Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Motorina subventionata in contabilitatea PFA

Mesajde pab » 16 Dec 2011, 18:04

Trecem facturile de motorina pe care le-am depus si la APIA, in registrul de incasari si plati sau nu?
Contabiliceste vorbind, daca nu le trecem facem o ilegalitate, deoarece sunt facturi emise catre PFA.
Daca le trecem, trebuie sa avem grija sa nu le scadem din venit, cand facem bilantul anual, pt ca reprezinta o cheltuiala nedeductibila.
Am deschis acest topic in speranta ca vor veni cat mai multi colegi sa posteze din propria experienta.
Sunt informatii contradictorii si ar fi bine sa facem putina lumina.
Sunt administratii financiare (la mine) care au spus ca facturile de motorina pt agricultura (apicultura) nu se evidentiaza in contabilitate - nu se trec. Dar daca nu le treci, cum justifici banii primiti de la APIA tot pe PFA reprezentand rambursare partiala de acciza.
Problema este destul de importanta, fiind vorba de accize, cei de la garda financiara stau cu ochii pe noi.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Motorina subventionata in contabilitatea PFA

Mesajde adytza » 16 Dec 2011, 20:33

pab scrie:Trecem facturile de motorina pe care le-am depus si la APIA, in registrul de incasari si plati sau nu?
Contabiliceste vorbind, daca nu le trecem facem o ilegalitate, deoarece sunt facturi emise catre PFA.
Daca le trecem, trebuie sa avem grija sa nu le scadem din venit, cand facem bilantul anual, pt ca reprezinta o cheltuiala nedeductibila.
Am deschis acest topic in speranta ca vor veni cat mai multi colegi sa posteze din propria experienta.
Sunt informatii contradictorii si ar fi bine sa facem putina lumina.
Sunt administratii financiare (la mine) care au spus ca facturile de motorina pt agricultura (apicultura) nu se evidentiaza in contabilitate - nu se trec. Dar daca nu le treci, cum justifici banii primiti de la APIA tot pe PFA reprezentand rambursare partiala de acciza.
Problema este destul de importanta, fiind vorba de accize, cei de la garda financiara stau cu ochii pe noi.


Se inscriu ca si cheltuieli nedeductibile(nu se iau in calcul) intr-un document numit CUMULATIV. Deci nu se inscriu in RIP
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Motorina subventionata in contabilitatea PFA

Mesajde pab » 22 Dec 2011, 13:21

Ce este acest document numit Cumulativ? Este un tipizat care se cumpara, sau daca se face de noi cum trebuie sa arate?
Ce se mai trece in el in afara de facturile pe motorina? Trebuie snuruit, stampilat de Finante? Multumesc.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Motorina subventionata in contabilitatea PFA

Mesajde proapis13 » 22 Dec 2011, 21:10

pab scrie:Daca le trecem, trebuie sa avem grija sa nu le scadem din venit, cand facem bilantul anual, pt ca reprezinta o cheltuiala nedeductibila.
Problema este destul de importanta, fiind vorba de accize, cei de la garda financiara stau cu ochii pe noi.

Acciza la motorina este rambursare de acciza;deci venit
Sa stea mult si linistiti;veniturile nu sunt impozabile la 0149
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Motorina subventionata in contabilitatea PFA

Mesajde Dragos2006 » 22 Dec 2011, 21:25

Asteptati codul fiscal pe 2012 si va veti lamuri . Motorina este deductibila la oricare firma care are mijloace de transport specializate in patrimoniu . Daca un agent economic are camion pt. transport marfa , albine , etc combustibilul este deductibil . Daca apicultorul - agentul economic- are in patrimoniu un BMW , combustibilul nu mai este cheltuiala deductibila .
TOATE cheltuilile se evidentiaza in jurnalul de incasari si plati , cand vine subventia pe motorina ea va intra la incasari iar motorina cumparata la plati cu conditia sa nu fie consumata de BMW ...
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Motorina subventionata in contabilitatea PFA

Mesajde pab » 22 Dec 2011, 22:41

Dragos, s-a dat anul asta subventia pe motorina tuturor apicultorilor PFA care au depus dosarul. Si nu aveau mijloace auto specializate in transporturi, in patrimoniu (au deplasat stupii cu rabe, tractoare etc inchiriate de la persoane fizice care nu au eliberat factura sau altceva). Toata treaba ca facturile sa fie eliberate de peco catre Pfa. Nu intereseaza pe nimeni sa faci dovada in ce masina ai bagat motorina.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Motorina subventionata in contabilitatea PFA

Mesajde pab » 22 Dec 2011, 22:44

proapis13 scrie:
pab scrie:Daca le trecem, trebuie sa avem grija sa nu le scadem din venit, cand facem bilantul anual, pt ca reprezinta o cheltuiala nedeductibila.
Problema este destul de importanta, fiind vorba de accize, cei de la garda financiara stau cu ochii pe noi.

Acciza la motorina este rambursare de acciza;deci venit
Sa stea mult si linistiti;veniturile nu sunt impozabile la 0149
salve :D

Pai eu stiam ca subventiile nu se trec in RJIP. La fel banii primiti prin mas 141 sau 112.
Da, banii incasati sunt venit, dar ele sunt subventii. Mie la financiar mi s-a spus ca subventiile nu se trec in rjip
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Motorina subventionata in contabilitatea PFA

Mesajde jimm » 22 Dec 2011, 23:06

Ca in institutille statului sunt tot felu de incompetenti nu este o noutate.
"Mie la financiar mi s-a spus ca subventiile nu se trec in rjip" pai unde se trec?
Cum poate spune un angajat al statului de la finante asa ceva ???! Nu ca n-am vazut altele mai gogonate :lol:
Orice incasare (ca se numeste suventie sau ajutor sau cum vreti voi) sau plata trebuie evidentiata indiferent de forma de organizare si contabilitatea (partida simpla sau dubla).
Ca nu se impoziteaza venitul este alta treaba.. dar neevidentierea se numeste tot evaziune!!!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Motorina subventionata in contabilitatea PFA

Mesajde Dragos2006 » 22 Dec 2011, 23:48

Un sfat : NU VA MAI LUATI DUPA VORBE CHIAR DACA VINE DE LA UN FUNCTIONAR ! vorba zboara iar tipul mai tarziu nu recunoaste ce a spus . CERETI RASPUNSURI SCRISE ! numai atunci sunteti acoperiti.
Atentie : NU MAI CONFUNDATI FONDURILE STRUCTURALE CU SUBVENTIILE APIA !!!!!!!!!!!!!
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Motorina subventionata in contabilitatea PFA

Mesajde proapis13 » 14 Noi 2013, 10:12

1,4 lei/litru, sprijin pentru motorina din agricultură. Cererile prealabile pe 2013 se depun până în 13 decembrie
http://www.agroinfo.ro/vegetal/crestere ... -decembrie

Norme de aplicare ale HG nr. 763/2013
http://www.avocatnet.ro/content/article ... z2kbKUu7F8

Usor si incet incep sa se miste si ai nostri
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin


Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori