum legislatia privind stuparitul nomad incepe sa se aplice.
Cine anunta Consiliul local pe raza caruia deplaseaza stupina...are parte de stampila pe ordinul de deplasare,
valter

Mesajde XXL » 08 Dec 2011, 14:17

stelamaris12 scrie:

Trebuie sa fii membru intr o forma asociativa cu un an anterior accesarii,deci trebuie vizate carnetele,trebuie sa faci dovada ca ai facut pastoral in 2011 pt a accesa PNA pe 2012.

e greu al naibi...unde scrie treaba asta? eu nu am gasit nicaieri sa scrie ceva de anii anteriori scrie decat sa ai documentele nu si pe ce an;

,,apicultorul să deţină şi să completeze carnetul de stupină document elaborat de forma asociativă şi aprobat de ANSVSA, conform legislaţiei în vigoare, din care să rezulte că familiile de albine sunt supuse controalelor veterinare oficiale, respectiv să aibă viză la rubrica deplasări în pastoral;

,,apicultorul să fie membru al unei forme asociative legal constituite, de profil,,

nicaieri nu am gasit sa scrie de anii anteriori adica daca aplic in 2012 nu trebuie sa aduc documentele pe 2012
nu era asa bine
XXL

Mesajde stelamaris12 » 08 Dec 2011, 15:40

XXL scrie:
stelamaris12 scrie:

e greu al naibi...unde scrie treaba asta? eu nu am gasit nicaieri sa scrie ceva de anii anteriori scrie decat sa ai documentele nu si pe ce an;

,,apicultorul să deţină şi să completeze carnetul de stupină document elaborat de forma asociativă şi aprobat de ANSVSA, conform legislaţiei în vigoare, din care să rezulte că familiile de albine sunt supuse controalelor veterinare oficiale, respectiv să aibă viză la rubrica deplasări în pastoral;

,,apicultorul să fie membru al unei forme asociative legal constituite, de profil,,

nicaieri nu am gasit sa scrie de anii anteriori adica daca aplic in 2012 nu trebuie sa aduc documentele pe 2012

Cred ca trebuie sa fii "chinez".PNA nu se face fara sa fii membru intr o forma asociativa,care sa ti elibereze Ordin de deplasare in pastoral,cu acel ordin te duci la Primaria din loc unde esti cu pastoral si ti pune viza,dar toate lucrurile astea trebuie sa ti explice conducatorul formei asociative unde esti membru.
stelamaris12

Mesajde proapis13 » 08 Dec 2011, 15:53

valter scrie:Si uite cum legislatia privind stuparitul nomad incepe sa se aplice.
Cine anunta Consiliul local pe raza caruia deplaseaza stupina...are parte de stampila pe ordinul de deplasare,

Mie nu au vrut cei de la primaria Ciresu - Mehedinti sa-mi puna stampila pe ordinul de deplasare pana cand
nu am achitat o taxa de 50 RON instituita de consiliul local taxa ce constituia ,,folosirea domeniului public'' :!: :shock:
proapis13

Mesajde valter » 08 Dec 2011, 15:55

E o smecherie trista gandita de meseriasii de birou.

Vai ! TZARA CUI MA DAI?
Ultima oară modificat de valter pe 08 Dec 2011, 16:03, modificat 1 dată în total.
valter

Mesajde proapis13 » 08 Dec 2011, 15:56

XXL scrie:...nicaieri nu am gasit sa scrie de anii anteriori adica daca aplic in 2012 nu trebuie sa aduc documentele pe 2012

S-a aplicat prima data pentru anul apicol 2010-2011
In 2012 iei pentru anul apicol 2011-2012,
apropo la tine la ce data incepe anul apicol :?: ;)
proapis13

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA